Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rostołty


Informacje o Rostołty:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.966999

Współrzedne geograficzne E: 23.132999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 85

Tablice rejestracyjne: BIA

Rostołty

Rostołty – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Juchnowiec Kościelny.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Wieś w przeszłości była królewszczyzną. Istnieją wzmianki o udziale chłopów w wystąpieniach w okresie panowania króla Zygmunta III Wazy.

Na wschód od wsi, w końcu lat 30. i latach 1960 – 62, prowadzono prace wykopaliskowe. W 5 kurhanach z III wieku n.e., od nazwy miejscowości określanych jako "typu rostołckiego", należących do kultury wielbarskiej, odkryto splądrowane w dawnych czasach pochówki z ozdobami i przedmiotami codziennego użytku. Znaleziska są w posiadaniu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W okresie międzywojennym istniała we wsi, w domu prywatnym, szkoła podstawowa. Rozpoczęta budowa szkoły przed wojną zakończyła się na fundamentach. W latach trzydziestych zlikwidowane we wsi szachownicę - przeprowadzono scalanie i komasację gruntów. W 1961 roku zakończono elektryfikację wsi i oddano do użytku parterowy budynek szkoły podstawowej. Pierwszą kierowniczką 4-klasowej Szkoły Podstawowej była Władysława Samosiewicz. Szkoła funkcjonowała do początku lat 70. W dniu 1 czerwca 1965 r. trąba powietrzna zniszczyła część zabudowań, głównie gospodarczych. Po odbudowie zniknęły ze wsi strzechy. Mimo wielu zabiegów władz nigdy nie udało się utworzyć we wsi komórki POP. Wieś oparła się kolektywizacji. W latach 70. w budynku b. szkoły działał Klub "Ruch". Wieś posiadała zlewnię mleka i remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizacje działające we wsi do końca lat 80. XX wieku: kółko rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Zespół Sportowy "Pogrom", Związek Młodzieży Wiejskiej. W okresie "błotostrady" (określenie z reportaży Edwarda Redlińskiego w "Gazecie Białostockiej") dużo młodych osób wyprowadziło się "do miasta".

Sołtysami byli po II wojnie światowej, m.in.: Wacław Kozak, Antoni Korzeniecki, Wacław Puziuk.

Nazwy miejscowe części gruntów należących do wsi Rostołty: "Szmatki", "Rytnica", "Struga"/Struha/, "Bodziśpiewnia" /Wodziśpiewnia/,"Parowie", "Hory", "Nowiny", "Smużka".

Kody pocztowe, Rostołty (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rostołty
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rostołty, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rostołty

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:43:49

Szybka zmiana regionu Polski