Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Hajnówka


Informacje o Hajnówka:

Ilość ulic: 253

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.733002

Współrzedne geograficzne E: 23.566999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 85

Liczba ludności: 23800

Gęstość ludności: 1013,8 os./km²

Powierzchnia: 21.3 km²

Wysokośc npm: 179

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 3202605011

Tablice rejestracyjne: BHA

Herb Hajnówka:

Herb Hajnówka

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Hajnówka

  • Dzielnica: Czworaki

  • Dzielnica: Dolne

  • Dzielnica: Dubiny

  • Dzielnica: Górne

  • Dzielnica: Judzianka

  • Dzielnica: Kolejki Leśne

  • Dzielnica: Kozi Przeskok

  • Dzielnica: Leśna

  • Dzielnica: Lipiny

  • Dzielnica: Majdan

  • Dzielnica: Mazury

  • Dzielnica: Paszki

  • Dzielnica: Placówka

  • Dzielnica: Podlasie

  • Dzielnica: Poryjewo

  • Dzielnica: Stara Judzianka

  • Dzielnica: Wydmuchowo

Hajnówka

Hajnówka (biał. Гайнаўка, Hajnaŭka, ros. dawniej Гайновка Gajnawka obecnie Хайнувка Chajnuwka) – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba władz powiatu hajnowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. Od 2007 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy.

Miasto położone na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”.

Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 21 583 mieszkańców.

Ogólna charakterystyka

Miasto jest ośrodkiem turystycznym (lasy, kolej wąskotorowa) i ośrodkiem mniejszości białoruskiej (dzięki Muzeum Kultury Białoruskiej), którzy wg danych spisu powszechnego z 2007 r. stanowią w Hajnówce 26,41% mieszkańców. W mieście ma swoją siedzibę Zamiejscowy Wydział Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej kształcący studentów na kierunkach: Ochrona Środowiska i Leśnictwo. Jest to także ośrodek przemysłu drzewnego i wytwórnia maszyn dla leśnictwa. Mieszczą się tu zakłady: dziewiarski, odzieżowy, przetwórstwa runa leśnego oraz spożywczy. W mieście jest 5 szkół podstawowych, cztery gimnazja, dwa licea państwowe (w tym jedno z dodatkową nauką języka białoruskiego), zespół szkół zawodowych oraz niepubliczny zespół szkół ekonomicznych (w tym liceum). Mieści się tu także Policealne Studium Psalmistów oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego. Co roku, w maju w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". W mieście znajduje się także siedziba Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Hajnówka położona jest na Nizinie Podlaskiej, w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Okolice Hajnówki to rozległa równina pokryta lasami, łąkami i polami uprawnymi. Przez miasto przepływa rzeczka Leśna Prawa (popularnie nazywana przez mieszkańców: „Śmierdziuszka”), dopływ Bugu.

Hajnówka wyrosła z osady strażnika leśnego, powstałej w XVI wieku. W roku 1589 konstytucja „Ordinato o prewentach królewskich” podzieliła dobra królewskie na dobra państwowe i stołowe. Puszcza Białowieska weszła do dóbr stołowych, przeznaczonych na utrzymanie dworu królewskiego i z tego powodu była szczególnie chroniona. Rosło znaczenie Straży Hajnowskiej.

Po III rozbiorze Polski Hajnówka znalazła się wraz z Puszczą Białowieską w zaborze rosyjskim.

W roku 1888 Puszczę Białowieską przekazano do zarządu domen carskich. W latach 1894-1906 zbudowano kolej z Bielska Podlaskiego do Białowieży i z Siedlec przez Hajnówkę do Wołkowyska.

Hajnówka stała się węzłem kolejowym. Około 1900 r. zbudowano szosę z Bielska Podlaskiego do Białowieży, która przebiegała przez Hajnówkę. W czasie I wojny światowej, w 1915 r. Puszczę Białowieską zajęli Niemcy i przystąpili do jej eksploatacji. Zbudowali w Hajnówce dwa tartaki, fabrykę suchej destylacji drewna, węzeł leśnych kolejek wąskotorowych, warsztaty naprawcze, a w lesie około 90 km torów kolejowych służących do transportu drewna z Puszczy Białowieskiej. Władze polskie przejęły Hajnówkę w 1919 r.

Zakłady przemysłowe stanowiły własność państwową i były wydzierżawione, tylko fabryka „Terebenthen” przeszła w ręce prywatne. Przez kilka lat Puszczę, kolejki i tartaki w Hajnówce dzierżawiła firma angielska The Century European Timber Corporation. Napływała do Hajnówki fala ludności z różnych stron Polski. Ponadto została tu rozwiązana białoruska dywizja gen. Bułak-Bałachowicza, której żołnierze osiedli w Hajnówce i Białowieży. Utworzył się swoisty konglomerat gwarowy i kulturowy, w którym Polacy stanowili około 70% ludnści.

Przybysze zajmowali baraki, budowali domy drewniane, trociniaki i ziemianki. Wytyczano uliczki na szerokość rozstawu ramion ludzkich. Powoli zaczęło rozwijać się życie kulturalne i społeczne. Powstała parafia rzymskokatolicka, zbudowano trzy szkoły podstawowe, Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego, internat, dom kultury, robotnicze osiedla mieszkaniowe, powstała poczta, apteka, hotel, biblioteka publiczna, dwa kina, Spółdzielnia Spożywców „Społem”, Kasa Chorych. Żydzi zbudowali bożnicę i zorganizowali szkołę wyznaniową. Ludność prawosławna od 1925 r. miała kaplicę „czasownię” w domu prywatnym.

Miejscowy lekarz i astronom samouk dr Tadeusz Rakowiecki wydał dwutomowe dzieło pt. Drogi planet i komet.

W dziedzinie gospodarczej dominowały cztery zakłady przemysłowe: Fabryka Chemiczna, Zarząd Kolei Leśnych, Terebenthen i Zakłady Drzewne Lasów Państwowych, które zostały rozbudowane, nowocześnie zorganizowane i zmechanizowane tak, że w roku 1938 były największym zakładem przemysłowym i zatrudniały 1521 osób. Łącznie w zakładach przemysłowych Hajnówki pracowało 1947 osób. Hajnówka była drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w województwie. Rozwijało się rzemiosło.

Osadę zamieszkiwali Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy. Druga wojna światowa i okupacja zahamowały rozwój osady. Zniszczeniu uległy zakłady produkcyjne, część miasta, stacja i tory kolejowe. Zginęło około 700 mieszkańców. Wyzwolenie Hajnówki nastąpiło 18 lipca 1944 r.

Po wojnie odbudowano zniszczone zakłady, przebudowano większość ulic, postawiono osiem szkół, cztery kościoły różnych wyznań, dom kultury, dwa szpitale, przychodnię rejonową, stację uzdatniania wody, basen pływacki, a także wprowadzono komunikację miejską.

Prawa miejskie otrzymała Hajnówka w 1951 r., a w latach 1954-1975 była siedzibą władz powiatowych. Miasto liczy ok. 25 tysięcy mieszkańców. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe i nowe zakłady produkcyjne.

Ogółem miasto posiada 12 zakładów przemysłowych i ok. 280 zakładów rzemieślniczych. Przez Hajnówkę przebiega linia kolejowa z Warszawy do Siemianówki (granica państwa). Drogi kołowe z Hajnówki prowadzą gwieździście w kierunku: Białowieży (18 km), Białegostoku przez Narew (62 km), Siemiatycz przez Kleszczele (62 km), Bielska Podlaskiego (27 km), Siemianówki przez Narewkę (23 km), Warszawy (207 km).

Geografia

Położenie

Hajnówka jest położona we wschodniej części Równiny Bielskiej. Najbliższe miasta to Bielsk Podlaski (27 km), Kleszczele (28 km) i Białystok (62 km).

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 powierzchnia Hajnówki wynosi 21,29 km², w tym:

  • użytki rolne: 59%
  • użytki leśne: 3%.

Miasto stanowi 1,31% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2007 wg GUS:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 21 775 100 11 509 52,9 10 266 47,1
powierzchnia 21,29 km²
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1022,8 540,6 482,2


Nazwa

Większość źródeł podaje, iż nazwa miasta pochodzi od imienia strażnika – Hayno (Hajno) – osadzonego w uroczysku Skarbosławka w XVIII wieku. Od tej pory uroczysko nosiło nazwę Haynowszczyzna zaś straż założona w tym uroczysku otrzymała miano: Straż Haynowa (Hajnowa) – w skrócie Hajnówka.

Nie jest jednak całkowicie pewne jak nazywał się pierwszy strażnik Straży Hajnowskiej. Nazwa może też pochodzić od gwarowego zwrotu „uhaj”, czyli miejsce w lesie (polana) na którym wypasano bydło.

Historia (kalendarium)

Rzeczpospolita Obojga Narodów

  • 1589 – na mocy Ordynacji Sejmu „Ordinato o prewentach królewskich” tereny Hajnówki trafiają do dóbr stołowych króla Polski
  • 1639 – Ordynacja Sejmowa wprowadza nakaz utworzenia strażnic królewskich chroniących Puszczę
  • 1670 – w uroczysku Skarbosławka powstaje strażnica (obecnie dzielnica Placówka)
  • 1679 – według „Opisania Puszczy” w strażnicy pełniło służbę 7 strzelców i 2 osoczników, pilnujących też Traktu Królewskiego do królewskiego dworu w Białowieży
  • XVIII wiek – W uroczysku Skarbosławka, osadzono jako królewskiego strażnika człowieka imieniem Heyna (lub Hayno) – z pochodzenia prawdopodobnie Niemca.

Pod zaborem rosyjskim i I wojna światowa

  • 1795 – III rozbiór Rzeczypospolitej – do podpisania traktatu w Tylży w 1807 przez obszar dzisiejszego miasta przebiega granica między zaborem pruskim i rosyjskim.
  • XIX w. – obok siedziby strażnika powstaje wieś
  • 23 maja 1831 r. koło Hajnowszczyzny oddział powstańczy gen. Dezyderego Chłapowskiego stoczył zwycięską bitwę z oddziałem wojsk rosyjskich.
  • 1846 – utworzenie Leśnictwa Hajnowskiego – zamieszkuje je 18 rodzin.
  • 1863 – w okolicy mają miejsce walki w czasie powstania styczniowego
  • 1888 – Puszcza Białowieska wchodzi w skład posiadłości carskich
  • 1894 – doprowadzenie do Hajnówki kolei z Bielska Podlaskiego
  • 1897 – przedłużenie linii kolejowej do pałacu w Białowieży
  • 1900 – budowa szosy Bielsk Podlaski – Białowieża
  • 1909 – budowa przez Hajnówkę linii kolejowej na trasie Siedlce – Wołkowysk- Hajnówka liczy 600 mieszkańców
  • 1915 – ucieczka wojsk rosyjskich przed Niemcami i ewakuacja części ludności, spalenie Straży Hajnowskiej
  • 1915-1918 – rabunkowa eksploatacja drewna podczas I wojny światowej, budowa dwóch tartaków, piekarni, pralni, łaźni, kasyna, kina, fabryki suchej destylacji drewna, parowozowni i sieci kolejek wąskotorowych przez okupujących Niemców

Okres międzywojenny i II wojna światowa

  • 1919 luty – Hajnówka ponownie w granicach Polski, liczy wtedy 118 mieszkańców
  • 1920 – wojna polsko-bolszewicka, 27 sierpnia niedaleko drogi do Białowieży ma miejsce potyczka zwiadu z 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej gen. Jana Rządkowskiego z sowieckim pociągiem pancernym z 48 DS. Rozstrzelanie przez Rosjan polskich jeńców i pochowanie ich przy ul. Łagodnej na Międzytorzu
  • 1923 (3 maja) – erygowanie parafii katolickiej i urządzenie kaplicy w poniemieckim kinie
  • 1924 – angielska firma „The Century European Timber Corporation”, popularnie zwana „Centurą”, wydzierżawia tartaki i kolejki leśne – rozpoczyna się wielki napływ robotników do Hajnówki
  • 1924 (24 marca) – pierwszy strajk w Hajnówce na terenie Fabryki Chemicznej rozpoczyna falę wystąpień robotników, które trwają z przerwami do września 1939
  • 1925 – pierwsza prawosławna kaplica w Hajnówce; Hajnówka liczy około 4000 mieszkańców z czego 70% to Polacy. Pozostali mieszkańcy to Białorusini, Żydzi, Rosjanie, Niemcy.
  • 1929 – na skutek rabunkowej eksploatacji drewna, władze polskie zrywają umowę z „Centurą”
  • 1930 – cztery hajnowskie fabryki zatrudniają niemal 2000 robotników
  • 1934 – osada zostaje siedzibą gminy wchodzącej w skład powiatu bielskiego
  • 1936 (9 marca) – spalenie kaplicy przez komunistów i budowa nowej
  • 1939 – Hajnówka liczy 17 tys. mieszkańców, działają w niej: Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, 3 szkoły podstawowe, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, hotel, kino Lux, kino Oko, apteka, biblioteka, Przysposobienie Wojskowe Leśników, Związek Strzelecki "Strzelec", Rodzina Leśnika, zespół teatralny
  • 1939 (17 września) – walki na terenie Hajnówki z Niemcami podczas kampanii wrześniowej, zbombardowanie okolic dworca PKP przez Luftwaffe. Po kilku dniach okupacji, Hajnówka została przez Niemców przekazana Rosjanom,
  • 1939 (27 września) – oddziały 10 Armii Czerwonej opanowały w rejonie Hajnówki składnicę uzbrojenia, biorąc do niewoli 125 polskich żołnierzy i dwóch oficerów
  • 1939 październik – 1941 czerwiec – okupacja radziecka
  • 1940 (10 lutego) – deportacja przez Rosjan na Syberię 462 osób z Hajnówki (powróciło tylko 150).
  • 1941 (25 czerwca) zajęcie Hajnówki przez Niemców i spalenie przez nich synagogi. W tym dniu spłonęło także kino „LUX” oraz restauracja i hotel Górskiego
  • 1941 (sierpień) – wypędzenie przez Niemców ludności żydowskiej do getta w Prużanie
  • 1943 (17 września) – rozstrzelanie przez Niemców 104 mieszkańców Hajnówki (w tym kobiet i dzieci)
  • 1944 (lipiec) – zniszczenie przez Niemców dworca kolejowego i wieży ciśnień
  • 1944 (18 lipca) – zajęcie Hajnówki przez Armię Czerwoną

Polska Rzeczpospolita Ludowa

  • 1944 Hajnówka liczy już tylko 8 tys. mieszkańców
  • 1945 kwiecień, maj – w pobliżu Hajnówki przebywał oddział 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, starcia z NKWD, KBW, UB i MO
  • 1945 (20 kwietnia) – żołnierze AKO rozbroili posterunek komunistycznej milicji w Hajnówce
  • 1945 (15 maja) – patrol 1 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK rozbroił posterunek SOK przy pompie na stacji kolejowej.
  • 1946 (28 stycznia) – opanowanie miasta i rozbrojenie posterunku MO i Armii Czerwonej przez 3 Brygadę Wileńską Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
  • 1946 (23 czerwca) – oddanie do użytku, zniszczonej przez Niemców w sierpniu 1944 roku, linii kolejowej do Białowieży
  • 1948 – początek budowy kościoła katolickiego, zakończonej dopiero w 1965 w związku z blokowaniem budowy przez władze komunistyczne
  • 1949 – od marca do lipca w jednej ze szkół istnieje tajna organizacja niepodległościowa
  • 1951 – uzyskanie praw miejskich
  • 1954 – Hajnówka zostaje siedzibą powiatu
  • 1975 – miasto przestaje być siedzibą powiatu
  • 1979 – zostaje uruchomiona pierwsza autobusowa linia komunikacji miejskiej- obecnie funkcjonują trzy linie.
  • 1981 – budowa cerkwi prawosławnej pw. Świętej Trójcy
  • 1984 (3 grudnia) – uruchomienie linii PKS do Białowieży
  • 1985 wrzesień – odsłonięto kamień upamiętniający obrońcę miasta z 1939 r. kpr. Bolesława Bierwiaczonka
  • 1986 (9 września) – oddanie do użytku nowego dworca kolejowego
  • 1989 rozwiązano komitety partyjne PZPR i ZSL

III Rzeczpospolita

  • 1993 – likwidacja połączenia kolejowego do stacji Białowieża Pałac i Bielska Podlaskiego
  • 1995 – rozpoczęcie budowy dwóch kolejnych cerkwi w Hajnówce: pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela i św. Dymitra Sołuńskiego
  • 1999 (1 stycznia) – miasto ponownie zostało siedzibą powiatu
  • 2000 – rozpoczęcie budowy kościoła pw. św. św. Cyryla i Metodego
  • 2003 – rozpoczęcie budowy kościoła i klasztoru katolickiego Zgromadzenia Sióstr Klarysek na ul. Lipowej
  • 2004 – likwidacja pociągów osobowych na trasie Hajnówka – Cisówka
  • 2006 – rozpoczęcie budowy pływalni przy ul. Józefa Piłsudskiego
  • 2007 (21 czerwca) – Rada Miejska przegłosowuje uchwałę o wprowadzeniu języka białoruskiego jako pomocniczego w administracji.
  • 2008 – otwarcie nowego kościoła pw. św. św. Cyryla i Metodego obok cmentarza katolickiego
  • 2009 (25 lipca) – pierwsza edycja festiwalu rockowego Rockowisko
  • 2009 (17 grudnia) – otwarcie Parku Wodnego w Hajnówce
  • 2010 (sierpień) – otwarcie kościoła Zgromadzenia Sióstr Klarysek

Rozwój urbanistyczny

Przed II wojną światową

Hajnówka jako miejscowość rozwinęła się w pobliżu siedziby strażnika leśnego, która znajdowała się w miejscu obecnej dzielnicy Placówka. Najstarsze osadnictwo koncentrowało się wzdłuż traktu prowadzącego z Bielska do Białowieży (obecna ulica Stefana Batorego) oraz jego przecznic (obecne ulice Lipowa, ks. Ignacego Wierobieja, Grunwaldzka, 11 Listopada).

Obecnie główną ulicą miasta jest ulica 3 Maja. Jest to również wynikiem działań Niemców okupujących miasto w czasie I wojny światowej w latach 1915-1918. Zbudowali oni bowiem w okolicach obecnego Ronda Jana Pawła II budynek administracyjno-wojskowy, który mieścił również kino i kasyno. Z jego powodu punkt ciężkości miasta przeniósł się z okolic ulicy Batorego i stał się impulsem, który spowodował wzrost znaczenia ulicy 3 Maja, która przejęła funkcję przelotową od ulicy Stefana Batorego. Budynek ten przez wiele lat pełnił funkcje dworca PKS i został zburzony w 2001.

Zarówno przed II wojną światową jak i przez wiele lat po niej główną ulicą handlową Hajnówki była ulica Wierobieja (przed wojną Targowa, po wojnie Mariana Buczka) i jej okolice (świadczy o tym nazwa okolicznej uliczki Zaułek Targowy).

Niemcy okupujący Hajnówkę podczas I wojny światowej wybudowali tartak, który szybko stał się największym zakładem przemysłowym. Spowodowało to liczny napływ pracowników z innych części kraju co z kolei miało konsekwencje w postaci powstawania w niewielkiej miejscowości nowej licznej zabudowy. Przyjezdni osiedlali się głównie w okolicach tartaku (między ulicą Lipową a 11 Listopada, Żabia Górka, obszar między ulicą 3 Maja a ulicą Józefa Piłsudskiego). Jako że byli to najczęściej ludzie ubodzy, budowali oni prowizoryczne chaty, powstające w sposób chaotyczny i z braku terenu tak gęsty, że uliczki pomiędzy domami miały często szerokość rozstawu ramion. Pozostałością tamtej zabudowy są osiedla Żabia Górka czy obszar zawarty między ulicami Lipową i 11 Listopada.

Podczas I wojny światowej powstała też w Hajnówce m.in. fabryka suchej destylacji drewna (popularnie zwaną „Chemiczną”) oraz kolejkę wąskotorową. W pobliżu „Chemicznej” powstało osiedle dla jej pracowników, które istnieje do dzisiaj. Osiedle obecnie nazywane po prostu Chemiczną wówczas było określane jako Hajnówka-Fabryczna – w odróżnieniu od Hajnówki-Wsi.

Drugą co do znaczenia ulicą miasta jest ulica Piłsudskiego. Na jej rozwój złożyła się tak bliskość tartaku jak i fabryki terpentyny Terebenthen, która znajdowała się na obszarze obecnego Parku Miejskiego.

W czasach II Rzeczypospolitej w latach 30. XX wieku powstały nowe osiedla mieszkalne. Były to:

  • Osiedle Czworaki – pierwotnie zawarte między ulicami Białowieską, wsią Majdan (nazwaną tak od znajdującego się tam targu), ulicą Armii Krajowej a 3 Maja – zbudowane dla pracowników tartaku.
  • Osiedle Kolejki Leśne – położone przy stacyjce kolejki wąskotorowej zamieszkane przez pracowników kolejki.

Obydwa te osiedla składały się z domów w stylu dworkowym, podzielonych na cztery mieszkania. Powstało w tym okresie także:

  • Osiedle Międzytory – między torami kolejowymi do Siedlec a linią do Białowieży.

Po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej przez wiele lat rozwój Hajnówki przebiegał jedynie przez przyłączenia kolejnych okolicznych wsi. Wówczas do miasta przyłączono wsie:

  • Kozi Przeskok
  • Siwa Kolonia
  • Judzianka
  • Leśna
  • Górne
  • Dolne
  • Poddolne
  • Paszki
  • Mazury

W niemal wszystkich tych miejscowościach (oprócz Mazur) dominuje obecnie zabudowa jednorodzinna. Pierwszym powstałym po wojnie osiedlem było Osiedle Millenium zbudowane z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku. Położone przy ulicy Stefana Batorego było to też pierwsze osiedle złożone z budynków wielorodzinnych. Jeszcze w latach 60. w centrum miasta na północnej pierzei ulicy 3 Maja zbudowano trzy bloki mieszkalne w stylu modernistycznym, niszcząc przy tym starą drewnianą zabudowę z okresu przedwojennego. Jej pozostałością są budynki pod adresami: ulica 3 Maja 41 i 41a. Również w tym samym okresie zaczęto budować budynki wielorodzinne poza centrum miasta. Powstały wówczas dwa osiedla bloków przy ulicy Józefa Piłsudskiego:

  • Osiedle „Za Pocztą” – położone u wylotu ulicy Piłsudskiego w ulicę 3 Maja
  • Osiedle „Piłsudskiego” – położone między ulicami Józefa Piłsudskiego, Elizy Orzeszkowej oraz Armii Krajowej,

a także:

  • Osiedle Kolejki – położone między osiedlem przedwojennym a ulicą 3 Maja

Powstały wtedy również pierwsze bloki (bloki Reja 1a i 3a oraz 3 Maja 58 i 60) na obszarze Osiedla Czworaki. Jednocześnie różnego rodzaje przeróbki dokonywane przez mieszkańców tego osiedla zniekształcały oryginalny kształt budynków. Duże inwestycje miały miejsce w latach 70. Wówczas powstały wielkopłytowe osiedla:

  • Osiedle Lipowa – największe hajnowskie osiedle
  • Osiedle Batorego
  • Osiedle Mikołaja Reja – powstałe na obszarze dużej części Osiedla Czworaki co wiązało się z ze zniszczeniem kilku domów.

W latach 80. po południowej stronie ulicy 3 Maja zbudowano Osiedle Centrum. Na początku lat 90. ukończono budowę Osiedla Mazury. W latach 90. powstało również kilka bloków w dzielnicy Podlasie tworząc Osiedle Podlasie. Jednakże sama dzielnica jest zdominowana przez zabudowę jednorodzinną.

Ludzie

  • Adam Dowgird
  • Przemysław Sadowski
  • Miron Chodakowski
  • Aleksy Zin

Zabytki

  • drewniana cerkiew pw. Świętych Braci Machabeuszów z 1848 r. na uroczysku Krynoczka
  • domek dróżnika z końca XIX w. przy ul. Warszawskiej
  • budynek fabryki Suchej Destylacji Drewna z lat 20. XX w. (ul. Białostocka)
  • budynek biurowy Zakładów Drzewnych z 1935 r. w stylu modernistycznym (obecnie salon meblowy firmy „Forte”) przy ul. 3 Maja
  • „Dom Leśnika” im. Józefa Piłsudskiego z 1935 r. w stylu modernistycznym (potem kino, obecnie obiekt handlowy)
  • łaźnia zakładowa z 1937 r. w stylu modernistycznym (obecnie KS „Puszcza”, przebudowana) przy ul. Józefa Piłsudskiego
  • drewniane domy osiedla robotniczego „Czworaki” z 1934 r.
  • drewniana zabudowa ulic: Kosidłów i Warszawskiej z lat 30. XX w.
  • replika stacyjki kolejki leśnej z 1936 r. na terenie bazy kolejki wąskotorowej
  • drewniana zabudowa pożydowska przy ulicy ks. Ignacego Wierobieja
  • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (1955-1965) z mozaiką z 1977 r. w apsydzie według projektu prof. Wiktora Zina z Krakowa oraz zabytkowymi organami firmy „Schlag und Söhne” z XIX w. (w okresie letnim odbywają się koncerty muzyki organowej i kameralnej), nr rej.: 692 z 1.02.1988.
  • Sobór Świętej Trójcy (cerkiew prawosławna znajdująca się na ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego). Projekt świątyni opracował Architekt prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania. Siedziba parafii Świętej Trójcy
  • Kościół pw. Świętych Cyryla i Metodego na cmentarzu katolickim
  • kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu prawosławnym (należąca do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela)
  • cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w walkach o zdobycie miasta w 1944 r.
  • poniemieckie baraki wojskowe z okresu I wojny światowej (ul. 11 Listopada)
  • miejsca martyrologii ludności miasta z okresu II wojny światowej: przy szosie do Białowieży
  • cmentarz prawosławny z XVIII w. niedaleko wsi Dubiny (do 1839 r. unicki)
  • kaplica pw. św. Tomasza Apostoła w Dubinach (XIX w.)
  • cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubinach (XIX w.)
  • tradycyjna drewniana wiejska zabudowa z I poł. XX w. przy ul. Górnej
  • kapliczka prawosławna pw. Matki Boskiej Kazańskiej (należąca do parafii św. Dymitra) przy ul. Górnej

Ważne miejsca i obiekty

  • wiata turystyczna z miejscem na ognisko koło ul. Warszawskiej (początek POL Szlak niebieski.svgszlaku niebieskiego w Puszczy Białowieskiej)
  • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa (ul. Lipowa)
  • Sobór Świętej Trójcy, siedziba prawosławnej parafii Świętej Trójcy (1981, A. Grygorowicz)
  • zespół boisk i kortów OSiR, ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego
  • pomnik ofiar wojen i represji na Skwerze Dymitra Wasilewskiego przy ul. Zina
  • pomnik żubra na Skwerze Dymitra Wasilewskiego przy ul. Zina
  • pomnik poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich przy ul. 3 Maja w miejscu ich pochówku
  • pomnik kaprala Bolesława Bierwiaczonka poległego w 1939 r. przy ul. 3 Maja
  • mogiła ofiar wojny polsko-bolszewickiej w gaju przy ul. Łagodnej na osiedlu Międzytory
  • zabudowa modernistyczna centrum miasta z lat 60. XX w.
  • współczesne rzeźby w Parku Miejskim
  • skatepark ul. Parkowa
  • stadion leśny przy ul. Celnej
  • stacja kolejowa przeniesiona z leśnej osady Czerlonka obecnie siedziba Centrum Promocji Regionu i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej (ul. Tamary Sołoniewicz)


Samorząd i administracja

Władze miasta

  • Burmistrz: Jerzy Sirak (od 2010)
    • Zastępca burmistrza: Bazyl Stepaniuk
    • Sekretarz Urzędu Miasta: Jarosław Grygoruk
    • Skarbnik Miasta:Halina Nowik
  • Rada Miasta
    • Przewodniczący Rady Miasta – Eugeniusz Saczko (Koalicja Wyborcza- Ziemia Hajnowska)
    • Zastępca Przewodniczącego – Jakub Ostapczuk (Koalicja Wyborcza- Ziemia Hajnowska)
    • Zastępca Przewodniczącego – Piotr Markiewicz (Koalicja Wyborcza- Ziemia Hajnowska)
    • Pozostali radni
      • Androsiuk Tomasz (PSL)
      • Bołtromiuk Eugeniusz (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Chaniło Alicja (PO)
      • Giermanowicz Jan (PSL)
      • Gryc Alla (Koalicja Wyborcza- Ziemia Hajnowska)
      • Kiendyś Ireneusz Roman (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Kulwanowski Leonard (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Łabędzki Bogusław Szczepan (PiS)
      • Łojewska Halina (PSL)
      • Olejnicki Tomasz (PSL)
      • Ostaszewska Walentyna (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Puch Janusz (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Rakowicz Wiesław (PO)
      • Rygorowicz Ewa (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Siegień Irena (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Szpakowicz Wiktor (PO)
      • Tomaszuk Grzegorz (Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska)
      • Zdzisław Wiatrowski (PiS)

Inne instytucje

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  • Sanepid
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Powiatowy Urząd Pracy
  • Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego

Kultura

  • Hajnowski Dom Kultury
  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej
  • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa
  • Klub u Wołodzi
  • Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka"
  • Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej

Zieleń miejska

Parki i skwery

  • Park Miejski – ul. Parkowa
  • Skwer dr. Dymitra Wasilewskiego – ul. A. Zina
  • Skwer „przed SDH” ul. 3 Maja

Cmentarze

  • Cmentarz rzymskokatolicki
  • Cmentarz prawosławny
  • Mogiła żołnierzy polskich z wojny 1920 roku – ul. Łagodna w dzielnicy Międzytorze
  • Cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich

Edukacja

Szkoły podstawowe i gimnazja

  • Zespół Szkół nr 1, w skład którego wchodzą:
    • Szkoła Podstawowa nr 5
    • Gimnazjum nr 1
  • Zespół Szkół nr 2, w skład którego wchodzą:
    • Szkoła Podstawowa nr 2
    • Gimnazjum nr 3
  • Zespół Szkół nr 3, w skład którego wchodzą:
    • Szkoła Podstawowa nr 6
    • Gimnazjum nr 2
  • Szkoła Podstawowa nr 3
  • Zespół Szkół nr 4, w skład którego wchodzą:
    • Szkoła Podstawowa Specjalna
    • Gimnazjum Specjalne
    • Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Szkoły ponadgimnazjalne

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących, w tym:
    • I Liceum Ogólnokształcące im Marii Curie-Skłodowskiej
  • Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, w tym:
    • II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego
    • Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego
  • Zespół Szkół Zawodowych, w tym:
    • 4 technika (drzewne, mechaniczne, ekonomiczne, informatyczne, architektury krajobrazu)
    • szkoła zawodowa
    • liceum profilowane (informatyczne, socjalne)

Szkoły wyższe

Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce

Sport

  • Pronar Parkiet Hajnówka – siatkówka
  • Puszcza Hajnówka – piłka nożna

Transport

Miasto ma połączenia kolejowe z Czeremchą, Siedlcami i Warszawą.

Przez miasto Hajnówka przechodzą drogi wojewódzkie:

oraz linie kolejowe:

  • Siedlce – Siemianówka – Granica Państwa
  • Lewki – Hajnówka – Nieznany Bór – Białowieża Towarowa.

W niedalekim sąsiedztwie miasta są następujące przejścia graniczne: Białowieża (piesze, turystyczne), Siemianówka (towarowe, kolejowe), Czeremcha (kolejowe), Połowce (dla samochodów osobowych z Polski i Białorusi)

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Hajnówce jest obsługiwana przez trzy linie autobusowe. Operuje nimi Zakład Komunikacji Miejskiej w Hajnówce.

Religia

Ludność Hajnówki jest zróżnicowana pod względem religijnym. Większość stanowią wyznawcy prawosławia (ponad 70%). Pozostała ludność jest w wyznania rzymskokatolickiego (około 25%) i protestanckiego (około 5%).

Prawosławie

  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
  • Parafia Świętej Trójcy,
  • Parafia św. Dymitra Sołuńskiego,
  • Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela,

Katolicyzm

  • Kościół Rzymskokatolicki
  • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława,
  • Parafia Świętych Cyryla i Metodego,
  • Klasztor Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji,
  • Dom Zakonny Sióstr Niepokalanek

Protestantyzm

  • Kościół Chrześcijan Baptystów
    • Zbór w Hajnówce
  • Kościół Zielonoświątkowy
    • Zbór w Hajnówce
  • Kościół Boży w Chrystusie
    • Zbór w Hajnówce
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
    • Zbór w Hajnówce

Inne wyznania

  • Świadkowie Jehowy
    • zbór, Sala Królestwa

Sąsiednie gminy

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 253)

0-9ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ

0-9

ul. 11 Listopada
ul. 3 Maja

A

ul. Akacjowa
ul. Aleksego Zina
ul. Armii Krajowej
ul. Armii Ludowej

B

ul. Bagienna
ul. Bajeczna
ul. Bażantowa
ul. Bednarska
ul. Białostocka
ul. Białowieska
ul. Bielska
ul. Bliska
ul. Bociania
ul. Boczna
ul. Bohaterów Warszawy
ul. Bohaterów Westerplatte
ul. Botaniczna
ul. Brzozowa

C

ul. Celna
ul. Chopina Fryderyka
ul. Ciasna
ul. Cicha
ul. Ciesielska
ul. Cisowa
ul. Cyprysowa
ul. Czajki
ul. Czeska

D

ul. Daleka
ul. Daniela
ul. Dębowa
ul. Dolna
ul. Dubois Stanisława
ul. Dworcowa
ul. Działowa
ul. Dzielnicowa
ul. Dziewiatowskiego ks. Antoniego
ul. Długa

E

ul. Elektryczna

F

ul. Fabryczna
ul. Filipczuka Jana
ul. Findera Pawła
ul. Fornalskiej Małgorzaty

G

ul. Gajowa
ul. Gęsia
ul. Górna
ul. Gołębia
ul. Grabowa
ul. Graniczna
ul. Granitowa
ul. Gruntowa
ul. Grunwaldzka

H

ul. Handlowa
ul. Hibnera Władysława

I

ul. Iglasta

J

ul. Jarzębinowa
ul. Jaskółcza
ul. Jaśminowa
ul. Jastrzębia
ul. Jaworowa
ul. Jałowcowa
ul. Jelenia
ul. Jesionowa
ul. Jodłowa
ul. Jutrzenki

K

ul. Kacza
ul. Kamienna
ul. Kasztanowa
ul. Klimek
ul. Klonowa
ul. Kniewskiego Władysława
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kolejki Leśne
ul. Kolejowa
ul. Kolonia Poryjewo
ul. Konopnickiej Marii
ul. Kościuszki Tadeusza
ul. Kosidłów
ul. Kołasa Jakuba
ul. Kołodzieja
ul. Kołowa
ul. Kołłątaja Hugona
ul. Krańcowa
ul. Krasickiego Jana
ul. Kraszewskiego Józefa Ignacego
ul. Krótka
ul. Krucza
ul. Krzywa
ul. Ks. Dziewiatowskiego
ul. Ks. Wierobieja
ul. Księżycowa
ul. Kukułki
ul. Kupały Janki
ul. Kwiatowa
ul. Kłosowa

L

ul. Leśna
ul. Leszczynowa
ul. Letnia
ul. Lipowa
ul. Listopada 11

Ł

ul. Łabędzia
ul. Łagodna
ul. Łąkowa
ul. Łosia
ul. Łowcza

M

ul. Magazynowa
ul. Maja 3
ul. Malinowa
ul. Marmurowa
ul. Mazurska
ul. Mazury
ul. Mała
ul. Małomiejska
ul. Metalowa
ul. Mickiewicza Adama
ul. Miedziana
ul. Międzytory
ul. Miodowa
ul. Miła
ul. Miłkowskiego Zygmunta
ul. Modrzewiowa
ul. Moniuszki Stanisława
ul. Mostowa
ul. Myśliwska

N

ul. Nadbrzeżna
ul. Nałkowskiej
ul. Nałkowskiej Zofii
ul. Nektarowa
ul. Niecała
ul. Niedźwiedzia
ul. Nowa
ul. Nowoberezowo
ul. Nowowarszawska

O

os. Fabryka Chemiczna
os. Millenium
ul. Obwodowa
ul. Oceaniczna
ul. Odległa
ul. Ogińskiego Michała Kleofasa
ul. Ogrodowa
ul. Okopowa
ul. Orzechowa
ul. Orzeszkowej Elizy
ul. Owocowa

P

ul. Parkowa
ul. Partyzancka
ul. Pawia
ul. Piaski
ul. Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego Józefa
ul. Poddolna
ul. Podlasie
ul. Podmiejska
ul. Pogodna
ul. Polna
ul. Poprzeczna
ul. Poryjewo
ul. Poziomkowa
ul. Południowa
ul. Prosta
ul. Prusa Bolesława
ul. Pszczela
ul. Pszeniczna
ul. Ptaszyńskiego

R

rondo Jana Pawła II
ul. Rakowieckiego dr. Tadeusza
ul. Reja
ul. Reja Mikołaja
ul. Różana
ul. Rumiankowa
ul. Rutkowskiego Henryka
ul. Rysia
ul. Rzeczna

S

ul. Sadowa
ul. Sarnia
ul. Sawickiej Hanki
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Siewna
ul. Sikorki
ul. Skarpowa
ul. Skośna
ul. Skowronka
ul. Skłodowskiej-Curie Marii
ul. Sokola
ul. Sosnowa
ul. Sowia
ul. Sołoniewicz Tamary
ul. Spadowa
ul. Spiralna
ul. Spiżowa
ul. Spokojna
ul. Sportowa
ul. Stalowa
ul. Stara Judzianka
ul. Staszica Stanisława
ul. Stefana Batorego
ul. Stolarska
ul. Storczykowa
ul. Strzelecka
ul. Studzienna
ul. Szosa Kleszczelowska
ul. Szymanowskiego Karola
ul. Słodka
ul. Słomiana
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego
ul. Słowackiego Juliusza
ul. Słowicza

Ś

ul. Ściegiennego ks. Piotra
ul. Ślusarska
ul. Świerkowa

T

ul. Targowa
ul. Topolowa
ul. Torowa
ul. Truskawkowa
ul. Tulipanowa
ul. Tuwima Juliana

U

ul. Urodzajna

W

ul. Warszawska
ul. Warzywna
ul. Wąska
ul. Werpachowskiego Jana
ul. Wesoła
ul. Wiatrakowa
ul. Wiejska
ul. Wieniawskiego Henryka
ul. Wierobieja ks. Ignacego
ul. Wiewiórcza
ul. Wilcza
ul. Wilgi
ul. Wiosenna
ul. Wirobieja
ul. Wojska Polskiego
ul. Woskowa
ul. Wróblewskiego Walerego
ul. Wrzosowa
ul. Wydmuchowa
ul. Władysława Jagiełły

Z

ul. Zajęcza
ul. Zaułek Targowy
ul. Zbożowa
ul. Zielona
ul. Zina
ul. Zina Aleksego
ul. Zwierzyniecka
ul. Zwodzieckie
ul. Złota

Ż

ul. Żabia
ul. Żabia Górka
ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żurawia
ul. Żwirowa

Kody pocztowe, Hajnówka (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Hajnówka
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Hajnówka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Hajnówka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 20:56:10

Szybka zmiana regionu Polski