Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stare Masiewo


Informacje o Stare Masiewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.827084

Współrzedne geograficzne E: 23.907833

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 85

Liczba ludności: 150

Tablice rejestracyjne: BHA

Stare Masiewo

Stare Masiewo, Masiewo I, Masiewo Stare – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka.

W okresie II RP wieś należała do gminy Masiewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Obecnie należy do województwa podlaskiego.

Od południa wieś graniczy z Białowieskim Parkiem Narodowym, od wschodu z Białorusią.

Do 2000 w 95% mieszkańców wsi było wyznania prawosławnego. W ostatnich latach grunty wsi wykupowane są przez mieszkańców miast, którzy budują tam domy letniskowe. Masiewo to typowa ulicówka z zabudową w przeważającej części drewnianą. W całej wsi są tylko trzy murowane domy.

Około kilometra na południe od wsi, już w Puszczy, znajduje się stary cmentarz ewangelicki. To pozostałość po osadnikach niemieckich, którzy osiedlili się w Masiewie i pobliskiej wsi Czoło (dziś na terenie Białorusi) na początku XIX wieku.

Historia

Miejscowość powstała na miejscu dawnego uroczyska Masiewo, w którym już od XVII wieku produkowano potaż. W drugiej połowie XVIII wieku zbudowano tu fabrykę potażową z urządzeniami do przeróbki popiołu drzewnego na sole potasowe. Dla obsługi fabryki sprowadzono, głównie z Mazowsza, budników, którzy wycięli znaczący obszar lasu. Po upadku zakładu w 1792 roku część z osadników powróciła w swoje strony, lecz pozostali osiedlili się jako rolnicy na wykarczowanych przez siebie gruntach.

W końcu XIX wieku władze carskie planowały przesiedlić mieszkańców Masiewa na Wołyń, a polanę masiewską zalesić. Wobec braku zgody mieszkańców projekt jednak porzucono.

Przed II wojną światową Masiewo było dużą, liczącą ponad 200 domów wsią, w której znajdowały się dwie żydowskie karczmy, sklep i biblioteka. Mieszkańcy, w zdecydowanej większości prawosławni, uczęszczali na nabożeństwa do pobliskiej cerkwi znajdującej się w Cichej Woli. Obecnie zarówno cerkiew, jaki i cmentarz, na którym znajdują się groby byłych mieszkańców Masiewa, znajdują się na Białorusi.

W lipcu 1941, w ramach akcji tzw. “oczyszczania Puszczy Białowieskiej” inspirowanej przez Hermanna Göringa, hitlerowcy wysiedlili mieszkańców Masiewa, a wieś zrównali z ziemią. Chodziło o utworzenie wokół Puszczy strefy niezamieszkanej, aby utrudnić działalność partyzantom. Ludność wysiedlona została kilkaset kilometrów na wschód. Po wojnie do Masiewa wróciła tylko 1/3 byłych mieszkańców.

Zobacz też

Bibliografia

  • Grzegorz Rakowski, Polska egzotyczna, Oficyna wydawnicza Rewasz, Pruszków 1999

Kody pocztowe, Stare Masiewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stare Masiewo
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stare Masiewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stare Masiewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:12:36

Szybka zmiana regionu Polski