Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Śniadowo


Informacje o Śniadowo:

Ilość ulic: 17

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.039944

Współrzedne geograficzne E: 21.986694

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 86

Liczba ludności: 1500

Wysokośc npm: 120-130 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: BLM

Herb Śniadowo:

Herb Śniadowo

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Śniadowo

  • Dzielnica: Milewek

  • Dzielnica: Przytuły

Śniadowo (województwo podlaskie)

Śniadowo – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Śniadowo. Miejscowość jest siedzibą gminy Śniadowo. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie łomżyńskim.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii Wniebowzięcia NMP. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Łomża - św. Brunona.

Historia

Swoje miejsce znalazło Śniadowo na kartach wielkiej literatury polskiej. Henryk Sienkiewicz tak opisywał pobyt tu Babinicza: Wszyscy trzej wodzowie nie wiedzieli dobrze, gdzie w tej chwili jest Babinicz, bo od chłopów nie podobna się było dowiedzieć, rajtarowie zaś nie umieli chwytać Tatarów. Przypuszczał jednak uglas, że główna siła Babinicza stoi w Śniadowie i chciał ją otoczyć tak, aby jeśli Babinicz ruszy na księcia Bogusława, zajść mu od granicy litewskiej i przeciąć odwrót. Wszystko zdało się sprzyjać szwedzkim zamiarom. Kmicic istotnie był w Śniadowie i zaledwie doszła go wiadomość o Bogusławowym podjeździe zapadł natychmiast w lasy, aby niespodzianie wynurzyć się pod Czerwinem.

Oświata

Na terenie Śniadowa znajdują się 3 placówki oświatowe. Są to: Gimnazjum w Śniadowie, Szkoła Podstawowa im. 3 Pułku Strzelców Konnych oraz Gminne Przedszkole.

Sport

W Śniadowie działają dwa kluby sportowe LUKS PREFBET oraz Klub Sportowy Śniadowo. LUDOWY UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "PREFBET" istnieje od 19 listopada 1999 r. Powstał przy Gimnazjum w Śniadowie. Obecnie działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Śniadowie. L.U.K.S. "PREFBET" to przede wszystkim biegi średnie i długie (300-3000m), ale również są tacy, którzy startują w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem, skoku w dal. Klub na szczeblu ogólnopolskim odnosi bardzo duże sukcesy. Od 14 lipca 2003 r. Gmina Śniadowo ma własny klub piłkarski, który został zarejestrowany pod nazwą "KS Śniadowo" i liczy 30 piłkarzy. Intencją założycieli było zagospodarowanie wolnego czasu oraz dostarczenie atrakcji i rozrywki młodym ludziom z terenu gminy. Powstała drużyna piłkarska została zgłoszona do rozgrywek klasy B Związku Piłki Nożnej w sezonie 2003/04. Obecnie KS Śniadowo w sezonie 2006/07 gra w rozgrywkach klasy A gr. podlaskiej i zajmuje po rundzie jesiennej – 1 miejsce.

Przedsiębiorstwa

Prefbet Śniadowo

Przedsiębiorstwo zostało utworzone w 1968 roku. Już w fazie projektowania zakładu przewidywano, że jego głównym zadaniem będzie produkcja betonu komórkowego, dlatego przez cały okres swej działalności firma znajduje się w czołówce podmiotów specjalizujących się w produkcji betonu komórkowego.

Od 30 czerwca 1992 roku przedsiębiorstwo funkcjonuje jako firma prywatna, której udziałowcami w momencie tworzenia byli w 100% pracownicy firmy.

Nowa forma prawna zapoczątkowała okres dynamicznego rozwoju. O jego skali może świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich 8 lat zarząd przeznaczył na inwestycje ponad 10 mln zł. Udało się m.in. dokonać modernizacji i komputeryzacji ciągów technologicznych, rozpocząć działalność handlową, opracować i wprowadzić do produkcji nowe wyroby, zmienić sposób zarządzania i organizacji firmy.

Szczególną uwagę poświęcono problemowi ochrony środowiska. W zakładzie uruchomiono m.in. oczyszczalnię ścieków, instalację odsiarczania spalin i zamknięty obieg wody technologicznej.

Agro-Rolnik

Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolniczego (sklep, stacja paliw).

Budowle i zabytki
  • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w 1912 r.,
  • głaz granitowy z herbem Śniadowa – Ślepowronem, postawiony w połowie lat 90. XX wieku,
  • pomnik papieża Jana Pawła II, odsłonięty 16 października 2005 r.,
  • cmentarz parafialny.
Ciekawostki
  • W dniu 12 maja 2001 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między gminą Śniadowo a gminą Marklkofen.
  • Od października 2003 roku Gmina Śniadowo ma swój własny miesięcznik pod nazwą: Nasza Gmina. Wydawcą gazety jest UG w Śniadowie.
  • Do 1900 roku Śniadowo było miastem.
  • Od września 2007 w Gminie Śniadowo ukazuje się miesięcznik "OKNO NA POWIAT"

Zobacz też

  • Śniadowo
  • Cmentarz żydowski w Śniadowie

Kody pocztowe, Śniadowo (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Śniadowo
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Śniadowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Śniadowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:20:13

Szybka zmiana regionu Polski