Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Szumowo


Informacje o Szumowo:

Ilość ulic: 13

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.918610

Współrzedne geograficzne E: 22.085279

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 86

Liczba ludności: 1100

Tablice rejestracyjne: BZA

Dzielnice, Szumowo

  • Dzielnica: Nowe Szumowo

Szumowo (powiat zambrowski)

Szumowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, w gminie Szumowo.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Szumowo.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii NMP Częstochowskiej. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Zambrów.

Wieś o pierwotnej nazwie Somowa Góra, Somowo. Położona na południowych krańcach Czerwonego Boru. Wzmiankowana w annałach już w 1239 r. Następna wzmianka pochodzi po ponownym osadzeniu w 1417 r., kiedy wieś kupił Wincenty z Głębocza, uzyskując w 1432 r. nadanie prawa niemieckiego na 30 włók. Szumowo stało się siedzibą jego potomków, Szumowskich herbu Lubicz. Następnie przeszło w posiadanie innych właścicieli. Układ wsi, to wielodrożnica rozwinięta z ulicówki i czytelnego założenia prostokątnego rynku. Kościół został zbudowany w latach 1866-67, a następnie rozbudowany w 1980 r. Jednonawowy, orientowany, neobarokowy z boczną barokową wieżą i prostym, kwadratowym portykiem. We wsi znajduje się kilka zabytkowych, drewnianych domów, niektóre są ustawione szczytem do drogi.

Szumowo szczyci się drewnianą synagogą, pochodzącą z około 1933 r. przeniesioną tu w 1946 r. ze Śniadowa. W 1768 r. w Śniadowie, w pobliżu rynku, została pobudowana przez Żydów pierwsza drewniana bożnica, która spłonęła podczas pierwszej wojny światowej. Druga „szumowska” jest dziełem Jana Wojsa, cieśli ze wsi Duchny Młode. W 1942 r. śniadowscy Żydzi zostali przez Niemców wymordowani. Synagogę przekształcono w magazyn zbożowy. Po wojnie śniadowska gmina jomidia do spraw opuszczonego mienia sprzedała bożnicę szumowskiemu proboszczowi i tym sposobem budowla trafiła na nowe miejsce w Szumowie. Dzisiaj, zachowana w dobrym stanie, pełni rolę domu parafialnego. Przed drugą wojną światową Szumowo miało swoją drewnianą bożnicę. W latach czterdziestych kupili ją gospodarze ze wsi Srebrna. Rozebrali ją i wykorzystali budulec do budowli budynków gospodarczych. Tak ginęły zabytki architektury drewnianej. Bożnica szumowska jest jedyną z tych, które ocalały, a właśnie z drewnianych synagog słynęły nasze strony.

Po rozbiorach Szumowo i okolice zostały włączone do Prus. W tym okresie powstały wsie niemieckie - Paproć Duża, Pęchratka, Paproć Mała, Srebrny Borek i Nowy Borek. Ludność niemiecka przetrwała tu do 1940 r. W Paproci Dużej mieścił się kościół, w której Józef Piłsudski brał ślub.

Obecnie Szumowo jest siedzibą Urzędu Gminy. Gminę tworzy 20 wsi, w których zamieszkuje ok. 5150 osób, w tym w Szumowie ok. 1100. Łączna powierzchnia jaką zajmuje Gmina Szumowo wynosi 141 kilometrów kwadratowych.

Zobacz też

  • Szumowo, Szumów
  • Cmentarz żydowski w Szumowie

Kody pocztowe, Szumowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Szumowo
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 20

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Szumowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Szumowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:03:55

Szybka zmiana regionu Polski