Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trutnowy


Informacje o Trutnowy:

Ilość ulic: 14

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.242222

Współrzedne geograficzne E: 18.814171

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 1100

Tablice rejestracyjne: GDA

Dzielnice, Trutnowy

  • Dzielnica: Trutnowy Drugie

  • Dzielnica: Trutnowy Pierwsze

  • Dzielnica: Trutnowy Trzecie

Trutnowy

Trutnowy – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie na obszarze Żuław Gdańskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1308 roku, kiedy to Władysław Łokietek nadał ją synom kasztelana gdańskiego Unisława. Dwa lata później wieś została sprzedana Krzyżakom. W XVI i XVII wieku obszar osadnictwa olęderskiego.

We wsi znajduje się gotycki ceglany kościół parafialny pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1334 r. Zniszczoną w 1945r. wieżę kościoła nakryto nowym płaskim dachem, istniejącym do dzisiaj. Wewnątrz późnomanierystyczny ołtarz z 1675r. Ciekawostką jest znajdujący się na murze zewnętrznym kościoła na wysokości 1,5 m znak wskazujący poziom wód powodziowych w kwietniu 1829 roku, kiedy w wyniku przerwania wałów w rejonie Steblewa, Ptaszników oraz Giemlic w ciągu 4 godzin woda zalała wieś na wysokość 1,5 metra. Jeszcze tego samego dnia, wieczorem fala powodziowa dotarła do centrum Gdańska.

Nieopodal kościoła znajduje się barokowa plebania z 1728r., z mansardowym dachem z lukarnami, krytym dachówką holenderką. W sieni znajduje się tablica erekcyjna z czarnego marmuru. Zachowały się drzwi wejściowe z barokowymi okuciami oraz duże okna z pierwotną stolarką.

W południowej części wsi znajduje się dom podcieniowy z 1720 r. Wsparty jest on na ośmiu słupach, z dekoracyjnymi mieczami tworzącymi rodzaj arkad. Piętro i dwa szczyty mają konstrukcję szkieletową o szczególnym ozdobnym układzie belek. Zachował się pierwotny układ wnętrza z wielką sienią i piętrową galerią oraz liczne barokowe detale wyposażenia wnętrza. W wielkiej sieni znajduje się makieta XVIII-wiecznej wsi projektowanego skansenu miniatur żuławskiego budownictwa w skali 1:100. W domu ma siedzibę Stowarzyszenie "Żuławy Gdańskie", a od 2008r. mieści się tu Muzeum Wsi Żuławskiej.

W centrum wsi, po zachodniej stronie XIX-wieczny dom zagrodniczy w konstrukcji szkieletowej - typowy przykład budownictwa żuławskiego.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

W roku 2008 wieś obchodziła 700 lat istnienia.

Zobacz też

Kody pocztowe, Trutnowy (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Trutnowy
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trutnowy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trutnowy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:03:58

Szybka zmiana regionu Polski