Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dzierżążno


Informacje o Dzierżążno:

Ilość ulic: 24

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.316109

Współrzedne geograficzne E: 18.267220

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 1314

Tablice rejestracyjne: GKA

Dzielnice, Dzierżążno

  • Dzielnica: Ameryka Dzierżąska

  • Dzielnica: Pikarnia

  • Dzielnica: Smolarnia

Dzierżążno (powiat kartuski)

Dzierżążno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Dzérzążno, niem. Seeresen) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy przy drodze wojewódzkiej nr . Zapis jako Derisno poświadcza jej istnienie w 1241 roku.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gdańskiego.

Miejscowość położona jest przy drodze łączącej Gdańsk z Kartuzami. W Dzierżążnie znajduje się szpital rehabilitacyjny, będący jedynym tego typu ośrodkiem na obszarze północnej Polski. Wcześniej na jego miejscu znajdowało się sanatorium przeciwgruźlicze utworzone w 1953 r. Historia budynków szpitalnych sięga jeszcze czasów II wojny światowej.

W pobliżu wsi znajdują się jeziora Dzierżąskie i Mezowskie, z malowniczą wyspą pośrodku. Zdaniem historyków i archeologów na wyspie tej w średniowieczu istniał gród obronny, zniszczony w okresie kształtowania się państwowości polskiej.

Historia

Nazwa wsi zapisana jako Derisno pochodzi z 1241 roku. Jej podstawą jest nazwa rośliny wodnej dzierzęga lub też dzierżęga. Wyraz ten bywa odnoszony do rzęsy lub trawy turzycy, ale na Kaszubach jest to knieć błotna. Rośnie ona w 2010r. przy brzegu pobliskiego jeziora. Zapewne knieć błotna (kasz. dzerzãga) rosła tu na podmokłym gruncie od wieków. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Jezioro Dzierżąskie.

Walki wyzwoleńcze w rejonie toczone były w dniach 8-23 marca 1945 r. przez 65 armię wojsk radzieckich pod dowództwem P. Batowa.

  • Uderzenie wojsk radzieckich z południa przez Borkowo w kierunku Kczewa i Przodkowa.
  • Poszerzenie nasady klina po przedpola Kartuz i Żukowa
  • Niemieckie przeciwuderzenie wzdłuż drogi Kartuzy - Dzierżążno
  • Bitwa o Dzierżążno z udziałem jednostek pancernych
  • Niemieckie przeciwuderzenie z Żukowa w kierunku Borkowa (uległo załamaniu już na samym początku)
  • Ponowne obsadzenie przedpola Żukowa i Kartuz

Bitwa o Dzierżążno:

8 marca w godzinach przedpołudniowych wojska radzieckie atakują z Dzierżążna w kierunku Kartuz. Oddziałom niemieckim z pomocą przybywa 5 czołgów PzKpfw V „Panther" i jeden transporter. Natarcie zostaje odrzucone. Dzierżążno ponownie zostaje zajęte przez Niemców. Zniszczono dwa radzieckie działa samobieżne, a jedno typu SU-100 zdobyto. Po godz. 17 Niemcy uderzają z Dzierżążna w kierunku Borkowa. Atak zakończony niepowodzeniem. Nocą radzieckie czołgi wdzierają się do Kobysewa. Armia Czerwona naciera na linii Borkowo – Kobysewo w kierunku zachodnim. Niemcy wycofują się ze stacji kolejowej w Kiełpinie Kartuskim.

9 marca o 5 rano oddziały niemieckie uderzają z Kartuz w kierunku Kobysewa i Przodkowa. Natarcie zatrzymuje się 1,5 km od Przodkowa. Przy tym oddziały niemieckie niszczą 5 radzieckich czołgów. Jednocześnie zostaje wyprowadzone natarcie z Żukowa w kierunku Borkowa. Jednak ulega ono załamaniu. Po południu Armia Czerwona dotarła do Kłosowa. Z uwagi na zagrożenie okrążenia "zgrupowania kartuskiego" oddziały niemieckie wycofują się z Dzierżążna. Następuje odwrót przez Kartuzy - Prokowo - Łebno - Szemud.

Kody pocztowe, Dzierżążno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dzierżążno
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dzierżążno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dzierżążno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:38:22

Szybka zmiana regionu Polski