Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Łubiana


Informacje o Łubiana:

Ilość ulic: 37

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.099998

Współrzedne geograficzne E: 17.867001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 2168

Wysokośc npm: 145 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: GKS

Łubiana

Łubiana (kaszb. Łubianô) – duża kaszubska wieś letniskowa w Polsce, na Pojezierzu Kaszubskim, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, nad jeziorem Granicznym i na północ od jeziora Sudomie w odległości 10 km od Kościerzyny i 1 km od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Łubiana ma kilka połączeń kolejowych z Kościerzyną i Chojnicami poprzez Lipusz i Brusy. Wieś stanowi ośrodek sportów wodnych i punkt etapowy szlaku wodnego Graniczna-Trzebiocha. Prowadzi tędy również turystyczny POL Szlak czerwony.svg Szlak Kaszubski. Jest drugą wsią w powiecie pod względem liczby ludności, delikatnie ustępując Lipuszowi.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Nazwy źródłowe miejscowości

Do miejscowego zakładu porcelany stołowej "Lubiana", nawiązuje błędna forma nazewnicza Łubiany – z literą L na początku. kaszb. Łëbianô lub też Łubianô, Łubianna, niem. Lubianen, dawniej Lubian, Lubiana, Lubanie

Historia

Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1284 z dokumentu Mściwoja II, mówiącego o regionie Piśni, z okresu przed opanowaniem Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków. Od II pokoju toruńskiego w roku 1466 na obszarze I Rzeczypospolitej. W efekcie I rozbioru Polski w roku 1772 dostała się pod zwierzchnictwo administracyjne zaboru pruskiego. W 1861 r. Łubiana, w której była huta szkła i szkoła, liczyła 336 mieszkańców. Po I wojnie światowej Łubiana powraca do Polski. W okolicach Łubiany 26 maja 1944 doszło do starcia ponad 50 żołnierzy podziemia Gryfa Pomorskiego i AK ze zgrupowania Leona Kulasa – Zawiszy z okrążającymi je oddziałami niemieckiej policji i SS. Największą sławę nie tylko w kraju, ale na całym świecie zyskiwała i zyskuje do dzisiaj dnia Łubiana dzięki powstałemu na jej terenie w 1969 r. Zakładowi Porcelany Stołowej i swoim pięknym wyrobom. Od tego czasu datuje się dynamiczny, trwający do dzisiaj rozwój tej miejscowości – powstają bloki mieszkalne i liczne domki jednorodzinne, w których w większości zamieszkują pracownicy Fabryki Porcelany Stołowej.

Sport

W miejscowości działa klub piłkarski Ceramik Łubiana (LKS Ceramik Łubiana) – w sezonach 2008/09, 2009/10 oraz 2010/2011 grający w Klasie okręgowej Gdańsk II.

Religia

Na terenie wsi znajduje się Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Łubianie. W kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz bł. Jerzego Popiełuszki.


Komunikacja i transport

Komunikacja kolejowa

Przez miejscowość przebiega linia kolejowa nr 211, w miejscowości znajduje się stacja kolejowa Łubiana. W 2005 roku dworzec w Łubianie został wyremontowany na koszt Gminy Kościerzyna i mieści się w nim między innymi świetlica oraz sala do areobiku.

Komunikacja samochodowa

W miejscowości znajdują się dwa przystanki PKS, do których dojeżdżają autobusy m.in. z Kościerzyny.

Zobacz też

  • Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana
  • Łubiana (stacja kolejowa)
  • Kościerzyna
  • Sycowa Huta
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy

Kody pocztowe, Łubiana (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Łubiana
Średnia ocena: 4.6
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Łubiana, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Łubiana

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:36:09

Szybka zmiana regionu Polski