Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Władysławowo


Informacje o Władysławowo:

Ilość ulic: 339

Ilość kodów pocztowych: 3

Współrzedne geograficzne N: 54.833889

Współrzedne geograficzne E: 18.315559

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 15059

Gęstość ludności: 384,0 os./km²

Powierzchnia: 39,22 km²

Wysokośc npm: 0-68 m n.p.m.

Rodzaj gminy: miejska

SIMC: 0935015

TERC: 6222911041

Tablice rejestracyjne: GPU

Herb Władysławowo:

Herb Władysławowo

Flaga Władysławowo:

Flaga Władysławowo

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Władysławowo

  • Dzielnica: Cetniewo

  • Dzielnica: Chałupy

  • Dzielnica: Chłapowo

  • Dzielnica: Jastrzębia Góra

  • Dzielnica: Karwia

  • Dzielnica: Lisi Jar

  • Dzielnica: Ostrowo

  • Dzielnica: Poczernino

  • Dzielnica: Rozewie

  • Dzielnica: Tupadły

Władysławowo

Władysławowo (do 1952 r. Wielka Wieś, kaszb. Wielgô Wies, niem. Großendorf) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, największe miasto w powiecie puckim. Położone na Pobrzeżu Gdańskim, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Mieści się tutaj port morski.

Według danych z 31 grudnia 2009 roku miasto miało 15 059 mieszkańców.

Położenie

Miasto znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie puckim. Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 39,22 km². Miasto stanowi 6,68% powierzchni powiatu.

Władysławowo jest położone w północnej części Pobrzeża Kaszubskiego, od północnej strony nad Morzem Bałtyckim, a od południowo-wschodniego nad Zatoką Pucką. Zachodni skrawek miasta leży na Wybrzeżu Słowińskim, a część miasta Chałupy znajdują się na Mierzei Helskiej.

Miasto graniczy z gminami: Jastarnia, gmina Krokowa, gmina Puck.

Według danych z 2002 roku, użytki rolne obszaru Władysławowa wynoszą 54%, a użytki leśne – 18%.

Toponimia

W XII i XIV wieku odnotowano miejscowość rybacką o nazwie (łac.) Vela Ves (Wielka Wieś?) oraz wsie pomocnicze Cetniewo i Poczernino.

W 1938 roku otwarto nowy port rybacki w Wielkiej Wsi i na cześć króla Władysława IV nadano mu nazwę Władysławowo. W 1952 roku z połączenia obszaru kilku sąsiednich gromad utworzono gminę, która otrzymała nazwę gmina Władysławowo. W 1963 roku całemu obszarowi gminy nadano status miasta o nazwie Władysławowo.

Historia

11 lutego 1920 r. generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi, gdzie odbył rejs kutrem po Bałtyku. Jeden z jego oficerów – ppłk. Henryk Bagiński postanowił kupić tu 20 ha ziemi, nadając nowej osadzie nazwę Hallerowo.

15 czerwca 1927 powstał przystanek kolei "Hallerowo", który został zamknięty po niespełna dwóch latach i dnia 15 maja 1929 oddano do użytku stację "Wielka Wieś – Hallerowo", obecnie Władysławowo.

Wiosną 1936 r. rozpoczęto budowę portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 r. Na cześć króla Władysława IV port nazwano Władysławowem.

1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w jednostkę administracyjną – gminą Władysławowo. Dwa lata później otrzymała ona status osiedla.

Władysławowo otrzymało prawa miejskie 30 czerwca 1963 r., zaś w 1973 – herb. 1 stycznia 1973 r. do Władysławowa włączono obszar osiedla Jastrzębia Góra oraz części obszaru miejscowości Chłapowo i Tupadły o powierzchni 1045,62 ha i Swarzewo o powierzchni 66,60 ha.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

W 2000 roku miejską promenadę przemianowano na aleję Gwiazd Sportu.

We Władysławowie swoją pierwszą siedzibę miała jedyna w historii kaszubsko-języczna rozgłośnia radiowa – Radio Kaszëbë, działająca od grudnia 2004 r. Następnie siedziba radia została przeniesiona do Rumi.

Architektura

Układ urbanistyczny

Miasto posiada kilka wydzielonych jednostek osadniczych, które są osiedlami bądź dawnymi wsiami włączonymi do Władysławowa. Części miasta: Cetniewo, Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Lisi Jar, Ostrowo, Poczernino, Rozewie, Tupadły. Wśród mieszkańców wyróżnia się także: Osiedle 1000-lecia i Sosnowo.

Zabytki

Lista zabytków chronionych prawnie we Władysławowie:

  • kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w latach 1932-36 (zobacz: parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie),
  • dom przy ul. Merkleina 4, wybudowany w 1922 roku,
  • dom gen. Hallera, wybudowany w 1922 roku (ul. Morska 6),
  • dom letniskowy przy ul. Kaszubskiej 2, szachulcowy, w części Jastrzębia Góra
  • Latarnia Morska Rozewie, wybudowana w XVIII wieku, przebudowana w XIX wieku

Lista obiektów o walorach historycznych:

  • dom modernistyczny z 1939 roku, ul. Nadmorska 11
  • Dom Rybaka – budynek wzniesiony w latach 50. XX wieku jako hotel dla rybaków. Obecnie pełni funkcję budynku urzędu miasta, a wieża stanowi punkt widokowy. Niższy taras położony jest na wysokości 45 m n.p.m., a wyższy – 63 m n.p.m. Z wieży widać panoramę miasta, morze, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.

Lista pomników znajdujących się we Władysławowie:

  • Pomnik – popiersie Stefana Żeromskiego przy latarni na Rozewiu
  • Pomnik – popiersie Antoniego Abrahama
  • Pomnik generała Józefa Hallera
  • pomnik Męczenników Wielkiej Wsi (ul. Gdańska, cmentarz choleryczny)
  • Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze
  • Pomnik upamiętniający lądowanie króla Zygmunta III w Lisim Jarze

Gospodarka

W porcie Władysławowo prowadzone jest przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia remontowa. Od maja do października cumują przy jego nabrzeżu jachty sportowe i żaglówki.

Według danych z 31 grudnia 2009 roku w powiatowym urzędzie pracy było zarejestrowanych 597 mieszkańców Władysławowa.

Turystyka

Władysławowo jest miejscowością z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Położenie nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, a także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego stanowi jeden z walorów turystycznych. W mieście znajduje się port morski położony nad otwartym morzem, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję turystycznego mola. Władysławowo oferuje swoim turystom kąpieliska, których szerokość plaży sięga 200 m. W okresie letnim czynnych jest 12 kąpielisk strzeżonych. Na plaży znajduje się siedziba Radia Władek.

Przy. ul. Gen. Józefa Hallera znajduje się Lunapark Sowiński, w którym można skorzystać z młyna widokowego, gokartów. Mieści się tu najwyższa kolejka górska w Polsce. Istnieje także możliwość skorzystania z przejażdżki „ciuchcią” szosą Władysławowo – Jastrzębia Góra.

Jednym z deptaków jest aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się chodnikowe gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i dwóch zagranicznych. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze.

Kultura

W mieście odbywa się corocznie kilka wydarzeń kulturalnych. Od 1973 roku przez cały okres wakacyjny w czwartki odbywają się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, we władysławowskim kościele. Wykonawcami są instrumentaliści, wokaliści oraz zespoły z całego świata. Z Władysławowa pochodzi także pierwszy polski zespół punkowy – Nocne Szczury, który w 1980 roku zagrał na festiwalu w Jarocinie. Przy ulicy Sportowej w sezonie letnim ma miejsce Jarmark Morski.

Lista obiektów kulturalnych:

  • Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii (tzw. Hallerówka) – muzeum generała Józefa Hallera znajduje się przy ulicy Morskiej. Jest to willa, w której niegdyś mieszkał generał oraz jednocześnie muzeum okazów przyrodniczych.
  • Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
  • Prywatne Muzeum Motyli – muzeum założone w 1999 roku przez prywatnego kolekcjonera, znajduje się na III piętrze wieży widokowej Domu Rybaka.

Sport i rekreacja

We Władysławowie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" Centralnego Ośrodka Sportu. Ośrodek dysponuje kortami tenisowymi o nawierzchni ziemnej oraz kortem na hali, boiskami sportowymi, pływalnią, posiada wypożyczalnię sprzętu sportowego.

Ochrona przyrody

  • rezerwat przyrody Słone Łąki – położony w dzielnicy Szotland, nad Zatoką Pucką, u nasady Mierzei Helskiej obszar podmokłych łąk, tworzonych głównie przez tzw. halofity, tj. rośliny znoszące znaczne zasolenie podłoża.
  • Lisi Jar
  • Nadmorski Park Krajobrazowy
  • rezerwat przyrody Dolina Chłapowska
  • Rezerwat przyrody Przylądek Rozewie

Administracja

Władysławowo jest gminą o statusie miasta. Mieszkańcy wybierają do rady miasta 15 radnych. Organem władz wykonawczych jest burmistrz. Po wyborach w 2010 r. burmistrzem Władysławowa jest Grażyna Cern.

Mieszkańcy Władysławowa wybierają posłów na Sejm z okręgu wyborczego nr 26, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 1. Mieszkańcy Władysławowa wraz z mieszkańcami Jastarni i Helu wybierają wspólnie 6 radnych do Rady Powiatu Puckiego (liczącej 19 radnych).

Podział administracyjny

Władysławowo posiada 12 jednostek pomocniczych miasta. W związku z niejednorodnością zabudowy gminy miejskiej, władze miasta ustanowiły 3 rodzaje jednostek pomocniczych:

Dzielnice miasta Cetniewo, Hallerowo, Śródmieście, Szotland, Żwirowa Osiedla Chałupy, Jastrzębia Góra, Rozewie Sołectwa Chłapowo, Karwia, Ostrowo, Tupadły

Zobacz też

  • gmina Władysławowo
  • Władysławowo (stacja kolejowa)
  • Władysławowo Port

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 339)

0-9ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUWZŹŻ

0-9

ul. 1000-lecia Państwa Polskiego
ul. 12 Marca
ul. 8 Marca

A

ul. Abrahama
ul. Abrahama Antoniego
ul. Albatrosa
ul. Aroniowa
ul. Augustyna Necla

B

bulw. Nadmorski
ul. B. Lewińskiego (Księdza B. Lewińskiego)
ul. Bądkowskiego Lecha
ul. Bażantowa
ul. Bałtycka
ul. Bielawska
ul. Biwakowa
ul. Boczna
ul. Bohaterów Kaszubskich
ul. Borchardta Karola Olgierda
ul. Borchardta Olgierda
ul. Bosmańska
ul. Brzozowa
ul. Budzisza Ignacego (Księdza Ignacego Budzisza)
ul. Budzisza ks. Ignacego
ul. Buki
ul. Bukowa
ul. Bursztynowa
ul. Burtowa
ul. Błękitna
ul. Błękitnej Armii

C

ul. Cetniewska
ul. Ceynowy Floriana
ul. Chabrowa
ul. Chłapowo
ul. Chłapowo Władysławowska
ul. Chłopska
ul. Cicha
ul. Cisowa
ul. Czarnieckiego Stefana
ul. Czwartaków

D

ul. Dąbka płk. Stanisława
ul. Dąbka Stanisława (Pułkownika Stanisława Dąbka)
ul. Dąbrowskiej Marii
ul. de Rosse Aleksandra
ul. Dębowa
ul. Derdowskiego
ul. Derdowskiego Hieronima
ul. Dettlaffa Augustyna
ul. Dobra
ul. Dolna
ul. Domowa
ul. Dożynkowa
ul. Droga Chłapowska
ul. Droga Rybacka
ul. Droga Swarzewska
ul. Drogowców
ul. Drzewiarzy
ul. Drzeżdżona Jana
ul. Dworcowa
ul. Długa

E

ul. Ekologiczna

F

ul. Fenikowskiego Franciszka
ul. Frycza Modrzewskiego Andrzeja

G

ul. Garnizonowa
ul. Gawędy
ul. Gdańska
ul. Gen Hallera
ul. Gen. Hallera
ul. Geodetów
ul. Górna
ul. Górnicza
ul. Gościnna
ul. Gospodarska
ul. Grafitowa
ul. Grzybowa

H

ul. Hallera
ul. Hallera gen. Józefa
ul. Hallera Józefa (Generała Józefa Hallera)
ul. Harcerska
ul. Heweliusza
ul. Heweliusza Jana
ul. Hibnera
ul. Hotelowa
ul. Hoża
ul. Hryniewieckiego
ul. Hutnicza

I

inne Promenada Światowida
ul. Inżynierska
ul. Irysowa

J

ul. Jachtowa
ul. Jagodowa
ul. Jantarowa
ul. Jarowa
ul. Jaskrów
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jastrzębia
ul. Jastrzębia Góra Bałtycka
ul. Jastrzębia Góra Klifowa
ul. Jastrzębia Góra Kuracyjna
ul. Jastrzębia Góra Rozewska
ul. Jałowcowa
ul. Jelenia
ul. Jesienna
ul. Jeżynowa
ul. Jodłowa
ul. Junaków

K

ul. Kaczeńców
ul. Kaperska
ul. Kapitańska
ul. Karwieńska
ul. Kasztanowa
ul. Kaszubska
ul. Kisterów
ul. Klifowa
ul. Kliprów
ul. Klonowa
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kolejowa
ul. Kolorowa
ul. Komandorska
ul. Kominiarska
ul. Konopnickiej Marii
ul. Konwalii
ul. Kopalniana
ul. Kopernika Mikołaja
ul. Koralowa
ul. Korsarska
ul. Kotwiczna
ul. Krasickiego Ignacego
ul. Krokowska
ul. Królewska
ul. Krótka
ul. Krzyżanowskiego Aleksandra (Generała Aleksandra Krzyżanowskiego)
ul. Krzyżanowskiego gen. Aleksandra
ul. Kukułcza
ul. Kuracyjna
ul. Kwiatowa
ul. Kłosowa

L

ul. Latającego Holendra
ul. Latarników
ul. Lazurowa
ul. Leśna
ul. Letnia
ul. Lewińskiego ks. B.
ul. Lipowa
ul. Ludzi Morza

Ł

ul. Łąkowa
ul. Łosia
ul. Łowiecka
ul. Łubinowa

M

ul. Makowa
ul. Marca 12
ul. Marca 8
ul. Marynarska
ul. Maszoperii
ul. Masztowa
ul. Męczenników Wielkiej Wsi
ul. Melioracyjna
ul. Merkleina (Księdza Merkleina)
ul. Merkleina ks.
ul. Miedziana
ul. Miła
ul. Mokra
ul. Morenowa
ul. Morska
ul. Motelowa
ul. Myślisza Jakuba
ul. Myśliwska
ul. Młyńska

N

ul. Na Stawie
ul. Na Stoku
ul. Nad Potokiem
ul. Nadbałtycka
ul. Nadmorska
ul. Nadmorski Bulw.
ul. Namiotowa
ul. Nasza
ul. Nawigacyjna
ul. Necla Augustyna
ul. Niepodległości
ul. Norwida
ul. Norwida Cypriana Kamila
ul. Nowa

O

ul. Obozowa
ul. Obrońców Helu
ul. Obrońców Westerplatte
ul. Ogrodowa
ul. Okopowa
ul. Orla
ul. Orzeszkowej Elizy
ul. Osiedlowa
ul. Osmołowskiego Jerzego
os. Wojskowe

P

ul. Parkowa
ul. Piaskowa
ul. Piastowska
ul. Piracka
ul. Piwna
ul. Piłata Alojzego (Księdza Alojzego Piłata)
ul. Piłata ks. Alojzego
ul. Platynowa
ul. Plażowa
ul. Pod Lasem
ul. Podgórna
ul. Pokładowa
ul. Polna
ul. Pomorska
ul. Poprzeczna
ul. Porazińskiej Janiny
ul. Portowa
ul. Północna
ul. Południowa
ul. Prosta
ul. Prusa Bolesława
ul. Przedwiośnia
ul. Przemysłowa
ul. Przybrzeżna
ul. Przybyszewskiego St.
ul. Przytulna
ul. Pucka
ul. Pustki

R

ul. Radosna
ul. Reja Mikołaja
ul. Relaksowa
ul. Reprezentacyjna
ul. Reymonta Władysława
ul. Rodzinna
ul. Rogali Tomasza
ul. Rolna
ul. Równa
ul. Rozewska
ul. Róży Wiatrów
ul. Rudnikowa
ul. Rutkowskiego
ul. Rybacka
ul. Rysia
ul. Rzemieślnicza

S

skwer Abrahama Antoniego
ul. Sanatoryjna
ul. Sąsiedzka
ul. Siedleckiego
ul. Skandynawska
ul. Skautów
ul. Sobótki
ul. Sokoła
ul. Solna
ul. Sosnowa
ul. Spacerowa
ul. Spokojna
ul. Sporna
ul. Sportowa
ul. Srebrna
ul. Stadionowa
ul. Stanisława Przybyszewskiego
ul. Starowiejska
ul. Sterowa
ul. Steyera kadm. W.
ul. Steyera Włodzimierza (Admirała Włodzimierza Steyera)
ul. Stoczniowców
ul. Stokrotki
ul. Stolarska
ul. Strażacka
ul. Strzelecka
ul. Studzienna
ul. Sucharskiego Henryka (Majora Henryka Sucharskiego)
ul. Sucharskiego mjr. Henryka
ul. Szafirowa
ul. Szarych Szeregów
ul. Szkolna
ul. Szkutników
ul. Sztormowa
ul. Szyperska
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego
ul. Słowackiego Juliusza

Ś

ul. Ślepa
ul. Śmiała
ul. Średnia
ul. Świerkowa

T

ul. Tartaczna
ul. Tęczowa
ul. Topolowa
ul. Towarowa
ul. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
ul. Trałowa
ul. Turkusowa
ul. Turystyczna

U

ul. Unruga Józefa (Admirała Józefa Unruga)
ul. Unruga kadm. Józefa
ul. Uzdrowiskowa

W

ul. Wąska
ul. Wałowa
ul. Wczasowa
ul. Wesoła
ul. Westerplatte
ul. Wewnętrzna
ul. Wiankowa
ul. Wiatrakowa
ul. Wichrowa
ul. Widok
ul. Widokowa
ul. Wiejska
ul. Wietrzna
ul. Wiklinowa
ul. Wilcza
ul. Wilków Morskich
ul. Wiosenna
ul. Wojciecha św.
ul. Wojciecha Świętego
ul. Wojska Polskiego
ul. Wrzosowa
ul. Wybudowania
ul. Wypoczynkowa
ul. Wyzwolenia
ul. Wzorka Leona
ul. Władysława IV
ul. Władysławowska

Z

ul. Zabytkowa
ul. Zagonowa
ul. Zagrodowa
ul. Zawiszy
ul. Zbożowa
ul. Zdrojowa
ul. Zielona
ul. Zimowa
ul. Zuchów
ul. Zygmunta III
ul. Złota

Ź

ul. Źródlana

Ż

ul. Żaglowa
ul. Żarnowcowa
ul. Żbikowa
ul. Żeglarska
ul. Żeromskiego
ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żniwna
ul. Żurawia
ul. Żwirowa
ul. Żytnia

Kody pocztowe, Władysławowo (wyświetlono 3/3)


Ocena internautów miejscowości Władysławowo
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Władysławowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Władysławowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:29:50

Szybka zmiana regionu Polski