Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Charnowo


Informacje o Charnowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.547501

Współrzedne geograficzne E: 16.924170

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 59

Liczba ludności: 280

Tablice rejestracyjne: GSL

Charnowo (województwo pomorskie)

Charnowo (kasz. Charnowò, niem. Arnshagen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka.

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Charnowo Słupskie.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.

Historia Charnowa

Z dokonanych w Charnowie w latach 30. XX wieku znalezisk archeologicznych (znaleziono biżuterię i przedmioty użytkowe ludu Gotów) wiadomo, że plemiona Gotów i Gepidów osiedliły się przejściowo w Charnowie. Mogło to mieć miejsce pomiędzy I a IV wiekiem n.e. Goci i Gepidzi tworzyli z miejscową ludnością więzi określane kulturą wielbarską, następnie odeszli na południowy wschód.

Obszar opuszczony przez ludność kultury wielbarskiej zajmują Słowianie, przybyli z terenów obecnej Ukrainy. Cały pas nadmorski aż do rzeki Łaby był zajęty w V wieku przez Słowian. W VII wieku stworzyli oni system obronny oparty na budowie warownych grodów.

Umowa spisana w Słupsku w 1337 roku wymienia miejscowość Charnowo (zagroda Charnowo) jako istniejące już w tym czasie zabudowania.

Wzdłuż drogi, zapewne z uwagi na dobrą glebę (starorzecze), powstawały na wysokości dzisiejszej wsi Charnowo zabudowania gospodarcze, do drugiej połowy XIII wieku były to zabudowania tylko kaszubskie – wiadomo to m.in. z języka jakim posługiwała się ta ludność.

Od drugiej połowy XIII wieku rozpoczął się napływ osadników niemieckich na Pomorze. Stawiali oni domy obok swoich kaszubskich sąsiadów. Pod presją germanizacji kaszubska ludność powoli zapominała o swoich słowiańskich korzeniach.

W Charnowie powstawały gospodarstwa rolne, lecz jeszcze w XIX wieku np. w Chanowie były 64 krosna. Zapewne wieś obok normalnych zajęć rolniczych parała się tkaniem płótna do żagli.

W roku 1932 powstała jednostopniowa szkoła, mająca jednego nauczyciela i 51 uczniów w jednej klasie. Nowa, dwustopniowa szkoła postała w nowym budynku i uczyła od 9 sierpnia 1939. Ostatnimi nauczycielami tej szkoły byli Walter Janczikowsky i Heinz Hoffmeister.

W momencie zakończenia II wojny światowej niemal cała ludność zdecydowała się na wyjazd do Niemiec i do 1947 roku opuściła Polskę. Do NRF wyjechało 150 osób, do NRD natomiast 106.

Kościół w Charnowie

Proboszcz w Charnowie wzmiankowany w 1412 r., w latach 1539 i 1566 dokonano wizytacji kościoła. Wieża kościelna jest pokazywana na mapach morskich jako znak nawigacyjny jeszcze w XIX / XX w.

Kody pocztowe, Charnowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Charnowo
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Charnowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Charnowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:26:32

Szybka zmiana regionu Polski