Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Zagórki


Informacje o Zagórki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.348301

Współrzedne geograficzne E: 16.937799

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 59

Tablice rejestracyjne: GSL

Zagórki (województwo pomorskie)

Zagórki (kaszb. Zôgórczi, niem. Sagerke) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, gminie Kobylnica. W latach 1975-1998 należała do województwa słupskiego.

W 1997 roku stała się miejscem akcji filmu dokumentalnego Arizona (reż. Ewa Borzęcka), pokazującego Zagórki jako wieś, w której – po upadku PGR – ludzie nie potrafili znaleźć się w nowej rzeczywistości.

Toponimia

Nazwa wsi jest nazwą topograficzną – pochodzi od wyrażenia przyimkowego „za górką”. W latach 1937–1945 wieś nazywała się Brackenberg, a wcześniej – Sagerke.

Geografia

Zagórki leżą w gminie Kobylnica (woj. pomorskie, pow. słupski), w odległości około 17 km w kierunku południowo-zachodnim od Słupska i kilometra od linii kolejowej nr 405 Piła - Ustka. Najbliższe miejscowości to:

  • Zbyszewo (ok. 1 km), wieś licząca w 2009 roku 10 mieszkańców,
  • Wrząca (ok. 3 km)
  • Korzybie (ok. 5 km), miejscowość w której znajduje się przystanek kolejowy.

Zagórki leżą na płaskim terenie Równiny Sławieńskiej. Znajdują się na nim grunty orne. W pobliżu znajdują się eksploatowane złoża kruszywa naturalnego (piaski, żwiry).

Historia

Pierwsza znana wzmianka o Zagórkach została zamieszczona w liście lennym z 1529 roku, w którym stwierdzono, że wieś od 1470 roku należy do rodziny Boehn. W 1529 roku część wsi została sprzedana von Belowi, a w 1746 roku – odkupiona przez Boehnów.

W 1717 roku we wsi mieszkało trzech gospodarzy, w 1784 roku było w niej 17 chałup. W 1914 roku folwark miał 677 ha ziemi, w tym 278 ha gruntów ornych i sadów. Do wybuchu II wojny światowej majątek został powiększy do 1009 ha.

W 1945 roku niemieccy mieszkańcy Zagórek zostali przesiedleni za Odrę, a do wsi przybyli osadnicy z kresów. Majątek Boehnów został upaństwowiony i utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, które istniało do 1990 roku. W 1952 roku utworzono sołectwo Zagórki (jego granic nie zmieniono).

W 1997 roku we wsi Zagórki zrealizowano film dokumentalny w reżyserii Ewy Borzęckiej, Arizona.

Kultura, oświata i sport

W miejscowości Zagórki nie ma szkoły, świetlicy wiejskiej ani stowarzyszenia sportowego (jednoklasowa szkoła działała przed II wojną światową). Najbliższa szkoła podstawowa znajduje się w Kwakowie.

Zabytki i obiekty turystyczne

Na terenie miejscowości znajdują się następujące zabytki:

  • pałac von Boehnów z XIX wieku,
  • park dworski z XIX wieku,
  • dawny cmentarz ewangelicki z XIX wieku,
  • zabudowania Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Obiekty te budzą małe zainteresowanie turystów, prawdopodobnie ze względu na ich bardzo zły stan techniczny i trudności z zakwaterowaniem. Jedyne w gminie Kobylnica bazy noclegowe znajdują się w Sycewicach i Kobylnicy. Turyści, jeżdżący do Zagórek, przybywają tu tylko po to, by zobaczyć miejsce akcji filmu Arizona.

Pomniki przyrody

  • Głaz narzutowy o wymiarach 8,8 m × 9,5 m × 1,85 m.

Kody pocztowe, Zagórki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Zagórki
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Zagórki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Zagórki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 15:08:25

Szybka zmiana regionu Polski