Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kolonia Ostrowicka


Informacje o Kolonia Ostrowicka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.733059

Współrzedne geograficzne E: 18.734171

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 610

Tablice rejestracyjne: GTC

Kolonia Ostrowicka

Kolonia Ostrowicka (niem. Colonie Österwitt, dawn. Kolonia Ostrowite) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 z drogą wojewódzką nr 231. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również miejscowości Dąbrówka, Ostrowite i Stary Młyn. Leży 6 km na zachód od Opalenia. Jest to wieś zwarta i wielodrożna. Położona jest na wysoczyźnie pojeziernej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Historia

Do Kolonii Ostrowickiej w XVI–XVIII wieku przybywali osadnicy olenderscy, ale masowe zagospodarowanie gruntów majątku nastąpiło w wyniku ich parcelacji i (na przełomie XIX i XX wieku) zaczęło wykształcać się nowe osiedle o nazwie Kolonia Ostrowicka. We wsi był młyn wodny. Wybudowano szkołę powszechną 3-klasową. W okresie międzywojennym Kolonia osiągnęła liczbę 1000 mieszkańców (w tym 4 rodziny niemieckie), powstały placówki usługowe i sklepy. We wsi i wśród przejezdnych stała się znana "Murowana Karczma" (dziś "Pod Kasztanem") z salą zebrań i sceną, której właścicielem był Antoni Leczkowski (1924 r.). Działało Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, koło Powstańców i Wojaków, organizacja Przysposobienia Wojskowego, czy Ochotnicza Straż Pożarna, której naczelnikiem był Molus (1937 r.).

W pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 r. zostali zamordowani przez hitlerowców: Edward Chyliński, Franciszek Chyła (kleryk), Bernard i Jan Glinieccy, Kazimierz Hallagiera, Leon Materna, Leon Ordon, Benedykt Sajdowski, Bronisław Smolewski (Stutthof, 1941) i Wodkowski (senior). W grudniu 1939 r. powstała lokalna grupa NSDAP pod kierownictwem E. von Kriesa. W październiku 1943 r. gmina Kolonia Ostrowicka liczyła 2948 ha powierzchni i 3401 mieszkańców. 19 lutego 1945 Kolonia Ostrowicka została wyzwolona spod okupacji przez wojska radzieckie.

Po wyzwoleni przy szkole podstawowej powstała Szkoła Przysposobienia Rolniczego (po 1957 r.). 1 czerwca 1975 r. wieś sołecka Kolonia Ostrowicka została wyłączona z gminy Nowe i przeszła w skład gminy Opalenie. Zbudowano pawilon handlowy spożywczo-przemysłowy (1977 r.), powstał sklep dziewiarski i m.in. kiosk "Ruchu". W znacznym stopniu w czynie społecznym została zbudowana nowa remiza OSP (1980 r.). W 1977 r. zawiązała się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Tęcza", która w 1983 r. połączyła się z RSP "Zwycięstwo" w Rudnie. Powstał też nowy młyn.

Zabytki

  • zespół dworsko-parkowy z końca XVIII wieku
  • młyn z XIX-XX wieku
  • Karczma pod Kasztanem
  • dom mieszkalny z 1911
  • figura Jezusa zbudowana w 1922

Zobacz też

  • OSP Kolonia Ostrowicka
  • Rezerwat przyrody Opalenie Dolne
  • Rezerwat przyrody Opalenie Górne

Kody pocztowe, Kolonia Ostrowicka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kolonia Ostrowicka
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kolonia Ostrowicka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kolonia Ostrowicka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:02:14

Szybka zmiana regionu Polski