Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Miłobądz


Informacje o Miłobądz:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.136391

Współrzedne geograficzne E: 18.720280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 878

Tablice rejestracyjne: GTC

Miłobądz (województwo pomorskie)

Miłobądz (kaszb. Mëłobònc; niem. Mülbanz) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Tczew przy drodze krajowej nr 91. Wieś jest siedzibą sołectwa Miłobądz w którego skład wchodzi również miejscowość Miłobądz Mały. Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia męskiego Miłobąd.

Transport publiczny obsługiwany jest między innymi przez trójmiejską SKM (przystanek SKM Miłobądz na trasie magistralii kolejowej Gdańsk-Tczew-Bydgoszcz) oraz komunikację miejską Tczewa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Z kart historii

Pierwsze wzmianki o Miłobądzu pochodzą z roku 1250. Wtedy to książę pomorski Sambor II oświadczył, że biskup kujawski Michał udzielił mu 300 grzywien, gdy żył na wygnaniu, wypędzony przez swego brata Świętopełka. W zamian za to książę Sambor nadał biskupowi siedem wsi, wśród których była także wieś Milobandze.. Odtąd też aż do sekularyzacji dóbr kościelnych przez rząd pruski, Miłobądz administracyjnie należał do biskupstwa kujawskiego. Pierwszym znanym z imienia proboszczem Miłobądza był Henryk, który w 1320 roku występował jako świadek w procesie Łokietka przeciw Krzyżakom, którzy w 1308 roku zajęli Gdańsk. W 1466 roku, w wyniku II pokoju toruńskiego, Pomorze Gdańskie powróciło do Polski. Miłobądz i okoliczne wsie znalazły sie w powiecie tczewskim, najrozleglejszym z utworzonych 8 powiatów nowego województwa pomorskiego. W 1523 roku proboszczem w Miłobądzu był Maurycy Ferber, późniejszy zwierzchnik Mikołaja Kopernika. W latach 1773-1918 Miłobądz podlegał administracji zaboru pruskiego. W 1919 powrócił do Polski stając się kolejową stacją celną na granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się pod okupacją niemieckiej III Rzeszy. Wyzwolenie Miłobądza nastąpiło 15 marca 1945 roku. Wycofujący się Niemcy podłożyli materiał wybuchowy w kościele, przez co zniszczeniu uległa m.in. wieża kościelna. Ucierpiała również szkoła. Pierwsze lekcje odbyły sie dopiero dnia 9 listopada 1945 roku. Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły został Franciszek Różanowski. W 1954 roku w Miłobądzu powstał Zakład Sadowniczo - Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Inne miejscowości o nazwie Miłobądz: Miłobędzyn, Miłobądz, Miłobądz Mały

Zobacz też

Kody pocztowe, Miłobądz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Miłobądz
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Miłobądz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Miłobądz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:46:39

Szybka zmiana regionu Polski