Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rozłazino


Informacje o Rozłazino:

Ilość ulic: 12

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.530560

Współrzedne geograficzne E: 17.913059

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 58

Liczba ludności: 950

Tablice rejestracyjne: GWE

Rozłazino (województwo pomorskie)

Rozłazino (kaszb. Rozłazëno,niem. Roslasin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Wieś jest siedzibą sołectwa Rozłazino w którego skład wchodzą również Jeżewo, Rozłazinko, Redystowo, Dąbrówka Wielka. Rozłazino znajduje się na trasie linii kolejowej KartuzyLębork (obecnie zawieszonej).

Według danych na dzień 31 grudnia 2011 roku wieś zamieszkuje 978 mieszkańców na powierzchni 26,36 km2 (powierzchnia obejmuje grunty wsi Rozłazino, Jeżewo i Redystowo).

Historia

Pierwszy znany dokument wymieniający wieś Rozłazino pochodzi z 1356 roku i został wydany przez komtura gdańskiego Swedera von Pfelland-a.

Po roku 1356 powstaje pierwszy kościół w Rozłazinie, a od początku XV wieku funkcjonuje tu samodzielna parafia. Kościół ten w latach 1614-1641 przejęli protestanci, a po 1641 roku odzyskali go katolicy. W wyniku tych działań i wojen religijnych XVII wieku kościół uległ zniszczeniu.
Drugi kościół w Rozłazinie powstaje w 1687 roku z inicjatywy bp Madalińskiego. Drugi kościół był wybudowany w systemie szkieletowym tzw mur pruski
W latach 1840-1841 wybudowany został na miejscu poprzedniego obecny kościół. Kościół nie posiada wieży kościelnej z przeznaczeniem na dzwonnicę, na której wybudowanie nie zgodziły się ówczesne władze pruskie. Między 1749 -1864 rokiem mieszkańcy Rozłazina podlegali pod parafię w Lęborku, zaś obecną parafię w Rozłazinie erygowano 28 listopada 1864 roku.

Już w drugiej połowie XVIII wieku istnieje w Rozłazinie szkoła. Po jej pożarze w 1894 roku wybudowano nowy budynek szkolny, który rozbudowano 1924 roku ze względu na dużą liczbę uczniów. W budynku szkoły w Rozłazinie funkcjonowała najstarsza na powiat lęborski szkoła zawodowa dla dziewcząt i dokształcająca dla chłopców.

W 1905 roku do Rozłazina dotarła kolej. Do obecnych czasów dotrwał budynek "stacji kolejowej" w Rozłazinie - Rozłazino (przystanek kolejowy).

Po pierwszej wojnie Rozłazino znalazło się po niemieckiej stronie granicy. W latach 1922-1923 w prezbiterium kościoła w Rozłazinie zamontowano dwa witraże z nazwiskami i datami śmierci mieszkańców parafii poległych w czasie pierwszej wojny.

Pod koniec drugiej wojny w 1945 roku Rozłazino znajdowało się na trasie tzw. ewakuacji więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Na cmentarzach Łówcza i Nawcza znajdują się groby pomordowanych przez Niemców więźniów Stutthofu, którym niedane było nigdy osiągnąć celu owego marszu śmierci.

W drugiej połowie lat czterdziestych XX wieku nazwa miejscowości została zmieniona z Roslasin na Rozłazino.

Pomiędzy 1945-1954 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego, powiatu lęborskiego, gminy Rozłazino.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Na przełomie XX i XXI wieku za budynkiem starej szkoły wybudowano nową. Obecnie w Rozłazinie funkcjonuje nowa szkoła podstawowa i przedszkole w tym samym budynku.
W miejscowości funkcjonuje placówka Ochotniczej Straży Pożarnej. Na granicy sołectwa Rozłazino i sąsiedniego sołectwa Łówcz znajduje się nieduży fragment wydzielonych terenów Natura 2000 Dolina Górnej Łeby.

Zabytki

Na terenie wsi znajdują się

  • kościół z 1841 roku
  • budynek szkoły z przełomu XIX i XX wieku
  • nieczynna gorzelnia z początku XX wieku
  • budynki mieszkalne z początku XX wieku, należące wówczas do niemieckich służb celnych
  • budynek stacji kolejowej w Rozłazinie z początku XX wieku -Rozłazino (przystanek kolejowy)
  • droga alejowa wjazd do miejscowości od strony Godętowa

Kody pocztowe, Rozłazino (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rozłazino
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rozłazino, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rozłazino

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:32:17

Szybka zmiana regionu Polski