Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dobieszowice


Informacje o Dobieszowice:

Ilość ulic: 20

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 50.394718

Współrzedne geograficzne E: 19.004169

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Liczba ludności: 1921

Tablice rejestracyjne: SBE

Dzielnice, Dobieszowice

  • Dzielnica: Kolonia Wesoła

  • Dzielnica: Niebyła

  • Dzielnica: Wesoła

Dobieszowice (województwo śląskie)

Dobieszowice - wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki, na wschodniej pochyłości kopulastego wzgórza zwanego Tatarską Górą (321 m n.p.m.). Nazwa wzgórza, według miejscowych legend, związana jest z najazdem Tatarów, którzy znaleźli się w tym rejonie w roku 1241.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie katowickim.

Instytucje

W Dobieszowicach znajduje się m. in.:

  • kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • zbór Świadków Jehowy
  • przedszkole i szkoła podstawowa (Zespół Szkolno-Przedszkolny)
  • ośrodek zdrowia
  • dom kultury.

Historia

W XIII wieku wioska już istniała pod nazwą Dobiesławice, co niektórzy łączą z rycerzem Dobiesławem - wojem Bolesława Kędzierzawego, lub też z Dobiesławem - komesem małopolskich z końca XII wieku.

O faktycznym istnieniu Dobieszowice dowiadujemy się z dokumentu pochodzącego z roku 1872, mocą którego powierzono klasztorowi w Zwierzyńcu pod Krakowem wszystkie posiadłości i dziesięciny w tejże miejscowości.

Zabytki

  • Dwór obronny - ok. 1653 r. wieś należała do Jana Adolfa Frankenberga, a w XIX w. do Donnersmarcków ze Świerklańca, którzy przebudowali dwór. Dwór jest murowany z kamienia, potynkowany. W piwnicy zachowany fazowany węgar portalu. Na parterze z sieni i izbie na wprost sieni sklepienia krzyżowe, pozostałe ze stropami belkowanymi, na piętrze sufity. Dach łamany, polski, w 1961 r. kryty gontem. Obok była przybudówka konstrukcji szkieletowej. Budowla przetrwała do dzisiaj, jest zabytkiem klasy "0". Według legend dwór połączony jest podziemnymi korytarzami z Pałacem w Świerklańcu.
  • Polski schron bojowy nr 52. Znajduje się 400 m na wschód od mostu i 150 m na północ od ulicy "27 stycznia". Schron uzbrojony był w trzy ciężkie karabiny maszynowe. Wyposażony jest w kopułę bojową wz. 38. Schron wybudowano w 1938 roku. Został wyremontowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Od maja do października jest otwarty dla zwiedzających Obszar Warowny Śląsk.

Kody pocztowe, Dobieszowice (wyświetlono 2/2)

Ocena internautów miejscowości Dobieszowice
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dobieszowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dobieszowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:51:57

Szybka zmiana regionu Polski