Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kłomnice


Informacje o Kłomnice:

Ilość ulic: 31

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.921669

Współrzedne geograficzne E: 19.356670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 34

Liczba ludności: 2

Tablice rejestracyjne: SCZ

Dzielnice, Kłomnice

  • Dzielnica: Pustkowie Kłomnickie

Kłomnice

Kłomnice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. Leży na północny wschód od Częstochowy, przy drodze krajowej nr 91 CzęstochowaPiotrków Trybunalski.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Kłomnice.

Kultura

W Kłomnicach znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, z którym związany jest zespół folklorystyczny "Klepisko" (założony w 1980 r.) W 1994 r. powstał zespół taneczny "Kłomnickie Płomyczki". Oba zespoły zdobywały nagrody w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach.

Przemysł

Przez wiele lat XX. wieku działał młyn zbożowy (obecnie nieczynny), świadczący usługi głównie dla okolicznych rolników. W Kłomnicach znajdował się również oddział Herbapolu, obecnie nieczynny.

Obecnie działa odlewnia stopów aluminium oraz tartak.

Zabytki

Na terenie Kłomnic znajdują się dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Katowicach:

  • Zespół kościoła parafialnego pw. św. Marcina, do którego zaliczone są: kościół (murowany, 1789 r., przebudowany w 1918 r.), dzwonnica (murowana z XVIII w.) oraz ogrodzenie z bramą (murowane, XVIII wiek). Obiekt ten jest najstarszym zabytkiem w gminie Kłomnice. Pierwotny kościół wybudowany był z drewna, sięgał swymi początkami połowy XIV w. ufundowany został przez rodzinę miejscowych dziedziców Kłomnickich. W 1521 r. został przebudowany. Dotrwał do początków XVIII w., kiedy ze starości uległ ruinie. W miejsce drewnianego kościoła powstał murowany, wybudowany w 1728 r. kosztem Joanny z Brzostowskich Leszczyńskiej, wojewodziny Kaliskiej i właścicielki miejscowych dóbr, ale spłonął w 1764 r. Na jego miejscu zbudowano tymczasową kaplicę. Obecny kościół był zbudowany w latach 1779–1789 z fundacji właściciela wsi Andrzeja Załuskiego, jego żony Marii i siostry Hilarii de Riviere. Budowa kościoła trwała ok. 10 lat. W 1790 roku poświęcono go, a rok później w 1791 r. biskup Michał Kościeszka-Kosmowski, opat w Trzemeszynie, konsekrował świątynię pw. św. Marcina. W 1918 r. ówczesny proboszcz ks. Roman Kossowski dobudował nowemu kościołowi prostokątne prezbiterium i dwie boczne kaplice. W 1939 r. w czasie II wojny światowej kościół został zniszczony. Po wojnie, w 1946 roku, przystąpiono do jego naprawy.
  • Cmentarz grzebalny – według rejestru zabytków cmentarz grzebalny został założony w XIX w. W tym samym wieku został ogrodzony murem ceglanym. Na murowanych słupach cmentarza umieszczone były charakterystyczne daszki z piaskowca, ufundowane prawdopodobnie przez barona Leopolda Kronenberga, bogatego przemysłowca pochodzenia żydowskiego, bankiera oraz udziałowca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Śladem tej fundacji są umieszczone na żelaznej bramie cmentarza inicjały LK. Nad nimi widnieje korona symbolizująca tytuł baronowski. Możliwe jest również że cmentarz został założony wraz z budową istniejącego do dziś kościoła pw. św. Marcina w 1791 roku. Na cmentarzu grzebalnym w Kłomnicach można spotkać się z wieloma starymi zabytkowymi grobami i grobowcami, do takich należą m.in.:
    • Grobowiec księdza kanonika Józefa Gabriela Brzezińskiego, zmarłego w 1855 r. Umiejscowiony jest w najstarszej, zachodniej części cmentarza. Nagrobek wykonany jest z piaskowca, w chwili obecnej jest zaniedbany i porośnięty mchem.
    • Grób księdza Ignacego Strączyńskiego, zmarłego w 1901 r., proboszcza kłomnickiej parafii. Wykonany z piaskowca, ufundowany przez robotników z plantu kolejowego w 1909 r.
    • Grób familijny Chrzanowskich, pochodzący z końca XIX w. Pochowani w nim są właściciele zabytkowego majątku w Rzekach Wielkich.
    • Grób Policzkiewicza – zmarłego w 1900 r. Policzkiewicz był właścicielem niewielkiego majątku w Konarach.
    • Grobowiec rodziny Moraczewskich. Byli oni właścicielami dóbr w Garnku.
    • Grób Stanisława i Juliany Ziółkowskich – właścicieli majątku w Lipiczach.
  • Kody pocztowe, Kłomnice (wyświetlono 1/1)

    Ocena internautów miejscowości Kłomnice
    Średnia ocena: 3.7
    liczba ocen: 25

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz miejscowość Kłomnice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o miejscowości Kłomnice

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:37:21

    Szybka zmiana regionu Polski