Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Krasice


Informacje o Krasice:

Ilość ulic: 8

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.829971

Współrzedne geograficzne E: 19.383472

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 34

Liczba ludności: 648

Tablice rejestracyjne: SCZ

Krasice (województwo śląskie)

Krasice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mstów.

Historia

Pierwsze wzmianki o Krasicach pochodzą z końca piętnastego wieku n.e. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Powierzchnia Krasic wynosi 44.6719 ha, co stanowi ok. 13,29% całej powierzchni gminy Mstów. Krasice są trzecią największą miejscowością w gminie po Mstowie i Wancerzowie.

W 1793 roku dostały się pod zabór pruski. Krasice od roku 1798 znajdowały się w dobrach klasztoru konwentu mstowskiego.W tym samym roku Krasice w wyniku konfiskaty dóbr klasztornych przeszły w ręce świeckie, a od 1815 r. znalazły się w granicach Królestwa Polskiego.

Za Królestwa Polskiego istniała gmina Krasice. W 1867 Komitet Urządzający zmienił nazwę gminy Krasice na Wancerzów.

Od 1930 roku w Krasicach funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Przez Krasice przebiega szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego.

W Krasicach znajduje się też symboliczny grób zwany "Grobem Pątników" (postawiony w 1935). Upamiętnia wymordowanie pielgrzymki warszawskiej przez wojska zaborcze w 1792 roku przez Prusaków na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic. Na pomniku widnieje napis:

ŚP.

Tu spoczywa kompania

Warszawska

wraz z księdzem

wymordowana w 1792 r.

Krzyż ten postawiła

p. Kazimiera Stępniak z Warszawy

jako votum za uzdrowienie z ciężkiej choroby

1935 r.

28 października 1943 roku żandarmi z Chorzenic pod Kłomnicami napadli na Krasice. Pod zarzutem nieodstawiania kontyngentu zbożowego zatrzymali dziesięciu mieszkańców, których później rozstrzelano pod Aniołowem. Ciała ofiar zostały zakopane w lesie przez przymuszonych siłą do tego Żydów, którzy później także zostali zabici przez żandarmów.

Na kościele wisi tablica upamiętniająca ppor.rez. Wojska Polskiego Stanisława Bajora nauczyciela szkoły w Mstowie rodem z Krasic, zamordowanego przez sowieckich oprawców w Charkowie, w 1940 roku.

W Krasicach można znaleźć Tablicę Katyńską, na zewnątrz kościoła. Pojawiła się ona na nim w czerwcu 1999 roku, kiedy została ukończona jego budowa. Powstała ona z inicjatywy zasiadającego wtedy na stanowisku wojewody, Szymona Giżyńskiego. Jest ona złożona w hołdzie pochodzącemu z Krasic, ppor. rezerwy, Stanisławowi Bajorowi. Z tejże okazji, Stanisław Juchnik (badacz historii Krasic), wykonał życiorys Stanisława Bajoram, który urodził się w wielodzietnej, chłopskiej rodzinie. Zdobył wykształcenie pedagogiczne, po czym pracował jako nauczyciel w Janowie i Mstowie. 1939 rok, dla Stanisława Bajora wiązał się z rozpoczęciem nauczania w Częstochowie (w Inspektoracie Oświaty). Trafił do sowieckiej niewoli, po tym kiedy został zmobilizowany do wojska i znalazł się na froncie wschodnim. Jego córka, Barbara Jodłowska, podczas uroczystości wspomniała o swojej matce, która wiele lat spędziła na poszukiwaniach męża. Zaniechała starań dopiero po ujawnieniu listy zamordowanych polskich oficerów w Charkowie, na której to znalazł się właśnie Stanisław Bajor.

"Ppor. Stanisław BAJOR, ur.1912-04-14,Krasice, nauczyciel, 25 pp, zm. 1940, Charków"

Tabliczka upamiętniająca znajduje się pod adresem:

Od 2005 roku, corocznie odbywa się w Krasicach biesiada organizowana przez szkołę, na którą przeznaczane są pieniądze zarobione podczas owej biesiady.

20 lipca 2007 przez wieś przeszła trąba powietrzna niszcząc kilkadziesiąt zabudowań gospodarskich i domów.

W Krasicach znajdują się

  • Kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej
  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Szkoła Podstawowa
  • Koło Łowieckie "Łoś"

">edytuj] Nazwy ulic w Krasicach:

W nawiasach potoczne nazwy ulic lub części ich obszarów

  • Warszawska (Czworaki, Zagaje, Pniaki)
  • Cmentarna (Wieś, Słupcza)
  • Krótka
  • Stawowa (Błonie)
  • Strażacka
  • Leśna (Kolonia, tzw. Krasice Cygańskie)
  • Trząska

Szkoła podstawowa w Krasicach

Historia

Powstanie styczniowe - II wojna światowa

Upadek powstania styczniowego walnie przyczynił się do przeprowadzenia znaczących zmian w prawodawstwie Królestwa Polskiego. Jedną z bardziej znaczących ustaw, która podzieliła tereny należące do byłego Królestwa Polskiego na dziesięć szkolnych dyrekcji, była ustawa o Początkowych Szkołach Ludowych. Weszła ona w życie w roku 1864. Częstochowa, wraz z okolicami, znalazła się w obszarze dyrekcji łódzkiej. Po upadku powstania styczniowego Mstów stracił prawa miejskie, istniejąca szkoła została zlikwidowana. Leżące nieopodal wsie, rozpoczęły starania o utworzenie szkół na własnym terenie. Wójt ówczesnej gminy Wancerzów, ustanowił: "we wsi Krasice nauczycielem Fortunata Kaszubskiego i osobną szkołę, aby dzieci nie umiejące nic nauczyły się choćby poznawać litery". Edukacja miał trwać jedynie rok. Szkoła mieściła się w prywatnym domu. Mieszkańcy nie poparli idei zbudowania osobnego budynku przeznaczonego dla placówki edukacyjnej. Funkcjonowało to w tenże sposób aż do 1921 roku, gdy powstał komitet budowy szkoły, z inicjatywy ówczesnego sołtysa Krasic, pana Kaloty. Mieszkańcy wsi przekazali 5 mórg ziemi (1 mórg, 1 morga = zależnie od jakości gleby, zaprzęgu i narzędzi w Europie 0,33-1,07 hektara), budulec i zgodzili się pomóc w budowie. Swój wkład wniosły też władze oświatowe powiatu. Na początku drugiej połowy 1923 roku, powstał nareszcie budynek, na którego otwarcie przybył inspektor powiatowej oświaty, twórca pierwszego gimnazjum w Częstochowie, Walerian Kuropatwiński. W latach 1921-25, szkołą kierował Stefan Paładejczyk. Później był nim także m.in. Bronisław Łęski. Szkoła była dwuklasowa, z zamierzeniem wprowadzenia jeszcze dodatkowych dwóch lat nauki w przyszłości. Placówka funkcjonowała tak aż do 1939 roku, czyli do wybuchu II wojny światowej. Działanie szkoły nie zostało przerwane, lecz jedynie zdezorganizowane. Po zakończeniu działań zbrojnych, szkoła liczyła już siedem klas.

Współczesność

Dzisiaj szkoła liczy sześć klas i oddział przedszkolny; co roku organizuje Biesadę Krasicką i uczestniczy w wielu konkursach i przedstawieniach. 16 listopada 2008 odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru, pamiątkowej tablicy i nadania patrona Szkole św. Huberta. Sztandar i tablice poświęcili Ks. Prałat dr Andrzej Przybylski i Ks. Kan. Grzegorz Dzierżanowski.

Znani absolwenci Szkoły Podstawowej w Krasicach

  • Stanisław Juchnik (zm. 2009) - absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, długoletni dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, twórca Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie, historyk wsi Krasice.
  • Franciszek Sobalski - doktor nauk historycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej

Historia

Parafia została erygowana dnia 7-ego maja 1957 roku przez biskupa Zdzisław Golińskiego. Wcześniej Krasice należały do parafii Mstów. Tymczasowo, za kościół miała służyć stara remiza strażacka, która od 1944 roku służyła mieszkańcom Krasic jako kaplica. Poświęcona została w tymże samym roku przez ks. Antoniego Wiśniewskiego. Ksiądz ten został wysiedlony z Warszawy po Powstaniu Warszawskim z 1944 roku. Na przełomie lat 1958-59 wybudowano murowaną plebanię, za staraniem ks. Matei, pierwszego proboszcza parafii. Ks. Antoni Kleta zaczął starania mające za cel zbudowanie nowego kościoła. Zdobył konieczne zezwolenia, projekt budowy i zgromadził część materiałów budowlanych. Za jego następcy, Józefa Mazura, jesienią 1991 roku, rozpoczęto budowę nowego kościoła, niedaleko obok starego. Budowa była kontynuowana jeszcze za kadencji ks. Aleksandra Kutyni, i zakończona w stanie "surowym" do końca. Wnętrze zostało wykończone przez jego następców. 20 maja 2007 roku odbyła się konsekracja Kościoła której dokonał Ks. Arcybiskup Stanisław Nowak.

Co roku przez miejscowość przechodzi znaczna ilość pielgrzymów kierujących się ku Częstochowskiej Jasnej Górze (m.in. pielgrzymka warszawska, piotrkowska, sandomierska, majowa łowicka).

">edytuj] Dotychczasowi proboszczowie:

  • ks. Tadeusz Mateja (1957-71)
  • ks. Wiktor Depta (1971-72)
  • ks. Jan Magewski (1972-76)
  • ks. Stanisław Łyp (1976-85)
  • ks. Antoni Kleta (1985-89)
  • ks. Józef Mazur (1989-92)
  • ks. Aleksander Kutynia (1992-95)
  • ks. Bogdan Kazimierz Blajer (1995-97)
  • ks. Roman Ryszard Perczak (1997-2000)
  • ks. Grzegorz Janusz Dzierżanowski (2000- )

">edytuj] Księża pochodzący z tej parafii

  • ks. Zenon Haraziak (1971)
  • ks. Stanisław Sroślak (1978)

Krasice a sport

Stosunkowo nowym zjawiskiem, dopiero bowiem kilkuletnim, jest moda na rozgrywanie dużej ilości meczów towarzyskich z pobliskimi miejscowościami. Krasice w ciągu kilku ostatnich lat grywały z drużynami m.in. z: Mokrzeszy, Zawady, Jaźwin, Kobyłczyc, Niwki, Kuchar, Jaskrowa, Rzerzęczyc, Rzek Wielkich, Dąbku, Cegielni, Skrzydlowa, Rząsaw, Przyrowa, Mstowa czy Czepurki.

Biesiadny turniej piłkarski

W 2007 i 2008 roku przy szkole podstawowej odbyły się turnieje w piłkę nożną, w których uczestniczyły zespoły z wielu pobliskich miejscowości, a nawet i zespoły spoza gminy. Dotychczas zwyciężały zawsze zespoły z Krasic. W 2007 roku dwie drużyny z tej miejscowości wygrywały w swoich kategoriach wiekowych, a w 2008 roku spotkały się w finale tej imprezy (była tylko jedna kategoria wiekowa).

Biała Gwiazda Krasice

W Krasicach przez kilka lat istniał klub piłkarski "Biała Gwiazda Krasice" (zarejestrowany w 1999 roku).

W sezonie 2011/2012 nastąpiła reaktywacja klubu Biała Gwiazda Krasice po kilku latach. Zespół występuje aktualnie na poziomie B-klasy.

Sukcesy piłkarskie Krasic

  • 3 x zwycięstwo w Krasickim "Biesiadnym turnieju piłkarskim" (rok 2007 kat. młodsza, rok 2007 kat. starsza, rok 2008)
  • 1 x zwycięstwo w turnieju w Mokrzeszy, zorganizowanym podczas festynu w 2008 roku

Zobacz też: Krasice

Kody pocztowe, Krasice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Krasice
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Krasice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Krasice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:50:21

Szybka zmiana regionu Polski