Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wola


Informacje o Wola:

Ilość ulic: 45

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.017502

Współrzedne geograficzne E: 19.125000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Liczba ludności: 8508

Tablice rejestracyjne: SPS

Wola (województwo śląskie)

Wola – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Miedźna, podzielona na 3 jednostki pomocnicze: sołectwo Wola, osiedle W-1 i osiedle W-2.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

We wsi stoją jeszcze słupy graniczne, świadczące o przebiegającej dawniej w tym miejscu granicy państwowej. Wola jest jedną z najludniejszych wsi w Polsce.

Położenie

Wola leży w Kotlinie Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. Wschodnią granicę Woli wytycza rzeka Wisła. Od średniowiecza rozgranicza w tym miejscu Śląsk z ziemią krakowską. Za rzeką znajduje się miejscowość Harmęże, nieco dalej w kierunku północno-wschodnim, niespełna 5 km w linii prostej, rozciąga się Brzezinka. To w niej w okresie okupacji hitlerowskiej istniała część obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Północnym sąsiadem, za rzeczką Korzyniec, jest wioska Jedlina, należąca obecnie do gminy Bojszowy. Od zachodu, za kompleksem lasów wolskich, rozciąga się wieś Międzyrzecze, należąca do tej samej gminy, co wcześniej wymieniona Jedlina. Południowym sąsiadem Woli jest nieduża wioska Gilowice.

Wola zajmuje 16,23 km² powierzchni. Oba osiedla górnicze wraz z sołectwem liczą 8508 mieszkańców (wg stanu na 16.02.2010 r.).

Szkolnictwo

W Woli znajdują się dwie szkoły podstawowe oraz dwa gimnazja. We wsi znajdują się także dwa licea, jedno technikum i zespół szkół zawodowych, a także trzy przedszkola.

Religia

We wsi znajdują sie dwie parafie rzymskokatolickie: św. Urbana - na osiedlu W1 i na osiedlu W2 - pw. Matki Bożej Piekarskiej. Proboszczem parafii św. Urbana jest ks. Henryk Aleksa który zastąpił ks. Leonarda Knapika,a proboszczem parafii MBP jest ks. Albert Rother.

Gospodarka

Największym ośrodkiem przemysłowym na terenie Woli była Kopalnia Węgla Kamiennego Czeczott, od 1 lipca 2000 roku w związku z restrukturyzacją został przyłączona do Kopalni Węgla Piast i funkcjonuje jako Ruch II. Kopalnia nie wydobywa już węgla jest w stanie likwidacji organizacyjnej i technicznej. Na terenach przykopalnianych od 2010 roku miała powstawać elektrownia, która miała zostać ukończona do roku 2015, jednak ostatecznie koncern RWE SA zrezygnował z budowy elektrowni węglowej .

Sport i rekreacja

W Woli znajdują się dwa piłkarskie kluby sportowe: LKS Sokół Wola, LKS Ogień Wola oraz klub zapaśniczy GKS Piast Wola. W miejscowości znajduje się także basen i boisko Orlik.

Ciekawostki

W Woli znajdowała się osobowa stacja kolejowa z dworcem i dwoma peronami, z której nie odjechał żaden pociąg; obecnie budynek dworca mieści punkty handlowo usługowe, tory, trakcje, wiaty oraz chodnik będący nawierzchnią peronów rozebrano.

Kody pocztowe, Wola (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wola
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wola, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wola

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:59:39

Szybka zmiana regionu Polski