Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Zabełków


Informacje o Zabełków:

Ilość ulic: 24

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.941109

Współrzedne geograficzne E: 18.314171

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Liczba ludności: 871

Tablice rejestracyjne: SRC

Oficjalna strona miejscowości

Zabełków

Zabełków (niem. Zabelkau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Wieś leży w pobliżu ujścia rzeki Olzy do Odry. Liczy ok. 750 mieszkańców (występuje stosunkowo liczna mniejszość niemiecka). Sąsiaduje z przygranicznymi wioskami: Chałupki i Rudyszwałd. Przez Zabełków przepływa potok Bełk.

Historia

Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1340, kiedy to wymieniany jest zamek Barutswerde, który należał prawdopodobnie do Sigfrieda von Barutha – posiadacza pobliskiego miasteczka Hlućin (obecnie w Czechach).

Kolejna wzmianka pochodzi z 6 stycznia 1373 roku, kiedy to książę Jan I Raciborski nadaje miasto Bogumin i wsie: Grunau (obecnie Slaczin? w Czechach) i Zabełków rycerzowi Pasco von Barutswerde. W 1420 roku wieś nabył Andreas von Tworkau (z Tworkowa) a w roku 1428 jego syn Ernst sprzedał wieś ówczesnemu posiadaczowi Bogumina – rycerzowi Bielikowi von Kornitz.

Od ok. 1490 do 1523 roku wieś należała do książąt raciborskich. Od roku 1623 aż do XVIII wieku Bogumin z Zabełkowem i innymi wsiami należał do rodziny Henckel von Donnersmarck. Do tego czasu zabełkowianie należeli do parafii Bogumin. Po zakończeniu wojen śląskich między Prusami a Austrią, nowa granica przecięła więź pomiędzy Boguminem a Zabełkowem. Bogumin został przy Austrii a Zabełków znalazł się w państwie pruskim. Do roku 1818 wieś należała do okręgu pszczyńskiego, a następnie do powiatu raciborskiego. Wieś należała w tym okresie m.in. do rodów Lichnowskich i Rotschildów.

Około roku 1799 zbudowano we wsi kapliczkę i założono cmentarz. W roku 1850 zabełkowianie doczekali się kościoła: zakupili zbudowany ok. 1657 roku przez majstra ciesielskiego Nowaka z Zakrzowa w Sławikowie kościół pw. św. męczenników Wojciecha i Jerzego, zabełkowianie natomiast poświęcili kościół Matce Bożej Anielskiej.

W latach 1936-1937, kiedy to wieś znajdowała się w granicach III Rzeszy, mieszkańcy budują drugi kościół, a patronką kościoła została św. Jadwiga Śląska. Konsekracji nowego kościoła dokonał wrocławski kardynał Adolf Bertram. Od roku 1945 wieś należy do Polski. Podczas akcji germanizacyjnej nazw miejscowych i fizjograficznych historyczna nazwa niemiecka Zabelkau została w 1936 r. zastąpiona przez administrację nazistowską nazwą Schurgersdorf.

W roku 1976 w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął doszczętnie stary drewniany kościół. Dzisiaj na tym miejscu stoi dom przedpogrzebowy, a nieopodal znajdują się pomniki poległych mieszkańców wsi w I i II wojnie światowej. We wsi stoi również zabytkowa kaplica św. Floriana. W Zabełkowie działają Ochotnicza Straż Pożarna (założona w 1903 r.), Koło Gospodyń Wiejskich i LKS z sekcją piłki nożnej. We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa im. Józefa Rymera, Przedszkole im. Kubusia Puchatka, oraz parafia rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej, gdzie proboszczem do roku 2009 był ks. Hubert Mikołajec. Nowym proboszczem jest ks. dr Franciszek Grabelus.

W Zabełkowie urodził się Józef Rymer – pierwszy wojewoda śląski.

Kody pocztowe, Zabełków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Zabełków
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 20

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Zabełków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Zabełków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:47:19

Szybka zmiana regionu Polski