Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chlina


Informacje o Chlina:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.447220

Współrzedne geograficzne E: 19.826111

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Liczba ludności: 773

Wysokośc npm: 352

Tablice rejestracyjne: SZA

Dzielnice, Chlina

  • Dzielnica: Chlina Dolna

  • Dzielnica: Chlina Górna

  • Dzielnica: Kurowski Koniec

  • Dzielnica: Nad Stoki

  • Dzielnica: Pod Udorzem

  • Dzielnica: Siedliski

  • Dzielnica: Zakościele

Chlina

Chlina – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Żarnowiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Chlina jest jedną z wsi gminy Żarnowiec, dzieli się na trzy kolonie, Zamiechówkę, Chlinę Górną i Chlinę Dolną. Położona na wyżynie Miechowskiej na wysokości 299-384 m n.p.m. We wsi znajduje się kościół pw. św. Bartłomieja, Ochotnicza Straż Pożarna, oraz funkcjonuje Koło Gospodyń Wiejskich i Związek Młodzieży Wiejskiej. Miejscowość liczy około 780 mieszkańców. Przez Chlinę Dolną przepływa rzeka Chlinka która wpada do Udorki, a następnie do Pilicy. W miejscowości zachowały sie resztki tradycyjnej zabudowy w tzw. okoły.

Historia

Chlina prawdopodobnie istniała już w XI wieku, według świadectwa wizyt kościółek został założony w 1090 roku, który na belce ma datę 1292 rok. W 1336 roku została lokowana przez Leonarda Starego, Jakuba i Świetosława, jako wieś rycerska na prawie średzkim. Następnie sołectwo zostało sprzedane Janowi Szklarzowi, który wybudował młyn i karczmę oraz miał prawo wyrębu lasu na potrzeby wyrobu szkła, w zamian był zobowiązany do wypraw wojennych. Wzmianka z 1354 roku mówi o obowiązku tzw. Świętopietrza. W 1389 Władysław Jagieło zatwierdził posiadanie sołectwa w Chlinie, mieszczaninowi żarnowieckiemu Piotrowi, od tego roku miejscowość była własnością królewską, natomiast sołtys był zobowiązany do wypraw wojennych, na koniu z lancą i w zbroi. W połowie XV wieku w Chlinie istniał folwark, karczma, oraz drewniany modrzewiowy kościół pw. Św. Bartłomieja. W 1512 roku Zygmunt Stary odnowił przywilej Władysława Jagieły, dla Pawła Boskiego. Po 1517 roku Chlina była własnością wójta sądu najwyższego w Krakowie Jakuba Moyssnera, którą nabył od Pawła, Kaspra, Feliksa i Mikołaja z Beska, a w 1533 roku miejscowość należała do klucza żarnowieckiego. W XVIII w. właścicielami miejscowość była rodzina Wesslów - prawdopodobnie Maria Józefa z Wesselów Sobieska właścicielka dóbr Pileckich. W roku 1747 ustanowiono że zasłużeni ludzie dla królestwa, będą mogli sie osiedlać w Chlinie. W 1771 roku miejscowość była w rekach Michała Walewskiego, w 1827 roku we wsi były 123 domy, a parafia liczyła 2085 parafian. Obecny nowy kościół murowany p.w. Św. Bartłomieja wzniesiono w 1840 roku. W 1856 roku część Chliny została nadana jako majorat generałowi Uszakow - prawdopodobnie Aleksander Uszakow. W XIX wieku w miejscowości była już szkoła podstawowa, wzmiankowana w 1885 roku, która znajdowała się w Chlinie Dolnej. W 1928 roku Chlina liczyła 1456 mieszkańców, posiadała szkołę (Chlina Dolna), kościół (Chlina Dolna), trzy sklepy z artykułami spożywczymi. Funkcjonowała kooperatywa (spółdzielnia) "Przebudzenie" Sp. z o.o., ponadto w miejscowości był kowal, rzeźnik, wytwórca masła.

Zabytki

  • Barokowy kościół pw. Św. Bartłomieja z 1840 roku zbudowany na miejscu drewnianego modrzewiowego kościółka z XI wieku, wzmiankowanego w 1354 roku. Obecny kościół to murowana jednonawowa budowla, przebudowane po pożarze w 1931 z nowym kolebkowym sklepieniem. Z węższym prostokątnym prezbiterium. Przy prezbiterium od strony południowej usytuowana zakrystia, przy nawie głównej od zachodu kruchta. W prezbiterium późnobarokowy XVII wieczny ołtarz główny z obrazem Sw. Bartłomieja. Dwa późnobarokowe ołtarze boczne z barokowymi obrazami. W lewym północno-wschodnim rogu nawy głównej, wczesnobarokowa ambona z I połowy XVII wieku, oraz XVII-to wieczna barokowa kamienna chrzcielnica. Większość wyposażenia z pierwotnego kościółka. Organy z lat 40-tych XX wieku.

Religia

Parafia rzymsko-katolicka p.w. Św. Bartłomieja Apostoła, w dekanacie wolbromskim, diecezji sosnowieckiej

Szlak turystyczny

  • Przez Chliny, jej północną część, przebiega Szlak rowerowy czarny.svg szlak rowerowy Żarnowiec - Udórz. Dawniej biegł tędy czarny pieszy szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej.

Kody pocztowe, Chlina (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chlina
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 28

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chlina, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chlina

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:12:33

Szybka zmiana regionu Polski