Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Janina


Informacje o Janina:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.500000

Współrzedne geograficzne E: 20.833330

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 450

Wysokośc npm: 220 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: TBU

Dzielnice, Janina

  • Dzielnica: Bugaj

  • Dzielnica: Gonszczołowizna

  • Dzielnica: Janina Poduchowna

  • Dzielnica: Ogonów

  • Dzielnica: Porębina-Wieczorków

  • Dzielnica: Stara Grabda

  • Dzielnica: Stara Wieś

Janina (województwo świętokrzyskie)

Janina – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Busko-Zdrój.

Historia

Według Długosza wieś Janina, która od dawien dawna należała do zakonu w Busku była od 1231 własnością Marka i Dzierżka herbu Janina, zaś w akcie z roku 1244 jest ona nazywana własnością szpitala joannitów w Zagości założonego przez księcia Henryka Sandomierskiego. Dwa pokolenia później dziedzicem wsi był komes Marek, cześnik Gryfiny, małżonki Leszka Czarnego. Parafia Janina, która powstała w tym samym okresie, zajęła częściowo obszar wcześniej istniejących parafii Gnojno oraz Stopnica. Nazwa wsi Janina stała się w XIV wieku herbem godowym. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

W czasie II wojny światowej w sierpniu 1944 roku w rejonie Janiny przewidziana była koncentracja oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w celu wyzwolenia Buska Zdroju. 5 sierpnia 1944 roku przybyła nawet do wsi grupa oficerów armii sowieckiej z którymi major Wacław Ćmakowski ps. "Srogi" pertraktował w sprawie wspólnego ataku na Busko. W związku z tym że w nocy Niemcy wycofali się z miasta w kierunku Pińczowa, następnego dnia bez walki do Buska wkroczyły oddziały partyzanckie i czołówka Armii Czerwonej.

Obecnie

Nad wsią góruje kościół parafialny parafii pod wezwaniem św. Wojciecha (liczba wiernych 2690), wzniesiony w 1822 roku wraz z pobliską dzwonnicą. W pobliżu kościoła zlokalizowany jest cmentarz grzebalny. We wsi znajduje się świetlica oraz biblioteka, będące oddziałem Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wieś jest zwodociągowana, ujęcie wody jest w Widuchowej. Kilka razy dziennie kursują autobusy PKS Busko, działają również prywatni przewoźnicy. We wsi krzyżują się trzy drogi powiatowe - z Żernik, Kotek i Kołaczkowic.

Krystyna i Józef Zdral od kilkunastu lat prowadzą w Janinie rodzinny dom dziecka. Dostępna jest także stadnina koni, ścieżka zdrowia oraz pole namiotowe.

Osoby związane z Janiną

W Janinie urodził się Bolesław Łącki, por. WP, dca baterii 2 pal, zamordowany w Katyniu w 1940 r.

Kody pocztowe, Janina (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Janina
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Janina, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Janina

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:15:34

Szybka zmiana regionu Polski