Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kików


Informacje o Kików:

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 50.408329

Współrzedne geograficzne E: 20.867500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Tablice rejestracyjne: TBU

Dzielnice, Kików

  • Dzielnica: Kosinów

  • Dzielnica: Półanki

  • Dzielnica: Stawisko

  • Dzielnica: Zagrody

  • Dzielnica: Zakamieńcze-Zastawie

Kików

Kików – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Kików leży na terenie gminy Solec-Zdrój i obecnie liczy niespełna 100 posesji, w których mieszka ponad 400 osób. Sołectwo jest typowym obszarem rolniczym, a jego ogólna powierzchnia to 769 ha. Cała wieś jest zwodociągowana, posiada własne ujęcie wody, zgazyfikowana oraz stelefonizowana, a w chwili obecnej rusza budowa kanalizacji.

Walory turystyczne

Olbrzymim atutem wsi jest jej położenie. Cała miejscowość leży w obrębie Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Teren tego parku ze swoistą roślinnością kserotermiczną i słonolubną oraz ciekawą rzeźbą terenu, po wyeksploatowanym kamieniołomie wapieni i zespołem jaskiń krasowych, które zostały objęte przez Radę Gminy Solec-Zdrój ochroną jako pomniki przyrody nieożywionej, stanowi atrakcję turystyczną. Ponadto, przez wieś przebiega szlak murowany, zaliczany do szlaków turystycznych Ponidzia. Znajduje się tu m.in. kurhan wpisany do rejestru zabytków archeologicznych w 1986 r. Walory przyrodniczo-krajobrazowe i kulturowe tego terenu sprzyjają rozwojowi turystyki, zarówno pieszej, jak i rowerowej.

Wizytówka Kikowa

Wizytówką i prawdziwą dumą sołectwa jest kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, która w tym roku będzie obchodzić 20-lecie istnienia. Kaplica ta powstała na początku lat 90. Budowana była wspólnymi siłami mieszkańców. Każdego roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbywa się tutaj odpust. Ponadto raz w tygodniu, w każdą niedzielę o godz. 10 oraz we wszystkie święta, odbywa się msza św., sprawowana przez księdza z Dobrowody.

We wsi znajduje się dwór z XIX w., figura Jezusa Frasobliwego z XVII w. i trzy kapliczki współczesne.

Rozwój sołectwa

Wspólnymi siłami na początku lat 90. wybudowano we wsi szkołę oraz remizę strażacką. W chwili obecnej do szkoły podstawowej w Kikowie, która obejmuje klasy I-III, uczęszcza niespełna trzydzieścioro dzieci, zarówno z sołectwa, jak i pobliskich miejscowości: Zagaja Kikowskiego, Sułkowic i Pułanek. Z kolei starsze dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej w Zborowie oraz do gimnazjum w Solcu-Zdroju.

Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna skupia strażaków-ochotników, którzy służą pomocą miejscowej ludności, a także biorą udział w licznych zawodach strażackich. Do dyspozycji wiejskich ochotników oraz mieszkańców jest wóz strażacki, który znajduje się w remizie OSP. Ponadto we wsi mieszczą się dwa sklepy ogólnospożywcze, które zaopatrują miejscową ludność w najbardziej potrzebne produkty. Natomiast najbliższy ośrodek zdrowia znajduje się w Solcu-Zdroju.

Tradycje wiejskie

Od 2007 r. na terenie sołectwa działa Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Kików, które zajmuje się kultywowaniem tradycji wiejskich. Do Koła Gospodyń Wiejskich należy 15 kobiet, które biorą udział w licznych imprezach gminnych, powiatowych, a nawet wojewódzkich. Na swoim koncie Stowarzyszenie posiada wiele sukcesów. Efektem pracy Koła Gospodyń jest m.in. wieniec dożynkowy, który zajął I miejsca w gminie i powiecie oraz II w województwie świętokrzyskim w 2009 r. Wieniec ten można podziwiać w Muzeum w Tokarni. Wielkim sukcesem Koła jest również zajęcie III miejsca w konkursie „Świętokrzyska potrawa świąteczna” z potrawą „Perliczka dworska”. Oprócz tego Koło bierze udział w licznych kiermaszach świątecznych, organizowanych m.in. w Busku-Zdroju oraz w targach turystycznych, m.in. Agrotravel w Kielcach. Takim cichym marzeniem Gospodyń jest powstanie folklorystycznego zespołu ludowego w Kikowie.

Kody pocztowe, Kików (wyświetlono 2/2)

Ocena internautów miejscowości Kików
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kików, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kików

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 15:11:18

Szybka zmiana regionu Polski