Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Krzcięcice


Informacje o Krzcięcice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.585281

Współrzedne geograficzne E: 20.178329

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 210

Tablice rejestracyjne: TJE

Krzcięcice

Krzcięcice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sędziszów, nad rzeką Mierzawą.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1154 r., z zapisów o zbieraniu dziesięciny przez braci Jana i Klemens Gryfitów z Brzeźnicy dla klasztoru w Jędrzejowie.

Zabytki

  • Późnogotycki kościół pw. św. Prokopa, wybudowany w latach 1531-1542. Pierwsze wzmianki o kościele i parafii pochodzą z 1325 lub 1326 r., nie wiadomo jednak, kto ufundował, prawdopodobnie w 1314 r., drewniany kościół pw. św. Prokopa. Po pożarze, z którego ocalała modrzewiowa dzwonnica, w latach 1531-1542 wzniesiono obecny murowany z fundacji dziedzica Jerzego Niemsty Kuli z rodu Jastrzębiec. Na tablicy erekcyjnej zapisano rok ukończenia budowy 1542; tuż obok na gzymsie wykute jest imię budowniczego: ALBERTUS MURATOR FORM; tablica znajduje się na wschodniej ścianie kościoła, nad nieistniejącym już freskiem. W 2. poł. XVI w. kościół pełnił funkcję zboru kalwińskiego. Konsekrowany w 1670 r. przez bpa Mikołaja Oborskiego. Kościół jest orientowany, murowany z cegły w stylu późnogotyckim, składa się z nawy dwuprzęsłowej i węższego prostokątnego prezbiterium dwuprzęsłowego. Po bokach nawy dwie kaplice. Do kościoła dobudowana jest od północy zakrystia, a od strony zachodniej wysoka kruchta. W kościele do połowy XX wieku na ścianach była polichromia, jednak w trakcie remontu w 1956 r. została zamalowana. Obecnie można zobaczyć gwiaździste sklepienia w układzie żeber kamiennych, o zwornikach ozdobionych herbami Jastrzębiec i Topór.Pomnik nagrobny fundatora znajduje się w kaplicy Mariackiej, zwanej lokalnie Matką Boską Krzcięcicką. W kościele znajdują się organy pochodzące z 2 połowy XVII wieku. Na parapecie chóru znajduje się seria malowideł ukazujących żywot św. Prokopa.
  • ruiny dworku szlacheckiego z XIX wieku, do niedawna zamieszkane.
  • dzwonnica drewniana z XVIII w.
  • nieczynny drewniany młyn wodny z 1892 r.

Kody pocztowe, Krzcięcice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Krzcięcice
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Krzcięcice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Krzcięcice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 07:46:04

Szybka zmiana regionu Polski