Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Fałków


Informacje o Fałków:

Ilość ulic: 18

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.134720

Współrzedne geograficzne E: 20.102221

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 44

Liczba ludności: 1100

Tablice rejestracyjne: TKN

Herb Fałków:

Herb Fałków

Dzielnice, Fałków

  • Dzielnica: Glinianki

  • Dzielnica: Podzamcze

  • Dzielnica: Zięciów

Fałków

Fałków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Fałków.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Fałków.

Historia

Fałków od końca XIII w. należał do rodu Odrowążów, którzy przybrali nazwisko Fałkowscy (późniejsi przedstawiciele rodu nosili nazwisko Falkowski).

W 1340 r. król Kazimierz Wielki wydał Jakubowi i Piotrowi Falkowskim przywilej przekształcenia wsi w miasto na prawie magdeburskim.

Od początku XV w. miasto należało do Giżyckich. Od XVII w. Fałków należał do Lasockich, Stadnickich i Jakubowskich. W 1557 r. miasto miało zaledwie 5 rzemieślników, szynkarza i gorzelnika. W 1662 r. Fałków zamieszkiwany był przez 140 osób w 20 domach.

W XIX w. znajdował się tu wielki piec, walcownia żelaza oraz pudlingarnia. Funkcjonowały także kopalnie rudy: Juliusz i Wierzchowiska. Jak wiele innych miast w zaborze rosyjskim Fałków utracił prawa miejskie w 1869 r.

Zabytki

  • Kościół pw. św. Trójcy, zbudowany w 1920 r., stoi w najwyższym miejscu Fałkowa. Ołtarzem zwrócony jest ku wschodowi. Składa się z zasklepionego prezbiterium i niesklepionej nawy oraz dwóch naw bocznych zasklepionych. Kościół jest zbudowany na planie owalu. W prezbiterium i nawie jest sześć okien, a w bocznych nawach po trzy okna. Kościół ma dwie wieże pełniące funkcję dzwonnicy.
  • ruiny zamku lub dworu z początku XVII w., stojące na wzniesieniu, otoczone fosą wypełnioną wodą. Zachowane mury pierwszego piętra z oknami i bramą wjazdową oraz piwnice. Do zamku prowadził drewniany most zwodzony. Ze względu na niewielkie rozmiary, historycy sztuki uznają kamienno-ceglany budynek nie za zamek, lecz dwór obronny. Zamek uległ zniszczeniu w XVII wieku, głównie pod naporem Szwedów.

Galeria

Zobacz też: Fałkowo.

Kody pocztowe, Fałków (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Fałków
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Fałków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Fałków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:04:28

Szybka zmiana regionu Polski