Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Lipa


Informacje o Lipa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.111671

Współrzedne geograficzne E: 20.174440

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 380

Tablice rejestracyjne: TKN

Dzielnice, Lipa

  • Dzielnica: Czworaki

  • Dzielnica: Kamieniec

  • Dzielnica: Na Patokach

Lipa (powiat konecki)

Lipa – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Ruda Maleniecka.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego. Nazwa wsi nie pochodzi od drzew lip, a od rodu Lipskich, którzy w początkach XVI wieku wieś posiadali.

Okolica charakteryzuje się atrakcyjnym krajobrazem leśno-wodnym i czystym powietrzem.

Z Lipy jest zaledwie 2 km do pobliskiego Szkucina - miejscowości, która zapisała się na trwałe na kartach historii powstania styczniowego (mogiła powstańców polskich na polanie Ormanicha).

Historia

Okolice Lipy były terenem zakwaterowania słynnego oddziału majora Hubala. Z pobliskiej wsi Cis (dawniej odrębna wieś Budy) pochodzi Marianna Cel ps. Tereska, która przyłączyła się do oddziału jako jedyna kobieta.

Szkoła podstawowa została wybudowana tu w 1936 r. W czasie wojny dyrektorem szkoły był Wyrwa ps. Stary, który uciekł do lasu i założył oddział partyzancki w ramach NSZ.

Zabytki

Kościół św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. Jest on w otoczeniu wiekowych lip. Legenda kościoła jest imponująca, ponieważ inskrypcja na odrzwiach w kruchcie głosi, że pierwotna, modrzewiowa świątynia powstała tu już w 1129 r., mimo iż pierwszy zapis o niej jest pod datą 1416 (w Gnieźnie). Lecz budowla powoli zaczęła niszczeć, co jest naturalnym procesem drewna, a liczba parafian rosła. W tej sytuacji w 1636 miejscowy proboszcz, Wawrzyniec Tadejowski, oraz Bartłomiej Ruszeński, dziedzic Ruszeniec i Lipy dobudowali do kościoła murowaną kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, która przetrwała do dziś. Jednak to wiele nie pomogło, gdyż w 1753 r. kościół był stanie opłakanym. W 1763 r. prymas Wawrzyniec Łubieński dał ks. Wawrzyńcowi Dziurkiewiczowi pozwolenie na budowę nowego kościoła i rozbiórkę starego. Nową świątynię poświęcono 10 sierpnia 1764 r., w dniu patrona, św. Wawrzyńca. W 1805 r. fundatorowie Łukasz,Katarzyna Jurkowie, syn Mikołay, zięć Marcin Nowakowski, Szczepan Hojeński z dziećmi i przytomnemi parafianami zakupili do kościoła organy, wykonane 1801 lub 1802 przez Jana Krogulińskiego. W 1875 r. ufundowano nowy, neobarokowy ołtarz główny, wykonany jeszcze w tym roku. W jego polu głównym umieszczono obraz NMP z Dzieciątkiem, prawdopodobnie przyniesiony tu z kaplicy w 1636 r. W dniach 10-14 sierpnia widoczny jest św. Wawrzyniec z krzyżem i kratą. Powyżej obraz św. Katarzyny. Oba namalował A. K. Kolberg w latach 1873-1875. Między czterema złoconymi kolumnami ołtarza stoją figury biskupów męczenników - po lewo św. Stanisława, a po prawej stronie św. Wojciecha. W 1891 r. ks. Walery Dużyński sprowadził dwa dzwony. Na większym dzwonie znajdowała się data 1891, a na obwodzie mniejszego widniał po łacinie i gotycką czcionką napis: +Jezus+Maria+Łukasz+Marek+Mateusz+Jan. Podobno miały one wspaniały dźwięk. Jednak w 1943 r. hitlerowcy zabrali je jako surowiec przemysłu zbrojeniowego. Wprawdzie na kościelnej wieżyczce pozostał mały dzwonek zwany sygnaturką, lecz i on z nakazu okupanta musiał zamilknąć. W 1925 r. zbudowano neobarokową plebanię, która jest otoczona ogrodem i sadem z sadzawką w środku. Po II wojnie światowej, w 1948 r., do kościoła sprowadzono trzy dzwony: Wawrzyniec, Maria, Katarzyna. W 1970 r. zmieniono pokrycie dachu z gontu na blachę ocynkowaną.

Kody pocztowe, Lipa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Lipa
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Lipa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Lipa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:02:42

Szybka zmiana regionu Polski