Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Koszyce


Informacje o Koszyce:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.831669

Współrzedne geograficzne E: 21.566389

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

Liczba ludności: 109

Tablice rejestracyjne: TOP

Dzielnice, Koszyce

  • Dzielnica: Koszyce-Folwark

  • Dzielnica: Koszyce-Kolonia

  • Dzielnica: Koszyce-Wieś

Koszyce (województwo świętokrzyskie)

Koszyce – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Wojciechowice.

Częścią wsi są: Koszyce Folwark. Obiekty fizjograficzne znajdujące się na terenie miejscowości noszą nazwy: Chłopskie Łąki, Chłopskie Pola, Dworskie Łąki i Podworskie Pola.

Historia

Tereny miejscowości były zamieszkane już w neolicie. W Koszycach znaleziono narzędzia krzemienne i naczynia kultury pucharów lejkowych i kultury amfor kulistych.

Pierwsze wzmianki o Koszycach pochodzą z XV w. Wieś była wówczas własnością Piotra z Wyszmontowa, sędziego sandomierskiego. W XVI w. Koszyce należały m.in. do sędziego i podstarościego Władysława Bidzińskiego.

W XIX w. był to folwark wchodzący w skład majątku Wojciechowice Wielkie. Przez kilkadziesiąt lat dobra były własnością rodziny Jasieńskich. W 1872 r. majątek nabył Józef Wykowski. W 1882 r. kupił go od spadkobierców Wykowskiego Mieczysław Cichowski. Wieś miała wówczas 13 domów, 115 mieszkańców i zajmowała obszar 370 morgów. W 1884 r. z dóbr Wojciechowice wydzielono folwark Koszyce o obszarze 331 morgów. W 1904 r. folwark nabył Stanisław Baczyński. Od 1918 r. był on własnością rodziny Roguskich.

Po II wojnie światowej dwór w Koszycach użytkowany był przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Gierczycach. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Zabytki

  • Ruiny dworu z początku XX w. z pozostałościami parku. Znajdują się na wzgórzu leżącym nad doliną Gierczanki. Była to trzykondygnacyjna budowla wzniesiona z czerwonej cegły. Dwór miał 25 pomieszczeń o łącznej powierzchni 700 m². Obok znajdują się zabudowania gospodarcze z chlewnią - wykorzystywaną do dzisiaj. Pozostałe budynki są opuszczone.
  • Pozostałości kurhanu, częściowo zniszczonego na skutek pobierania lessu na budowę drogi.

Zobacz też

Bibliografia

  • Józef Myjak: Tam, gdzie świt cywilizacji rolniczej: monografia krajoznawcza gminy Wojciechowice. Sandomierz: Prywatna Agencja Informacji Regionalnej Myjakpress; Wojciechowice: na zlec. Urzędu Gminy, 2006. ISBN 83-86436-73-5 (Myjakpress). 
  • Kody pocztowe, Koszyce (wyświetlono 1/1)

    Ocena internautów miejscowości Koszyce
    Średnia ocena: 4.5
    liczba ocen: 8

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz miejscowość Koszyce, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o miejscowości Koszyce

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 10:26:08

    Szybka zmiana regionu Polski