Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kopernia


Informacje o Kopernia:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.529720

Współrzedne geograficzne E: 20.495560

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Tablice rejestracyjne: TPI

Dzielnice, Kopernia

  • Dzielnica: Górka

  • Dzielnica: Parcele

Kopernia

Kopernia – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Pińczów.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Nazwa może pochodzić od dużych upraw kopru. Wieś zachowała oryginalny układ urbanistyczny.

Historia

5 czerwca 1257 r. miało tu miejsce nadanie praw miejskich dla Krakowa. Akt lokacyjny wydał książę Bolesław Wstydliwy na wiecu, który odbył się na przylegających do wioski błoniach.

Napisany po łacinie dokument, którego oryginał spoczywa w Archiwum Państwowym w Krakowie, przedstawia wolę władcy, którego intencją było dopomożenie Krakowowi w szybszej odbudowie po najeździe tatarskim w 1241 r., przez nadanie mu nowoczesnego na owe czasy prawa i kształtu urbanistycznego. Głosi on między innymi:

"Zamierzając przeto założyć miasto w Krakowie i zgromadzić tu ludzi z różnych stron świata, wpajamy mocno w uszy każdemu z osobna, tak współczesnym, jak i przyszłym, ze my Bolesław z bożej laski książę Krakowa i Sandomierza, razem z dostojna matką naszą Grzymislawą, i szlachetna małżonką nasza Kunegundą, miasto to zakładamy na tym samym prawie, na jakim założone zostało miasto Wrocław, tak aby nie to co tam się dzieje, lecz co według prawa i wzoru miasta Magdeburga dziać się powinno, było zmienione, aby jeśli kiedyś byłaby co do tego jakaś wątpliwość, do pisanego prawa wątpiący się odwoływali. (...)"

W sobotę 2 czerwca 2007 r., w 750. rocznicę nadania prawa magdeburskiego dla Krakowa, w centrum wsi Kopernia odsłonięty został obelisk upamiętniający to wydarzenie. Dokonali tego: burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, pełnomocnik Prezydenta Krakowa J. Sepioł, wójt Koperni U. Skrzypek i wicemarszałek sejmiku świętokrzyskiego Z. Wrzałka. Przy obelisku, na pamiątkę tej uroczystości, posadzona została sadzonka świerka istebniańskiego wyhodowana z nasionka poświęconego przez papieża Benedykta XVI.

3 czerwca 2007 na koperniańskich błoniach nad Nidą odbyła się inscenizacja wiecu z 1257 roku połączona z festynem, z udziałem m.in. prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka.

Kody pocztowe, Kopernia (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kopernia
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kopernia, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kopernia

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 15:31:45

Szybka zmiana regionu Polski