Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Nawodzice


Informacje o Nawodzice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.621670

Współrzedne geograficzne E: 21.431669

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

Liczba ludności: 650

SIMC: 0796097

Tablice rejestracyjne: TSA

Nawodzice

Nawodzice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Klimontów. Wieś położona jest w dolinie rzeki Koprzywianki.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Historia

Zapiski historyczne wskazują, że Nawodzice istnieją od XIII wieku. W XVI i XVII wieku były własnością Ossolińskich. W wieku XIX miejscowość przynależała do dóbr Ledóchowskich z Górek Klimontowskich, a następnie, od 1881, Karskich również z Górek Klimontowskich. W części Nawodzic zwanej Żyznów znajdował się folwark. W dawnych czworakach do połowy lat 80. XIX wieku znajdowała się leśniczówka. W 1906 władze gminy wybudowały w Nawodzicach szkołę podstawową. W 1929 szkoła była dwuklasowa i miała cztery oddziały.

Działania wojenne I i II wojny światowej nie dotknęły wsi bezpośrednio. W okresie II wojny światowej mieszkańcy brali udział w walce z okupantem hitlerowskim głównie w szeregach Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej, pomagali również partyzantom. W okresie akcji "Burza", na początku sierpnia 1944, w folwarku Żyznów kwaterowało dowództwo 2 Dywizji Piechoty Legionów AK. W 1944, kiedy Armia Sowiecka wkroczyła na teren Ziemi Sandomierskiej, nastąpiły aresztowania osób należących do Armii Krajowej. Z Nawodzic na Sybir wywieziono kilkunastu mężczyzn, m.in. Władysława Lasotę. Tuż po wojnie folwarki należące do Karskich z Górek Klimontowskich zostały rozparcelowane między mieszkańców wsi. Z okolicznych lasów utworzono natomiast leśnictwo Żyznów. Do połowy lat 80. XX wieku jego siedziba mieściła się w dawnych czworakach. Z inicjatywy mieszkańców utworzono Oddział Ochotniczej Straży Pożarnej i wybudowano remizę strażacką. W 1987 dzięki staraniom ówczesnego księdza proboszcza Andrzeja Wołczyńskiego i ofiarnej pracy mieszkańców wsi, wybudowano kaplicę p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

Turystyka

Przez wieś prowadzi Szlak rowerowy zielony.svg zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu oraz szlak Małopolska Droga św. Jakuba.

Kody pocztowe, Nawodzice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Nawodzice
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Nawodzice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Nawodzice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:49:35

Szybka zmiana regionu Polski