Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Przewłoka


Informacje o Przewłoka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.547218

Współrzedne geograficzne E: 21.612221

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

SIMC: 0798044[1]

Tablice rejestracyjne: TSA

Dzielnice, Przewłoka

  • Dzielnica: Wikle

Przewłoka (województwo świętokrzyskie)

Przewłoka – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Łoniów.

Historia

Historia wsi sięga XVII w. W rejestrach skarbowych z 1622 r. wymieniona jest jako nowo powstałe osiedle na lewym brzegu Wisły, należące do parafii miechocińskiej. Po rozbiorach Polski na skutek powstania granicy państwa austriackiego na Wiśle, Przewłoka w 1772 r. (wraz z innymi wioskami nadwiślańskimi, jak: Radowąż, Łążek, Kępa Nagnajewska) odpadła od parafii miechocińskiej (przez co proboszcz utracił od roku 1784 dziesięcinę z tych wsi wartości 125 reńskich rocznie).

Według słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w 1888 roku Przewłoka należała wówczas do gminy Koprzywnica. Ostatnim dziedzicem folwarku był Bukowski, a przedostatnim Rucki vel Rudzki. W czasie najazdu hitlerowskiego na Polskę w 1939 r., Przewłoka była bombardowana przez co zginęło kilkoro mieszkańców, kilkoro też było rannych. W czasie walk wyzwoleńczych II wojny światowej przez Przewłokę przebiegała linia frontu związana z walkami na przyczółku baranowsko-sandomierskim.

 Bronisław Chlebowski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IX.
PRZEWŁOKA, wieś nad rzeką Wisłą, powiat sandomierski, gmina i parafia Koprzywnica, odległość od Sandomierza 16 wiorst. Wisła oddziela tu powiat sandomierski od Galicyi. Na obszarze Przewłoki jest jezioro, mające do 30 mórg obszaru, zarosłe trzciną, zamienione w bagno (przed 1860 rokiem). Wieś ma 20 domów, 144 mieszkańców. W 1827 roku było (tu) 20 domów, 123 mieszkańców. W 1885 roku folwark Przewłoka (ma) rozległości mórg 344 (w tym): grunty orne i ogrody mórg 157, łąk mórg 61, pastwisk mórg 25, nieużytków mórg 101; budynków murowanych 1, z drzewa 10; (stosuje się tu) płodozmian 7–polowy. Wieś Przewłoka (to) osad 18 (domostw), z gruntami mórg 83.

W latach 1961-1977 Przewłoka należała do powiatu tarnobrzeskiego. W roku 1972 na skutek likwidacji gromadzkich rad narodowych została przydzielona do gminy Baranów Sandomierski, pow. Tarnobrzeg<.

1 lipca 1977 roku Przewłokę włączono do gminy Łoniów. Od września 1977 roku gminę Łoniów, a więc i Przewłokę przyłączono do gminy Koprzywnica, jednak 1 października 1982 roku Łoniów odzyskał funkcję siedziby samodzielnej gminy do której obecnie należy Przewłoka.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnobrzeskim.

Obecnie pośród nowej zabudowy wyróżniają się dwa drewniane domy z początków XX wieku o architekturze typowej dla wiejskiego budownictwa. Są tu także resztki zabytkowego parku dworskiego, a w nim kilka pomnikowych drzew.

Geografia

W XIX–wiecznych dobrach Przewłoka umiejscowione były dwa średniej wielkości jeziora: Słoniawa, Przewłockie – znane nam z oryginalnego opisu Ludwika Wolskiego z 1851 roku.

 Ludwik Wolski, Biblioteka Warszawska. Pismo poświęcone naukom, sztukom i przemysłowi, t. I.
Jeziora w Królestwie Polskiém. (...) Jeziora Gubernii Radomskiéj. (...) Powiat Sandomierski.
Wszystkie jeziora powiatu tego leżą nad samą rzeką Wisłą lub w niewielkiéj od niéj odległości.
(...) Jezioro Słoniawa, w dobrach Przewłoka, położone częścią na płaszczyźnie a częścią w miejscu lesistém. Grunta nadbrzeżne są twarde, urodzajne. Obszerność morgów 30, głębokość stóp 15. Po spadnięciu deszczów ulewnych, lub stopnieniu śniegów na wiosnę, woda cokolwiek podnosi się, jest czysta, słodka, za poruszeniem dna wydaje odór nieprzyjemny, podobny do siarki. Zdaje się, że ma ono podziemną kommunikacyą z rzeką Wisłą, która tylko o pół wiorsty od niego płynie. Ryb w jeziorze tém łowić nie można, gdyż woda jest zarośnięta trzciną i innemi chwastami, i dlatego właściciel żadnych korzyści nie odnosi.
Znajdujące się w tychże dobrach Przewłoka jezioro Przewłockie, obecnie zmieniło się w bagna zarosłe trzciną i chwastami; pod spodem ich jest woda, téj jednak głębokości oznaczyć nie można z przyczyny pływających po niéj kęp zarośli i trzciny. Obszerność wynosi morgów 30. Czy jest rybne, nie wiadomo, gdyż wielkie szuwary, sprawdzić tego nie dozwalają.
(...) Z wyliczenia takowego wypada, że w gubernii radomskiéj jest w ogóle jezior 59, rozległość ich włók 15, morgów 27; w tym: w powiecie sandomierskim jezior 31, rozległość ich włók 11, morgów 7. Wszystko to są jeziora mniejszéj wielkości; największe z nich Kozłowy dół ma obszerności morgów 70, po nim idzie Krzcińskie – morgów 50, daléj Słoniawa i Przewłockie po morgów 30; inne coraz mniejsze.

Zobacz też

  • Przewłoka

Kody pocztowe, Przewłoka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Przewłoka
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Przewłoka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Przewłoka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 15:39:07

Szybka zmiana regionu Polski