Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kałków


Informacje o Kałków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.959999

Współrzedne geograficzne E: 21.167219

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 490

Wysokośc npm: ok. 325 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: TST

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Kałków

  • Dzielnica: Goszczyn

  • Dzielnica: Komorniki

Kałków (województwo świętokrzyskie)

Kałków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów.

Historia

Pierwsza wzmianka o Kałkowie pochodzi z 1578 roku, z Kroniki Jana Długosza: "Wioska położona w parafii Krynki, w której jest osiem łanów kmiecych, a także jest dwie karczmy mające pole, także młyn Zapniów mający pole, koło którego jest karczma biskupia mająca pole. Z tego wszystkiego wyznaczana i oddawana jest dziesięcina snopowa i koriopna dla biskupstwa krakowskiego. Wartość jej obliczano na osiem marek własnych biskupstwa krakowskiego. Kałków, w którym jest arodników 13 łanów 6,5. Ogrodników z polem 2, komorników 1, biedny 1, smolarzy 3".

Od 1775 roku wieś Kałków należała do dworu Godów. W 1827 roku w Kałkowie było 18 domów i 102 mieszkańców, w 1882 roku mieszkało tu 298 mieszkańców w 47 domach. We wsi było wówczas 648 mórg ziemi włościańskiej i 2 morgi ziemi rządowej. W 1900 roku wielki pożar zniszczył całą wieś. W 1907 roku uwłaszczono chłopów i przedzielono działki miedzami. W tym też roku powstała druga ulica w Kałkowie.

W czasie II wojny światowej w Kałkowie stacjonował niewielki niemiecki oddział kawalerii. Żołnierze korzystali z gospodarstw mieszkańców. W drugiej połowie 1942 roku powstały pierwsze zalążki podziemnej organizacji wojskowej Bataliony Chłopskie w Kałkowie i Godowie. Ich organizatorem był Stanisław Piwnik z Kałkowa, do którego dołączyli Jan Duda z Zapniowa i Stanisław Przygoda z Bukówki (ps. Sęp), który przed wojną uzyskał stopień podoficera Wojska Polskiego. 11 października 1942 roku w Kałkowie złożyli oni przysięgę wojskową i przyjęli pseudonimy. W krótkim czasie placówka w Bukówce i Zapniowie liczyła 20 zakonspirowanych ludzi. Pod koniec 1942 roku została włączona do jednego z plutonów III Rejonu Gór Świętokrzyskich "Świt".

W 1955 roku z inicjatywy Piotra Czajkowskiego została powołana jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Na początku skupiała ona dwunastu strażaków. Do akcji strażacy wykorzystywali wóz trakcji konnej, na którym umieszczano motopompę.

W latach 1837-1844 wieś administracyjnie należała do guberni sandomierskiej, w powiecie iłżeckim. W latach 1844-1914 do guberni radomskiej, w powiecie iłżeckim. W latach 1918-1975 miejscowość położona była w województwie kieleckim, w powiecie iłżeckim. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Sanktuarium

W latach osiemdziesiątych XX wieku, w Kałkowie, z inicjatywy księdza Czesława Wali (obecnego kustosza), powstało sanktuarium pod wezwaniem Matki Bolesnej. Na jego terenie znajduje się między innymi budowla zwana Golgotą – wysoki na 33 metry budynek, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego.

Kościół Bolesnej Królowej Polski

Świątynia Bolesnej Królowej Polski została wzniesiona w latach 1983-1984 według projektu inż. Romana Wdowicza z Kielc. Jest dwupoziomowa, jednonawowa z dwoma kaplicami, z prezbiterium zwróconym ku północy. Architektura oraz wystrój wnętrza są utrzymane w stylu barokowym. Świątynia górna jest miejscem kultu Matki Bożej w kopii obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. Nad głównym ołtarzem rozpościera się baldachim z koroną, jako wyraz królewskiego hołdu należnego Maryi.

Z lewej strony ołtarza głównego znajduje się kaplica Wieczystej Adoracji, zaprojektowana i wykonana przez artystę-plastyka z Krakowa Józefa Palkę. Jej ściany i kopułę zdobią ornamenty stiukowe, połączone polichromią. Przy głównej ścianie niewielki ołtarz z tronem pod monstrancję, która znajduje się za kuloodporną szybą. Obok ołtarza stoi figura Chrystusa "Ecce Homo", ukoronowanego cierniem, bodego, ze związanymi sznurem rękami. Kaplicę poświęcił 30 maja 1992 biskup Stefan Siczek z Radomia.

Po prawej stronie prezbiterium jest duży obraz św. Maksymiliana, namalowany przez franciszkanina z Niepokalanowa, brata Felicissimusa. Z lewej strony przy wejściu do kościoła znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego, z obrazem "Jezu ufam Tobie". W dolnej świątyni, przedzielonej rzędami kolumn, w ołtarzu w prezbiterium jest obraz św. Brata Alberta Chmielewskiego. Z lewej strony znajduje się kaplica żołnierzy Armii Krajowej z kopią wizerunku Matki Bożej Bolesnej z Wykusu.

Dom Jana Pawła II

W 1988, z okazji dziesiątej rocznicy pontyfikatu Papieża-Polaka, rozpoczęto w Kałkowie budowę Domu Jana Pawła II. Ukończono go w 1991. Jest to trzypiętrowy budynek. Parter zajmuje ogromna aula, z kasetonami u sufitu. W niej przez kilka lat znajdował się obraz "Polonia" Antoniego Tańskiego. Obecnie znajduje się w auli cykl obrazów przedstawiających życie sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sala służy do wystawiania przedstawień religijno-patriotycznych, misteriów wielkopostnych, jasełek, organizowania konferencji, wykładów. Na piętrach znajdują się pokoje dla pielgrzymów. Przedłużeniem Domu Jana Pawła II jest herbaciarnia, parterowy budynek służący pielgrzymom za stołówkę i miejsce odpoczynku.

Grota Lourdzka

Została zbudowana z ogromnych głazów skalnych w artystycznym założeniu brata Felicissimusa z Niepokalanowa, jej projektanta. Jest wierną kopią groty w Lourdes, miejsca objawień Matki Bożej Niepokalanie Poczętej św. Bernadecie Soubirous w 1858 roku. Wewnątrz groty umieszczono obraz św. Maksymiliana Kolbe, pędzla brata Felicissimusa. Jest tam również świecznik wzorowany na znajdującym się takim samym w Lourdes. Realizacji tej skomplikowanej technologicznie budowy podjął się Zbigniew Malicki ze Starachowic. Grotę lourdzką poświęcono 14 sierpnia 1999 roku.

Droga krzyżowa

Stanowi ją zespół czternastu stacji wzniesionych według artystycznego projektu Haliny Tobiasz, zakonnicy ze zgromadzenia sióstr Służek. Stacje zbudowane na specjalnie usypanym wale ziemnym, zajmują znaczną część sanktuarium. Stacje, są to krzyże z umieszczonymi na nich tablicami przedstawiającymi drogę krzyżową. Obok krzyża stoją wielkie figury przedstawiające postacie biorące udział w tym wydarzeniu.

Dęby Pamięci

13 kwietnia 2010 w rejonie Golgoty uroczyście posadzono dwa Dęby Pamięci – jeden poświęcony Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, który zginął 10 kwietnia 2010 w Katastrofie polskiego Tu-154 w Soleńsku, i drugi, poświęcony gen. Władysławowi Kuleszy, zamordowanemu w 1940 roku w Katyniu.

Szkolnictwo

Mieszkańcy Kałkowa od 1775 roku uczęszczali do szkoły przy kościele parafialnym w Krynkach. Szkołę prowadził, aż do 1795 roku Marian Kulpiński. W czasie zaborów nauczanie w Kałkowie prowadzili nauczyciele wędrowni opłacani przez mieszkańców. Było to nauczanie bardzo ryzykowne, zakazane przez władze carskie, a przestrzegania tego zakazu pilnowali żandarmi. Za nieposłuszeństwo groziła zsyłka lub kara śmierci. Ten sposób nauczania praktykowano w Kałkowie, aż do odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. W latach 1918-1920 nauczania nie prowadzono. Zmieniło się to wraz, z zorganizowaniem "Publicznej Szkoły Podstawowej w Kałkowie", która posiadała cztery klasy. Szkoła mieściła się w budynkach wynajętych, posiadała ziemię tzw. "kaczmarkę". Nauczanie systematyczne prowadzono w szkole do 1 września 1939 roku.

Turystyka

Kałków jest punktem początkowym POL Szlak czerwony.svg czerwonego Szlaku Milenijnego prowadzącego do Skarżyska-Kamiennej. Przez wieś przechodzi POL Szlak niebieski.svg niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic oraz Szlak rowerowy niebieski.svg niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Agroturystyka

Bazę noclegową w Kałkowie i okolicy stanowią Dom Pielgrzyma w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie Godowie oraz Gospodarstwo Agroturystyczne "Gościniec".

Sport

Od 4 lipca 2002 roku w Kałkowie działa Klub Sportowy Arka Kałków. Obecnie drużyna występuje w świętokrzyskiej Klasie A grupie IV. Trenerem drużyny seniorów jest Janusz Ćwieluch. W sezonie 2006/07 Arka na koniec rozgrywek zajęła 5 miejsce.

Bibliografia

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880
  • Ks. Adam Orczyk Zarys Dziejów Parafii Św. Jana Chrzciciela w Pawłowie, Starachowice 2007, ISBN 978-83-924900-6-7
  • Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Komisja Historyczna w Starachowicach, Kronika okupowanego miasta Starachowic i powiatu iłżeckiego 1939-1945, Starachowice 1998, s. 71-72.
  • Ryszard Garus, Znakowane szlaki turystyczne województwa kieleckiego, Kielce 1990

Kody pocztowe, Kałków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kałków
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 26

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kałków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kałków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:53:31

Szybka zmiana regionu Polski