Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Styków


Informacje o Styków:

Ilość ulic: 12

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.001389

Współrzedne geograficzne E: 21.148331

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 792

Tablice rejestracyjne: TST

Dzielnice, Styków

  • Dzielnica: Podlesie

  • Dzielnica: Łąki

Styków (województwo świętokrzyskie)

Styków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Brody.

Do 1954 roku istniała gmina Styków. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Osada Styków wg źródeł istniała w roku 1791. W 1875 roku Styków został zakupiony przez ród Dunin Karwickich herbu Łabędź i wszedł w skład dóbr Chybickich. Z początku w Stykowie było 23 domy i 148 mieszkańców, ponad pół wieku później, w 1889 roku Styków liczył 25 domów i 164 mieszkańców, można więc przypuszczać, że wioska nie rozwijała się w zbyt szybkim tempie. Po wybudowaniu trasy kolejowej liczba mieszkańców zaczęła znacznie wzrastać.

Styków niegdyś był miejscowością gminną. Decyzja o tym zapadła na podstawie uchwały sejmowej z dnia 2 sierpnia 1919 roku. Natomiast siedziba Gminy Styków umieszczona została w Wierzbniku. Wynikało to z faktu, że w czasie działań wojennych I Wojny Światowej miejscowość w znacznym procencie została spalona.

Kolejnymi wójtami gminy byli: Henryk Mazur, Feliks Piotrowicz i Hipolit Wąsikowski. 29 września 1933 r. Gmina Styków liczyła 17 gromad, w skład których wchodziły takie miejscowości jak: Brody, Budy Brodzkie, Dziurów, Ruda, Jabłonna, Kuczów, Krzyżowa Wola, Lipie, Lubienia, Skała, Starachowice (Majówka, Bugaj, Sztolnia, Przykościelna, Robotnicza, Urzędnicza, Orłowo i Klarnerowo), Wanacja, Michałów i Styków kolonia.

Rozwój

W roku 1935 rozpoczęto budowę mostu na rzece Kamiennej. Natomiast w 1939 roku od Gminy odłączono część gromad, z których powstało miasto Wierzbnik-Starachowice, dziś Starachowice. W późniejszych latach Gmina Styków zostaje rozdzielona na trzy tzw. rady gromadzkie: Kuczów, Lubienia i Brody. Już w 1973 roku następują kolejne zmiany, po których miejscowością gminną zostają Brody, a Styków wchodzi w skład tejże Gminy.

Kilka lat później zdecydowano się na pogłębienie rzeki Kamiennej i stworzenie sztucznego zalewu w Stykowie oraz wybudowanie tamy wodnej w Brodach. Malownicze położenie miejscowości poskutkowało powstaniem ośrodka wypoczynkowego w Stykowie, znajdującego się w sąsiedztwie zbiornika wodnego oraz lasów, ośrodek ten działa po dzień dzisiejszy.

Kody pocztowe, Styków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Styków
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Styków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Styków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:07:34

Szybka zmiana regionu Polski