Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Majewo


Informacje o Majewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.218330

Współrzedne geograficzne E: 19.583611

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 55

Liczba ludności: 280

Tablice rejestracyjne: NEB

Oficjalna strona miejscowości

Majewo (województwo warmińsko-mazurskie)

Majewo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo na Wysoczyźnie Elbląskiej. Transport publiczny jest obsługiwany przez komunikację miejską Elbląga i PKS.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Historia Majewa

Historyczne warianty nazewnicze Majewa

  • Około roku 1400 – Meyenbom
  • W latach 1434-1450 – Meybom
  • Około roku 1789 – Meybaum
  • Od wieku XIX – Maibaum

Położenie wsi

Pierwsi osadnicy, którzy dotarli do Majewa, zapewne świadomi byli, dlaczego wybierają na miejsce swojego osiedlenia dolinę po obu stronach strumienia Okrzejka, na terenie porośniętymi łąkami. W dolinie tej przeważnie rosły brzozy, które w języku gwarowym zwane były „drzewami majowymi” ( po niemiecku „Maibaum”). Prawdopodobnie z tego względu w zamierzchłych czasach dolina była miejscem festynów majowych, a wieś otrzymała nazwę Maibaum czyli Majewo.

Krzyżackie początki

Wieś Majewo założona została około roku 1305 roku przez Komtura Zakonu Krzyżackiego Heinricha Von Gera. Lokatorem, który sprowadził do wsi osadników z zachodniej części Niemiec, był Joahann Klemme. On też był pierwszym sołtysem wsi Majewo. Następnym sołtysem od roku 1331 był Peter Klemme. Wieś w chwili założenia obejmowała obszar 1020 ha i ta wielkość nie zmieniała się do roku 1945.

XIX i XX wiek

Początkowo ziemia była uprawiana wspólnotą rolników – uprawiana pod kierownictwem sołtysa. Bydło i trzoda były również wspólnie wypasane przez wiejskich pasterzy.

W roku 1861 w Majewie dokonano podziału ziemi uprawnej. Co dotychczas było uprawiane wspólnie, zostało zmierzone i przydzielone każdemu rolnikowi indywidualnie. Ta zmiana okazała się bardzo korzystna, gdyż ziemia była lepiej wygospodarowana.

Mieszkańcy Majewa byli bardzo przywiązani do tradycji. Przechowywali meble, narzędzia, skrzynie i ubrania, które należały kiedyś do ich przodków.

W latach 1907–1909 wybudowano szosę z Majewa do Milejewa.

W roku 1912 epidemia dyfterytu spowodowała ogromną śmiertelność wśród dzieci.

W 1921 roku młodzi mężczyźni, pod przewodnictwem nauczyciela Paula Smaka, założyli Klub Sportowy Majewo. W latach 1921–1933 Klub działał bardzo aktywnie, cieszył się uznaniem i sympatią mieszkańców wsi.

W roku 1934 powstała Ochotnicza Straż Pożarna.

Zobacz też

Kody pocztowe, Majewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Majewo
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Majewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Majewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:27:24

Szybka zmiana regionu Polski