Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Szestno


Informacje o Szestno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.932999

Współrzedne geograficzne E: 21.299999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 89

Liczba ludności: 830

Tablice rejestracyjne: NMR

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Szestno

  • Dzielnica: Czerniak

  • Dzielnica: Wymysły

Szestno

Szestno (niem. Seehesten) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. Miejscowość położona między jeziorami Juno i Salęt.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 591.

We wsi późnogotycki kościół, ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego oraz XIX-wieczny budynek (dziś zajazd) na fundamentach największego w państwie krzyżackim młyna wodnego.

Historia

W pierwszej połowie XIV wieku Krzyżacy wznieśli tu najprawdopodobniej drewniany zamek, który został spalony przez Litwinów w roku 1371. Przy pierwszym zamku istniała już osada handlowa i folwark krzyżacki. Na miejscu spalonego pod koniec XIV w. wybudowany został zamek murowany. W latach 1401–1525 rezydowali w nim prokuratorzy krzyżaccy, podlegający komturom bałgijskim, a także okresowo ryńskim. Przy odbudowanym zamku funkcjonował folwark zakonny, a w roku 1401 komtur Ulrich von Jungingen lokował tu wieś czynszową na 40 włókach. Z powierzchni tej wydzielono cztery włóki dla sołtysa i cztery na uposażenie parafii oraz osiem włók na karczmy (1 włóka na 1 karczmę). W roku 1451 w Szestnie były cztery karczmy.

Po sekularyzacji Zakonu Szestno w latach 1525–1752 było siedzibą starostwa, a dawny folwark krzyżacki został majątkiem książęcym. W roku 1612 majątek w Szestnie otrzymał w lenno Otto von der Groeben.

Majątek ziemski w Szestnie w latach dwudziestych XX wieku należał do rodziny Klugkist. Majątek razem z folwarkiem miał w tym czasie powierzchnię ponad 1000 ha. Po II wojnie światowej na bazie dawnego majątku powstał tu PGR. Po likwidacji PGR majątek ziemski w Szestnie został własnością prywatną.

Zamek

Wygląd zamku w Szestnie nie jest znany. Jego układ funkcjonalny odtworzono na podstawie badań archeologicznych.

Zamek od 1401 był siedzibą prokuratorów krzyżackich, a po sekularyzacji Zakonu siedzibą starostów do roku 1752. Później zamek został opuszczony i popadł w ruinę. Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty skrzydła północnego i piwnice ze sklepieniem kolebkowym.

Kościół

Parafia w Szestnie przed reformacją należała do archiprezbiteratu reszelskiego. W latach 1525–1980 była tu parafia luterańska. Współcześnie parafia Świętego Krzyża w Szestnie należy do Dekanatu Mrągowo I.

Gotycki kościół wybudowany został w drugiej połowie XV w. Świątynia została zniszczona w wyniku pożar]u w 1618 r., a następnie odbudowywana w okresie do 1639. Przypuszcza się, że kościół mógł mieć jeszcze jedną nawę lub trójprzęsłową galerię otwartą do nawy, świadczą o tym zamurowane arkady w ścianie południowej.

Obecny wystrój wnętrza ma charakter barokowy, ołtarz główny manierystyczny z ok. 1630, z gotyckimi figurami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Piotra i Pawła. Obok ołtarza umieszczone są blaszane chorągwie nagrobne Jana Sternberga i Justa Wilmsdorfa z XVII i XVIII w. z klęczącymi portretami zmarłych. W kościele znajduje się także barokowe epitafium Fabiana Lehndorfa. Stropy pokryte są kasetonową polichromią z XVII w.

Przy kościele znajduje się cmentarz parafialny.

Dwór

Zespół dworsko-parkowy w Szestnie położony jest nieco na zachód od wsi i w znacznej części zajmuje dawne centrum gospodarcze folwarku krzyżackiego, który niegdyś stanowił przedzamcze miejscowego zamku.

Klasycystyczny dwór w Szestnie z elementami neogotyku wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta, w części parterowy, na osi elewacji wzdłużnych znajdują się dwukondygnacyjne ryzality. W ryzalicie i jednym ze skrzydeł bocznych otwory okienne zakończone są półkoliście. Naroża budynku i ryzalitów zdobione są sterczynami.

W Szestnie zachował się dawny układ parku krajobrazowego z bogatym starodrzewem. Na terenie parku znajduje się cmentarz rodziny Klugkist, założony w latach trzydziestych XX wieku.

Po II wojnie światowej budynek wykorzystywany był na biura i mieszkania pracowników PGR. Po likwidacji PGR dwór wraz z majątkiem ziemskim jest własnością prywatną.

Bibliografia

  • Lucjan Czubiel, Zamki Warmii i Mazur, "Pojezierze", Olsztyn, 1986, ISBN 83-7002-214-6 (str. 88-90)
  • Rzempołuch Andrzej – " Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich", Agencja Wydawnicza "Remix", Olsztyn, 1992, ISBN 83-900155-1-X. (str. 94-95)
  • Max Toeppen "Historia Mazur" ( w przekładzie Małgorzaty Szymańskiej-Jasińskiej i opracowaniu Grzegorza Jasińskiego), wyd. Wspólnota Kulturowa "Borussia", Olsztyn 1995, ISBN 83-900380-3-X. (str. 115 lokacja wsi, str. 144 karczmy w 1451 r.)(W roku 2008 wydanie na podstawie pierwszego wydania polskiego w tłumaczeniu Eugenii Piltzówny – Oficyna Wydawnicza "Retman" (nr 12 w serii Moja Biblioteka Mazurska) – Dąbrówno 2008)
  • Darmochwał T., Rumiński M. J., Warmia Mazury, przewodnik. Agencja TD, Białystok, 1996.
  • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, (Wydanie III poszerzone i uzupełnione) Studio ARTA, Olsztyn, 2001, ISBN 83-912840-2-6 (str. 360 dwór).
  • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Warmia, Mazury, Studio ARTA, Olsztyn, 2006, ISBN 83-912840-4-2. (str. 402-405)

Kody pocztowe, Szestno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Szestno
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Szestno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Szestno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:57:06

Szybka zmiana regionu Polski