Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Zełwągi


Informacje o Zełwągi:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.817001

Współrzedne geograficzne E: 21.500000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 87

Tablice rejestracyjne: NMR

Dzielnice, Zełwągi

  • Dzielnica: Bagienko

  • Dzielnica: Grabnik

  • Dzielnica: Klon

  • Dzielnica: Nowiny

  • Dzielnica: Wesołowo

Zełwągi

Zełwągi (niem. Zellbongen oraz Selbongen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Obecnie zamieszkana przez około 400 osób.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Zełwągi leżą na trasie Mikołajki-Mrągowo (droga krajowa nr 16), pomiędzy trzema jeziorami, Głębokim, Płocicznym i Inulcem. Niegdyś osada rolnicza i rybacka, obecnie – ze względu na bliskość Mikołajek – popularne miejsce turystyki wyjazdowej (na miejscu hotel, pensjonaty oraz liczne kwatery prywatne i agroturystyczne). W wiosce znajduje się ogólnodostępna plaża wiejska.

Wieś wymieniana jest w dokumentach z roku 1540.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Zełwągach

W 1922 roku mieszkaniec wsi Fritz Fischer, który przystąpił do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Berlinie, rozpoczął głoszenie mormonizmu wśród mieszkańców Zełwąg. Po kilku latach, gdy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przystąpiło kilkaset osób, we wsi wzniesiono kaplicę – pierwszy tego typu budynek Kościoła w centralnej części Europy. W ciągu kilku lat od rozpoczęcia działalności Fritza Fischera mormonami była większość mieszkańców wsi, co stanowiło unikat na skalę światową. W wyniku drugiej wojny światowej i opuszczenia wsi przez wielu rdzennych mieszkańców Kościół podupadł, choć nabożeństwa wciąż się odbywały.

W 1947 polskie władze zaczęły utrudniać Mormonom prowadzenie praktyk religijnych – m.in. nie można było prowadzić nabożeństw po niemiecku, a zełwąscy mormoni polski znali bardzo słabo. Po kilku miesiącach nauczyli się go jednak na tyle, aby sprostać wymaganiom władz i nabożeństwa wznowiono. Nie zahamowało to jednak utrudnień ze strony władz i pojawiających się konfliktów z napływową ludnością. Zełwąscy mormoni doprowadzili jednak do rejestracji Kościoła w roku 1961. Znaczna emigracja wiernych Kościoła spowodowała jednak zamknięcie gminy w roku 1971, choć ostatni mormoni opuścili okolicę w latach 80. W całym okresie 1945 – 1971 zełwąska kaplica była jedyną placówką Kościoła w Polsce. Niektórzy wierni dojeżdżali na nabożeństwa z Warszawy, Śląska lub Pomorza. Kaplica, początkowo przekazana władzom lokalnym i używana jako skład, została na początku lat osiemdziesiątych przejęta przez Kościół Rzymskokatolicki. W chwili obecnej we wsi nie mieszkają już wyznawcy Kościoła, lecz często wierni zarówno z Polski, jak i Niemiec odwiedzają to miejsce. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich organizuje tu też liczne akcje charytatywne, niosąc pomoc ubogim mieszkańcom Mazur.

W Zełwągach, w pomormońskich zabudowaniach mieszka i prowadzi galerię rzeźbiarz Zdzisław Grunwald, w którego domu Horst Michalowski napisał swoją powieść "Die Silberstraße. Ein Masurenbuch". W pobliżu znajduje się również torfowisko Zełwągi, należące do nadleśnictwa maskulińskiego, leśn. Baranowo. Objęto tu ochroną stanowisko wierzby borówkolistnej, liczące około 400 pędów rosnących pod przykryciem kilkudziesięcioletniego drzewostanu sosnowego.

Kody pocztowe, Zełwągi (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Zełwągi
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Zełwągi, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Zełwągi

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 16:12:20

Szybka zmiana regionu Polski