Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Orzysz


Informacje o Orzysz:

Ilość ulic: 31

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.808891

Współrzedne geograficzne E: 21.948330

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 87

Liczba ludności: 5800

Powierzchnia: 8.2 km²

Wysokośc npm: 148

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

Tablice rejestracyjne: NPI

Herb Orzysz:

Herb Orzysz

Flaga Orzysz:

Flaga Orzysz

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Orzysz

  • Dzielnica: Działy Orzyskie

  • Dzielnica: Grądy Podmiejskie

Orzysz

Orzysz (niem. Arys, prus. Aris) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Orzysz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego. Położone nad rzeką Orzyszą między jeziorami Sajno i Orzysz.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 5732 mieszkańców. Drugie co do liczby mieszkańców miasto w powiecie piskim.

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 8,17 km².

Historia

Historia miasta sięga XV wieku, kiedy to 2 marca 1443 roku nad jeziorem Aris ulokowano osadę o nazwie Neudorf (Nowa Wieś). Przywilej lokacyjny ustanowił Konrad von Erlichshausen. Nazwa ta nie przyjęła się, już w początkach XVI wieku w dokumentach krzyżackich występuje jako Aris, później Arys. Nazwa polska Orzysz jest spolszczoną nazwą niemiecką. Wieś rozbudowała się wzdłuż szlaku handlowego przyjmując formę ulicówki. W XIX wieku Orzysz otrzymał przywilej odbywania stałych targów i dorocznych jarmarków. Prawa miejskie uzyskał w 1725 roku z rąk króla Fryderyka Wilhelma I. Od 1753 roku stacjonował tu garnizon wojskowy. W 1890 roku w okolicy założono duży poligon wojskowy znany jako poligon Orzysz. Powstanie i rozbudowa poligonu oraz związane z tym inwestycje wojskowe przyczyniły się do rozwoju miasta. Na początku XX wieku uruchomiono połączenia kolejowe, w 1908 roku z Piszem i Giżyckiem, a w 1911 roku z Mrągowem i Ełkiem. W czasie I wojny światowej miasto okupowali Rosjanie (listopad 1914 – luty 1915). W Orzyszu w 1940 roku zmarł znany poeta mazurski Michał Kajka urodzony w miejscowości Ogródek (ok. 15 km od Orzysza). W 1945 r. miasto częściowo zniszczone włączone do Polski.

Zabytki

  • Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej – wzniesiony w 1530 r. i później przebudowany. Świątynia o niskim korpusie przykrytym dwuspadowym dachem ma niewielką wieżę ozdobioną półkolistymi podwójnymi blendami. Wewnątrz jest współczesne wyposażenie. Ołtarz z 1948 roku.
  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – eklektyczny budynek o wiejskim charakterze położony przy ulicy Ełckiej. Jest to budynek z malowniczymi dekoracjami na fasadzie. Powstał w 1913 r. W środku na belkowym stropie umieszczone są kolorowe malowidła przedstawiające anioły, sceny z życia Jezusa oraz symbole chrześcijaństwa.

Garnizon Orzysz

Miasto zawsze związane było z wojskiem. W ostatnich latach stacjonowały (stacjonują) tu m.in.:

  • 32 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych
  • 7 Oddział Dyscyplinarny (karna Jednostka Wojskowa)
  • 4 Suwalska Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego
  • Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych
  • 15 Mazurski Batalion Saperów
  • pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Wspólnoty wyznaniowe

  • kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Szkaplerznej
  • kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • kaplica rzymsko-katolicka (wojskowa) pw. Królewicza Kazimierza
  • cerkiew prawosławna św. Jerzego - parafialna
  • Sala Królestwa Świadków Jehowy

Wybitni mieszkańcy

19 września 1912 urodził się Kurt Sanderling, światowej sławy dyrygent niemiecki pochodzenia żydowskiego. W latach 1935-1960 przebywał na emigracji w Związku Radzieckim, od 1960 w Berlinie Wschodnim. Zmarł 18 września 2011 r. w Berlinie, w przededniu 99 urodzin.

Komunikacja

Główne drogi przebiegające przez Orzysz:
Drogi krajowe

Miasto nie posiada obwodnicy, ruch tranzytowy odbywa się głównymi ulicami miasta. W ostatnich latach zmodernizowano drogi przebiegające przez miasto, jak również drogi wylotowe w kierunku Ełku i Pisza. Planuje się budowę obwodnicy i ronda w związku z przebudową drogi krajowej nr 16 (S16).

Orzysz położony jest przy linii kolejowej Olsztyn – Ełk. Znajduje się tu stacja kolejowa Orzysz. Od września 2009 r. ruch pasażerski zawieszony. Infrastruktura kolejowa (gruntownie zmodernizowana) pozwala na przewóz wojsk z głębi kraju i z zagranicy na ćwiczenia na pobliskim poligonie oraz powrót tych wojsk do macierzystych garnizonów. Komunikację autobusową (lokalną) zapewnia przedsiębiorstwa PKS Pisz oraz przedsiębiorstwo Przewozy Pasażerskie Arkadiusz Gietek. Kursy autobusowe dalekobieżne realizują inne oddziały PKS. Orzysz posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Olsztynem, Ełkiem, Giżyckiem, Piszem, Węgorzewem, Łomżą, Białymstokiem, Warszawą i Lublinem (w sezonie letnim – z Hrubieszowem i Chełmem).

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie:

  • Niemcy Kropp (Niemcy)
  • Ukraina Wołodarsk Wołyński (Ukraina)
  • Litwa Skuodas (Litwa)
  • Polska Zgierz (Polska)

Kody pocztowe, Orzysz (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Orzysz
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Orzysz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Orzysz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:18:14

Szybka zmiana regionu Polski