Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Karczewo


Informacje o Karczewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.197800

Współrzedne geograficzne E: 16.487801

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 479

Tablice rejestracyjne: PGO

Karczewo (powiat grodziski)

Karczewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Kamieniec.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Nazwa pochodzi od słowa "karcz" = poręba. pierwsza wzmianka z 1352 r. wymienia właściciela wsi - Tomisława z Karczewa. później własność Zadorskich, od 1771 r. Czapskich, a następnie Mielżyńskich - którzy mieli tu m. in. znaną hodowlę merynosów. Od 1852 r. majątek Chłapowskich (8050 mórg), a w latach 1896-1939 Kęszyckich (w okresie międzywojennym 2056 ha wraz z folwarkami Łęka Wielka i Wolkowo, w tym 420 ha lasów).

Po wschodniej stronie głównej drogi wznosi się okazały pałac klasycystyczny z ok. 1805-11 r., który zbudowany został dla Mikołaja Mielżyńskiego, a w roku 1908 przebudowany i powiększony wg projektu Rogera Sławskiego. Obok park krajobrazowy o pow. 7,12 ha z 3 stawkami oraz dębami o obwodzie do 480 cm, a także kasztanowcami, jesionami i klonem polnym.

Warto dodać, że od wschodu przylega do Karczewa wieś Jaskółki. Wzmiankowana była w 1411 r. jako "Jasthkulky", własność Wawrzyńca Granowskiego.

Karczewo jest jedną z większych miejscowości w Gminie Kamieniec, położone jest w jej północnej części, około 3 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 308 (o przebiegu: Gostyń – Kościan – Grodzisk Wlkp. – Nowy Tomyśl). Miejscowość oddalona jest od Urzędu Gminy Kamieniec około 4 km, a od miasta powiatowego (Grodziska Wlkp.) około 14 km. Przez miejscowość biegnie droga powiatowa, która łączy drogą wojewódzką nr 308 z drogą krajową nr 32.

Karczewo jest miejscowością, w której zabudowa (w tym budynki mieszkalne) zlokalizowana jest bezpośrednio wzdłuż dróg – wieś ma układ wielodrożnicowy. Istniejąca zabudowa ma charakter zwarty, zagrodowy (wolnostojące budynki, a w ich sąsiedztwie budynki gospodarcze), istniejąca zabudowa jest niemal w całości współczesna, murowana. Jest to miejscowość typowo rolnicza, co potwierdza charakterystyka wykorzystania gruntów Karczewa. W Karczewie istniało Państwowe Gospodarstwo Rolne, które zostało przekształcone w Spółdzielnię Produkcji Rolno-Przemysłowej. Obecnie zajmuje się ona produkcją roślinną, na dużą skalę, m.in. rzepaku, buraków cukrowych oraz hodowlą bydła i trzody chlewnej. Część majątku należącego do Spółdzielni (nieczynna gorzelnia) została wydzielona i sprzedana prywatnemu przedsiębiorcy spoza terenu Gminy Kamieniec.

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karczewa jest przepływająca przez tę miejscowość rzeka Mogilnica. Tworzy ona również naturalną, wschodnią granicę sołectwa Karczewo. Jest to rzeka, która wypływa z jez. Pniewy i po nieco ponad 67 km uchodzi do Kanałów Obrzańskich w okolicy Kościana. Najprawdopodobniej jest rzeką, która powstała dla odwodnienia terenu już po zakończeniu epoki lodowcowej. Wzdłuż rzeki na całej jej długości (w Gminie Kamieniec) występują tereny łąk i pastwisk.

Około 1,4 km na południe od Karczewa jeszcze na terenie sołectwa znajduje się część lasu, który przechodzi dalej na teren sąsiedniego sołectwa Wolkowo i przebiega wzdłuż granicy sołectwa Karczewo. W lesie bytują charakterystyczne dla wielkopolski zwierzęta zamieszkujące tereny leśne. Szata roślinna lasu, jak i całego sołectwa, również nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na okolicznych łąkach, polach i w lesie bytują m.in. dziki, sarny, kozły, jenoty, borsuki, lisy, żurawie. Naturalną granicę sołectwa tworzy rzeka Mogilnica. Wzdłuż tego naturalnego cieku wodnego znajdują się łąki i pastwiska. Rzeka ma swój bieg wzdłuż linii lasu, gdzie bytują bobry.

Obecnym sołtysem Karczewa jest Aleksander Frąckowiak.

Zobacz też: Karczewo

Bibliografia

  • "Grodzisk Wielkopolski" - Paweł Anders, Wydawnictwo WBP, Poznań 1995, ISBN 83-85811-26-5, Str. 58
  • Plan odnowy miejscowości Karczewo i Płastowo na lata 2009-2016, Gmina Kamieniec, Marzec 2009


Kody pocztowe, Karczewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Karczewo
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Karczewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Karczewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:59:44

Szybka zmiana regionu Polski