Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Cielcza


Informacje o Cielcza:

Ilość ulic: 15

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.016998

Współrzedne geograficzne E: 17.483000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 62

Liczba ludności: 2054

Tablice rejestracyjne: PJA

Cielcza

Cielcza (niem. Cilcz) – duża wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin, przy drodze krajowej nr 11.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Cielcza położona jest około 4 km od Jarocina. Leży na wzniesieniu polodowcowym, zwanym Pagórem Cielczy (117 m n.p.m.) w dolinie rzeczki Lubieszki. Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest wyjaśnione. Potocznie uważa się, że pochodzi od figury pogańskiego bożka - cielca.

Na terenie wsi odkryto cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej. Pierwsze wzmianki o Cielczy pochodzą z 1257 r. (dokument księcia Bolesława Pobożnego z dnia 30 listopada), kiedy to wieś należała do rodu Zarembów, którzy od nazwy miejscowości przyjęli nazwisko Cieleccy. Potem miejscowość wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Byli nimi,około połowy XVI, Opalińscy, potem Sapiehowie, a w I poł. XIX w. miejscowość przejęli Radolińscy.

Na terenie wsi znajduje się kościół pw. Św. Małgorzaty, którego budowę na planie krzyża greckiego według projektu Stefana Cybichowskiego rozpoczęto w 1912 r. Obok znajduje się plebania z 1933 r. z portykiem dwukolumnowym i czterospadowym dachem. Na tysiąclecie państwa polskiego mieszkańcy czynem społecznym zbudowali szkołę, która w roku 2005 została rozbudowana. Z trzech stron miejscowość otaczają lasy. Ciekawostką przyrodniczą są tu "cztery dęby" – drzewo, z którego pnia wyrastają cztery dęby. Według miejscowych legend w Cielczy odbywał się sabat czarownic, które zlatywały się na tzw. „Górkę”. Czarownice tutejsi mieszkańcy nazywali „ciotami”, stąd umownym znakiem miejscowości jest ciota na miotle. W Cielczy kultywuje się tradycję chodzenia niedźwiedzi. W lany poniedziałek przez miejscowość przechodzi kolorowy korowód przebierańców prowadzonych przez niedźwiedzie.

W Cielczy urodził się pisarz-podróżnik Bronisław Dostatni.

25 kwietnia 2010 r. przy kościele pw. Św. Małgorzaty na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej został zasadzony Dąb Pamięci Jana Gintrowicza ur. 29 listopada 1884 w Cielczy. Ppor Jan Gintrowicz zginął w Charkowie w 1940 r.


Bibliografia

  • Paweł Anders: Nieznana Wielkopolska,Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1992

Kody pocztowe, Cielcza (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Cielcza
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Cielcza, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Cielcza

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:42:43

Szybka zmiana regionu Polski