Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wrząca Wielka


Informacje o Wrząca Wielka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.260559

Współrzedne geograficzne E: 18.678329

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 63

Liczba ludności: 480

Tablice rejestracyjne: PKL

Wrząca Wielka (województwo wielkopolskie)

Wrząca Wielka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Koło. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego.

Informacje ogólne

Wieś położona 7 km na północny wschód od Koła przy drodze wojewódzkiej nr 270 do Włocławka. Najwcześniejsza wzmianka o wsi pochodzi z 1394 r. Była własnością szlachecką. Należała do rodziny Sokołowskich herbu Pomian. We wsi mieści się obecnie agencja pocztowa (kod: 62-600), przychodnia lekarska i Szkoła Podstawowa im. Tonego Halika.

Pałac

Klasycystyczny pałac został wybudowany zapewne na przełomie XVIII i XIX wieku. Kryty jest dachem czterospadowym. Budynek murowany, otynkowany. Zwrócony frontem ku zachodowi. Parterowy z użytkowym poddaszem, czterokolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym frontonem od frontu i pozornym trzyosiowym ryzalitem z tarasem od ogrodu. W tym samym czsie powstały stojące obok zabudowania gospodarcze. Od 1945 roku w pałacu Szkoła Podstawowa. W niedużym parku, położonym przy pałacu, wznoszą się niewielkie ruiny późnośredniowiecznego rycerskiego dworu obronnego. Powstał on zapewne w XV wieku. Do dziś zachowały się dwie kondygnacje budowli, której przyziemie posiada bardzo grube mury (do 2 metrów).

Kościół

Neoromański kościół św. Jakuba Apostoła wybudowany został w 1888 roku. Poprzedni kościół drewniany pochodził z 1777 r. i pochodził z fundacji Rocha i Agnieszki Śliwickich. Wewnątrz dzisiejszej świątyni trzy wczesnobarokowe ołtarze z początku XVII wieku, przeniesione tutaj z kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole. Ołtarz główny z rzeźbami świętych Piotra i Pawła, i aniołów oraz obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukienkach drewnianych, zapewne z XVII wieku. Chrzcielnica barokowa z marmuru.

Sport

Na początku czerwca rozpoczęto budowę kompleksu boisk „Moje Boisko – Orlik 2012”. Termin otwarcia wyznaczono na 29 sierpnia 2010 roku. Od 2006 roku Wrząca posiada amatorską drużynę złożoną głównie z mieszkańców wsi, która rozgrywa swoje mecze z różnymi drużynami z gminy Koło.

Zobacz też

Wrząca Wielka

Bibliografia

  • Ziemia konińska – przewodnik turystyczny, Piotr Maluśkiewicz, Konin 1997, ISBN 83-86139-28-5
  • Koło, Kłodawa, Uniejów, Dąbie, Przedecz oraz okolice – przewodnik turystyczny, Andrzej Czesław Nowak, Poznań 1987, ISBN 83-85034-05-6

Kody pocztowe, Wrząca Wielka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wrząca Wielka
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wrząca Wielka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wrząca Wielka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:58:52

Szybka zmiana regionu Polski