Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kawnice


Informacje o Kawnice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.247219

Współrzedne geograficzne E: 18.150280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 63

Liczba ludności: 1149

Tablice rejestracyjne: PKN

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Kawnice

  • Dzielnica: Kawnice A

  • Dzielnica: Kawnice B

  • Dzielnica: Kawnice Cmentarne

  • Dzielnica: Kawnice-Folwark

  • Dzielnica: Kawnice-Kolonia

  • Dzielnica: Kawnice-Ogrody

  • Dzielnica: Kawnice-Osada

Kawnice

Kawnice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Golina. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Położenie

Kawnice leżą we wschodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie konińskim w gminie golina.Wieś leży na skraju Pojezierza Kujawskiego i Doliny Konińskiej.Przez wieś przebiega trasa:

Wieś leży w niewielkiej odległości od ważnych ośrodków w regionie:

Komunikacja

W Kawnicach znajduje się przystanek kolejowy. Można również dojechać autobusem PKS-u lub MZK.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kawnicach można odnaleźć w dokumentach z XII wieku. Źródła historyczne określają miejscowość jako "Kawnicze" lub "Kawnica",ale już w 1639 r. obok wymienionych uprzednio używano określenia "Kawnice", jak dzisiaj. Obecna nazwa przyjęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Prawdopodobnie pochodzi ona od dużej ilości przebywających tutaj kawek. Właścicielami dóbr kawnickich w XVI i XVII wieku była rodzina Gorzewskich, później rodziny Proczewskich i Trachuma, a od XVIII wieku rodzina Trąbczyńskich. W latach 1807-1815 Kawnice należały do Księstwa Warszawskiego, a później Królestwa Polskiego.

14 lipca 1852 w Kawnicach zmarł kpt. Eustachy Chełmicki odznaczony Legią Honorową z udział w bitwie pod Fuengirolą.

W Kawnicach znajduje się znane w całej Polsce sanktuarium maryjne. Kościół istniał tu od XII wieku, ale o Kawnicach jako sanktuarium można mówić od XVII wieku, kiedy w kościele znalazł się obraz "Matki Bożej Pocieszenia", który w późniejszych latach zasłynął łaskami i uznany został za cudowny.

Religia

Życie religijne

Kawnice są wsią wielowyznaniową. Jednak w znacznym stopniu przeważa liczba katolików.

W XVII wieku istniał tu kościół protestancki, który w późniejszych latach stał się kościołem katolickim.

Ciekawostki

Legenda

W zamierzchłych czasach pewien rolnik orał wołami pole w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. W pewnej chwili woły stanęły i nie chciały iść dalej, a rolnik usłyszał piękny śpiew i dostrzegł światło promieniujące z ziemi. Zaciekawiony zaczął ją rozgrzebywać i znalazł mały obraz Matki Bożej. Wzruszeni mieszkańcy miasta wznieśli w tym miejscu kościół i umieścili w nim obraz... Z czasem uległ on zniszczeniu i parafianie postanowili kupić nowy, ale nie byli w stanie zapłacić za niego tyle ile wołali artyści. Wychodząc od jednego z nich dostrzegli w przedsionku obraz Matki Bożej. Postanowili, że będzie to ten obraz i wymogli na malarzu, ze ten odstąpił go tanio. Obraz umieścili w kościele i od tego czasu modlący się przed obrazem do Matki Bożej zaczęli doznawać wiele łask...

Nazwa

Nazwa Kawnice pochodzi najprawdopodobniej od dużej ilości kawek, które przebywały na tych terenach.

Rolnictwo

Kawnice leżą na obszarze nizinnym, toteż istnieją tutaj dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Większość gleb z terenu wsi należy do klas słabych i średnich. Ponad połowa (52%) gleb należy do klasy IV, natomiast brakuje gleb dobrych tzn. I i II klasy. Co może się wydawać niemożliwe z racji przemysłowego charakteru wsi, ale we wsi nie ma gleb nieprzydatnych rolniczo czyli klasy VI.

Zabytki

  • Wiatrak z II poł. XIX wieku
  • Kościół pw. MB Pocieszenia

Kultura

W Kawnicach działa przy kościelny chór. Zlokalizowana jest też biblioteka publiczna.Niedawno przy Szkole Podstawowej w Kawnicach wybudowano "Orlik".

Edukacja

  • Szkoła Podstawowa w Kawnicach
  • Przedszkole w Kawnicach

Kody pocztowe, Kawnice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kawnice
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kawnice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kawnice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:56:59

Szybka zmiana regionu Polski