Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wyskoć


Informacje o Wyskoć:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.067001

Współrzedne geograficzne E: 16.799999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 65

Liczba ludności: 389

Tablice rejestracyjne: PKS

Wyskoć

Wyskoć – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Kościan.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Wyskoć jest to wioska położona 11km na południowy wschód od Kościana, powstała ok. 1315.

We wsi znajduje się dwór, zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Został zbudowany z cegły i otynkowany. Dach jest dwuspadowy, pokryty dachówką. Dwór jest otoczony parkiem o powierzchni 0,5 ha a w nim znajdują się: dęby, lipy, klony, wierzby W środku parku jest umieszczony staw. Park otacza ze strony północnej i wschodniej mur z cegły o wysokości ok. 2 m. Obok znajduje się magazyn z połowy XIX wieku. Jest on murowany, nakryty dachem dwuspadowym i dachówką. W pobliżu znajduje się dąb o obwodzie 378 cm. Jest tu obora, która została wzniesiona pod koniec XIX wieku, murowana z cegły, parterowa z wysokim magazynowym poddaszem. Zachował się do dziś spichlerz, zbudowany prawdopodobnie około połowy XIX wieku.

Znajdował się tu zespół folwarczny, położony na wschód od dworu. Składał się z podwórza gospodarczego i kolonii domów pracowników folwarcznych. Wjazdy na teren podwórza prowadzą od strony północnej i zachodniej. W północnej części tego terenu stał spichlerz i stajnia z wozownią, która została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Parterowa z użytkowym poddaszem, nakryta dachem dwuspadowym pokrytym dachówką. Kolonia domów pracowników folwarcznych składała się ze starszej części położonej na północ od podwórza i młodszej na zachód od zespołu folwarcznego. W północnej części zachowały się trzy domy z drugiej połowy XIX wieku. Murowane z cegły, parterowe z użytkowymi poddaszami. W części zachodniej też zachowały się trzy domy.

Do dziś zachował się neogotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła, pierwsza wzmianka w 1366 r. Kościół został przebudowany w 1892 roku, a w 1969 następuje nadbudowa wieży i nowego hełmu neobarokowego. Okna są ostrołukowe, dach czterospadowy, pokryty dachówką. Na wieży od wschodu i zachodu znajduje się zegar wieżowy – obecnie nieczynny. Wewnątrz kościoła znajduje się neogotycki ołtarz z krucyfiksem z XVII wieku oraz ołtarz neogotycki z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, Pani Wyskoci z XVII w.

Znani mieszkańcy

  • Roman Jankowski
  • Damian Perz
  • Franciszek Pukacki

Kody pocztowe, Wyskoć (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wyskoć
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wyskoć, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wyskoć

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:57:21

Szybka zmiana regionu Polski