Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Baszków


Informacje o Baszków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.680279

Współrzedne geograficzne E: 17.288891

Tablice rejestracyjne: PKR

Baszków (województwo wielkopolskie)

Baszków – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Zduny. Liczy ponad 800 mieszkańców. Przez okoloczne łąki przebiegają rzeki: Orla, Żydowski Potok i Borownica.

Położenie

Baszków jest położony około 5 km na zachód od Zdun, około 10 km na zachód od Krotoszyna i około 35 km na zachód od Ostrowa, przy drodze powiatowej Zduny-Kobylin.

Historia

Znany od 1457 roku .Podobno kiedyś była w tym miejscu jeszcze wieś Włodyki, która połączyła się w bliżej nieokreślonym momencie (lecz na pewno nie wcześniej niż w 1546 r.) z Baszkowem . Początkowo własność Baszkowskich ;po 1613 roku zbudował tutaj wielką drewnianą rezydencję Abraham Sieniut (pan Kobylina i posiadający znaczne udziały w Zdunach ) i żył tutaj również jego wnuk,od 1684 roku Baszków przechodzi na własność Leszczyńskich ;następnie Mielżyńskich prawdopodobnie od roku 1791 ( oni ufundowali pałac z 1804-1805 i obecny kościół pw. WNMP z 1829 wcześniej stał prawdopodobnie w tym samym miejscu kościół drewniany) ; Heinrich XIII von Reuss kupił Baszków (podobno wygrał w karty) około 1860; od 1913 do 1939 panami w pałacu byli Czartoryscy.

Stub sekcji Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Zabytki

 • pałac wybudowany około 1804-1805 roku dzięki mecenatowi Mikołaja Mielżyńskiego przez ludzi związanych z pracownią Davida Gilly'ego, późnoklasycystyczny;przebudowany około 1860 roku ,kiedy to został sprzedany (plotka głosi, że przegrany w karty) Heinrich'owi XIII von Reuss; dodano wówczas północne skrzydło z salą jadalną; portal przyozdobiony jest czterema kolumnami jońskimi i tympanonem z kartuszem herbowym von Reuss; w 1913 roku został sprzedany Olgierdowi Czartoryskiemu i aż do 1939 r. był własnością Czartoryskich,

(obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej),

  • park krajobrazowy z sadzawkami, głazami narzutowymi i różnorodnym drzewostanem (ok. 11 ha) utworzony ok. 1830 roku przez żonę M. Mielżyńskiego i jego synową Katarzynę Potulicką,
 • kościół parafialny fundacji Mielżyńskich pw. WNMP, klasycystyczny, z 1829 roku (ciekawostka: pałac i kościół zostały w ten sposób usytuowane ,żeby stojąc w frontowym wejściu pałacu i patrząc w stronę kościoła można było zobaczyć ołtarz)
  • ołtarz główny z dużym krzyżem z XVII wieku (pochodzący prawdopodobnie z wcześniejszego drewnianego kościoła) oraz rzeźbami św. Stanisław i św. Wojciech wykonanymi w 1919 roku przez Marcina Rożka,
 • zabudowania folwarczne z XIX wieku,
  • kuźnia dworska, neogotycka,
  • chałupy konstrukcji szachulcowej,.
 • Na wschód od Baszkowa przy rozstaju dróg niedaleko leśniczówki w lesie znajduje się kamienna tablica pamiątkowa na cześć brata niegdysiejszego właściciela pałacu w Baszkowie- Heinrich'a XIII von Reuss,

Przyroda

 • Obszar Chronionego Krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy,
 • Rezerwat przyrody Baszków, florystyczny,
 • lasy baszkowskie z pojedynczymi okazami bociana czarnego i kraski,
 • ponadto spotyka się tu sarnę, jelenia, daniela, dziki, a także bogactwo płazów i żmiję zygzakowatą, przylatują tu także żurawie i szczególnie liczne gęsi.
 • lasy wokół Baszkowa pełne są starych dębów, a te po południowej stronie wsi stawów.

Turystyka

 • Baszków jest celem czerwonego szlaku pieszego biegnącego z Krotoszyna, który ma 15,3 i biegnie m.in. obok kopii krzyża napoleońskiego, przez rezerwat "Mszar Bogdaniec" i rezerwat Baszków.
 • W okolicznych lasach wytyczono jeszcze kilka szlaków rowerowych (czarny-44,1km i zielony- 39,3km) i pieszych :żółty- 17,6km (którego atrakcją są kurhany z II okresu epoki brązu i wczesnośredniowieczne grodzisko Sulimira) i zielony- 12,2km jak również ekologiczną ścieżkę przyrodniczą- 4,3km (rezerwat Mszar Bogdaniec i rezerwat Baszków).

Kody pocztowe, Baszków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Baszków
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Baszków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Baszków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 17:28:34

Szybka zmiana regionu Polski