Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kamionna


Informacje o Kamionna:

Ilość ulic: 15

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.564442

Współrzedne geograficzne E: 15.961670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 95

Liczba ludności: 530

Wysokośc npm: 66,4 - 115,9 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: PMI

Herb Kamionna:

Herb Kamionna

Dzielnice, Kamionna

  • Dzielnica: Kamionna-Folwark

  • Dzielnica: Wiktorowo

Kamionna (województwo wielkopolskie)

Kamionna (niem. Kähme) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, nad rzeką Kamionką, przy drodze krajowej 24.

Sołectwo

Kamionna jest wsią sołecką administrującą dwiema innymi osadami (przysiółkami) nie posiadającymi statutu sołectwa:

  • Kamionna-Folwark (20 mieszk.),
  • Kamionna-Wiktorowo (14 mieszk.).

Położenie geograficzne

Ochrona przyrody

Miejscowość leży w atrakcyjnej krajobrazowo i przyrodniczo Dolinie Kamionki. W 2004 roku na południe od Kamionny utworzono rezerwat florystyczny, RP "Dolina Kamionki", chroniący fragment doliny rzecznej w rynnie polodowcowej, lasu, terenów podmokłych z 13 stanowiskami roślinnymi, wchodzący w skład Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Sama wieś leży na północnej granicy tego parku.

Warunki hydrograficzne

Przez centralną część Kamionny przebiega Kamionka, lewobrzeżny dopływ Warty. W obrębie wsi leży też kilka niewielkich jezior wytopiskowych :

  • Dalemin,
  • Okrągłe,
  • Zdręczno,
  • Zrucim.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kamionnie, położonej na historycznym terytorium Wielkopolski, pochodzą z 1261 r. Wiadomo, że już przed 1402 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie jako miasto prywatne. Lokacja nie rozwinęła się, ponieważ już w XVI w. zaliczano ją ponownie do wsi. W 1638 r. właściciele Kamionny wyjednali u króla ponowne nadanie praw miejskich. Mimo położenia na ważnym szlaku drogowym miasto ponownie nie rozwinęło się. W wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 r. Kamionna została włączona do Prus z krótką przerwą w latach 1807-1815. Miasteczko nie zostało objęte procesami uprzemysłowienia i urbanizacji Wielkopolski w 2. poł. XIX w. i ostatecznie utraciło prawa miejskie w 1874 r. Miejscowość zachowała polski charakter etniczny i w 1920 r. traktat wersalski przyznał Kamionnę Polsce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Zabytki

  • Gotycki kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny,, zbudowany w 1499 roku - jeden z cenniejszych obiektów tego typu w Wielkopolsce. usytuowany na skraju głębokiej doliny Kamionki; jednonawowy, ceglany, nietynkowany, z przylegającą wieżą dzwonnicy. Wschodnia ściana zwieńczona efektownym, trójkondygnacyjnym szczytem.
  • Słup milowy (mila pruska) - ustawiony wraz z budową szosy Poznań-Berlin w l. 1826-1835; od 2002 r. przeniesiony w pobliże kościoła NMP.
  • W Kamionnie świetnie zachował się zwarty, małomiasteczkowy układ przestrzenny z kwadratowym rynkiem wraz z blokiem śródrynkowym oraz wychodzącymi zeń prostopadle ulicami, naruszony jedynie przebiciem głównej szosy przez południową ścianę rynku.

Kody pocztowe, Kamionna (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Kamionna
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kamionna, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kamionna

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:33:02

Szybka zmiana regionu Polski