Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bukowiec


Informacje o Bukowiec:

Ilość ulic: 10

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.293331

Współrzedne geograficzne E: 16.246670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 1020

Tablice rejestracyjne: PNT

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Bukowiec

  • Dzielnica: Trzy Dęby

Bukowiec (powiat nowotomyski)

Bukowiec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Nowy Tomyśl.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Wieś posiada także klub sportowy LKS Korona Bukowiec powstały w 1923 r. , remizę Ochotniczej Straży Pożarnej powstałą w 1933 roku. Jest to jednostka typu S2 posiada dwa samochody: Star 244 z 1984 roku oraz Star l70 zakupiony w 2006 roku. OSP Bukowiec od 1995 roku włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.W Bukowcu znajduje się Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole. Wokół wsi znajdują się piękne lasy, gospodarstwa agroturystyczne.

Historia wsi

Pierwsze wzmianki o Bukowcu pochodzą z roku 1409. Przez długie lata był częścią dóbr opalenickich, a następnie grodziskich, których właścicielami od XV do XVIII w. byli Opalińscy. W 1563 r. wieś obejmowała 7 i 3/4 łana, do sołtysa należały 2 łany. W XVI w. tymczasowo w dokumentach występuje dla odróżnienia od innych wsi nazwa Bukowiec Mały, ale nie przyjęła się ona na stałe. W XVIII w. wieś miała 87 domów i 700 mieszkańców, a tutejszy majątek razem z folwarkami Julianka i Huta Szklana obejmował 13529 mórg ziemi. Po Opalińskich właścicielami Bukowca byli Beymowie, a następnie niemiecka rodzina Heyderów, która założyła tutaj tartak. W latach 1926-39 właścicielem majątku był Adam Szczerbiński, a po wojnie został rozparcelowany.

Zabytki

  • kościół św. Marcina

W centrum wsi stoi drewniany kościół św. Marcina, powstały w latach 1737-1742, fundowany przez starostę śremskiego Karola Opalińskiego z Bnina. Staraniem ks. prob. Stanisława Maciaszka kościół został w rozbudowany w latach 1923/1925 według projektu arch. Stefana Cybichowskiego. Kościół posiada 4 barokowe ołtarze. W ołtarzach obrazy świętych: Matki Bożej, św. Apolonii, św. Wawrzyńca, św. Marcina, św. Izydora, św. Jana Nepomucena, św. Walentego i św. Kazimierza królewicza. Na uwagę zasługuje chrzcielnica, ambona i kaplica Najśw. Serca P.Jezusa. W kościele witraże figuralne przedstawiają sceny biblijne i życie świętych. Zasługą ks. Maciaszka jest też zachowany Dom katolicki. W 1981 powstała dzwonnica z 3 dzwonami: Najśw. Serca P. Jezusa, św. Marcina i Matki Bożej. W parafii istnieje Bractwo św. Marcina, Żywy Różaniec Kobiet i Mężczyzn, występują 3 chóry: seniorów, młodzieży i dzieci - kiedyś św.Cecylii. Na cmentarzu parafialnym można podziwiać nowoczesną kaplicę - ostatnie dzieło ks. kan. Władysława Adamczaka. Tam znajduje się też kaplica Matki Boskiej Bolesnej z 1926 na cześć powstańców wielkopolskich, którzy 2 stycznia 1919 z ks. Maciaszkiem wzięli udział w powstaniu (mogiła powstańca Feliksa Pięty). Wokół kościoła oraz w dworskim parku rosną pomnikowe drzewa m.in. lipy szerokolistne, lipy srebrzyste, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły.

Sport

  • LKS "KORONA" Bukowiec – piłkarska A Klasa .
  • LKS "KORONA" Bukowiec – łucznictwo

Zobacz też

  • Bukowiec

Kody pocztowe, Bukowiec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bukowiec
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bukowiec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bukowiec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:13:14

Szybka zmiana regionu Polski