Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Miedzichowo


Informacje o Miedzichowo:

Ilość ulic: 17

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.373890

Współrzedne geograficzne E: 15.955280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 471

Tablice rejestracyjne: PNT

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Miedzichowo

  • Dzielnica: Miedzichowo Czarne

Miedzichowo

Miedzichowo (niem. Kupferhammer) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Miedzichowo. Miejscowość jest siedzibą gminy Miedzichowo. Liczy 471 mieszkańców.

Położenie geofraficzne

Wieś położona na skraju Lasów Łomnickich u ujścia strumienia Zawadka do Czarnej Wody.

Historia

W przeszłości znana była z hutnictwa. W XVII wieku istniała tu kuźnica miedzi i żelaza zwana Kopernym Młynem. Młyny napędzane wodą budowano na Czarnej Strudze, a metale wytapiano z rudy darniowej. Do dziś zachowały się pozostałości dawnego stawu młyńskiego. Znajduje się tu poewangelicki kościół z 1907 r. pw. św. Stanisława. W pobliżu szkoły rośnie kasztanowiec o obwodzie 360 cm. Wśród domów znajdują się budynki o konstrukcji szachulcowej pochodzące z XIX i XX wieku. Miedzichowo stanowi ważny ośrodek produkcji wikliny.Przed I wojną światową obok wikliniarstwa popularna była w tej okolicy także uprawa chmielu. W latach zaboru pruskiego (1793-1807 i 1815-1918) wieś nosiła nazwę niem. Kupferhammer. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Związani z Miedzichowem

Na terenie gminy Miedzichowo urodził się i spędził pierwsze lata życia kardynał Zenon Grocholewski. W samym Miedzichowie miał praktyki szkolne.

Komunikacja

Przez wioskę przebiega droga krajowa 92 prowadząca z Rzepina, przez Poznań do Łowicza. Na tej drodze 13 lipca 2008 roku w Lubieniu zginął Bronisław Geremek. Na wschód od wioski zlokalizowany jest węzeł autostrady A2E30 w Nowym Tomyślu.

Kody pocztowe, Miedzichowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Miedzichowo
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Miedzichowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Miedzichowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:02:31

Szybka zmiana regionu Polski