Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Doruchów


Informacje o Doruchów:

Ilość ulic: 25

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.417000

Współrzedne geograficzne E: 18.083000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 62

Liczba ludności: 2400

Tablice rejestracyjne: POT

Herb Doruchów:

Herb Doruchów

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Doruchów

  • Dzielnica: Dąbrówka

  • Dzielnica: Emilianów

  • Dzielnica: Huby

Doruchów

Doruchów – wieś w Polsce, siedziba gminy Doruchów, w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim, przy drodze wojewódzkiej nr 450 między Grabowem nad Prosną, a Wieruszowem. Położona jest w Kotlinie Grabowskiej, ok. 11 km na wschód od Ostrzeszowa i ok. 35 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Miejscowość ta jest druga pod względem liczby mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, lecz nie posiada praw miejskich

Historia

Pierwsza wzmianka o Doruchowie pochodzi z 1213. Do XIX wieku znajdował się tu ośrodek hutnictwa żelaza na niewielką skalę. W Doruchowie urodził się Teofil Wolicki, arcybiskup poznańsko-gnieźnieński, a w sąsiednim Tokarzewie jeden z najznamienitszych polskich geografów, profesor Zbyszko Chojnicki.

W XV i XIV wieku istniały tutaj huty żelaza, a do 1852 czynna była kopalnia wapienia.

Podczas Powstania wielkopolskiego we wsi przebywał sztab Frontu Południowego, w ramach którego walczył 11 Pułk Strzelców Wielkopolskich, dowodzony przez Stanisława Thiela.

W odległości ok. 1 km od miejscowości znajduje się tzw. Wzgórze Czarownic. Na wzgórzu tym, ponoć w 1775 według anonimowej relacji, podpisanej X.A.R., a opublikowanej w 1835, miano spalić na stosie 14 kobiet oskarżonych o rzucanie czarów na dziedziczkę i utrzymywanie kontaktów z diabłami. Janusz Tazbir uważa opis procesu i kaźni za fałszerstwo. W następnym roku Sejm znosząc karę śmierci za czarostwo nie wspomniał w uchwale o tym rzekomo głośnym wydarzeniu.

Zabytki

  • kościół parafialny z monstrancją z XVIII wieku, która miała być ufundowana przez doruchowskiego dziedzica – pośredniego sprawcę procesu czarownic z 1775
  • grobowiec rodu Thiel, w którym pochowany jest m.in. Stanisław Thiel
  • Młyn z początków XIX wieku, początkowo młyn wodny, a od 1959 (po elektryfikacji) elektryczny, obecnie w posiadaniu rodziny Bogaczyńskich.
  • dworek rodziny Thielów mieszczący się w parku (obecnie biblioteka publiczna)


Kody pocztowe, Doruchów (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Doruchów
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Doruchów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Doruchów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:27:01

Szybka zmiana regionu Polski