Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kruszewo


Informacje o Kruszewo:

Ilość ulic: 10

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.981201

Współrzedne geograficzne E: 16.654499

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 889

Dzielnice, Kruszewo

  • Dzielnica: Kąciany

  • Dzielnica: Nowa Wieś

  • Dzielnica: Stara Wieś

  • Dzielnica: Wybudowanie Kruszewskie

Kruszewo (województwo wielkopolskie)

Kruszewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Ujście.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Nazwa

Nazwa miejscowości pochodzi od mianownika liczby mnogiej słowa krusza, oznaczającego gruszę (drzewo owocowe). Dzikie grusze rosły bowiem wokół kruszewieckiego pałacu oraz na terenie wielu tamtejszych gospodarstw i zagród, będąc najpospolitszymi drzewami w okolicy. Miejscowi określali je jako "krusze", stąd też nazwa wsi - Kruszewo.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kruszewie pochodzą z 1580 roku, gdy wieś należała do Barbary z Górków Czarnkowskiej. O miejscowości, jako takiej można jednak mówić dopiero od 1749 roku, kiedy stała się ona główną siedzibą hrabiowskiego rodu Świnarskich. W 1870 roku hrabia Roman Świniarski wymienił z Wallenbergiem ziemię kruszewską na dobra w Obrze koło Chodzieży. Nowy właściciel rozebrał stare budynki i pałac (kryty jeszcze strzechą), by wznieść nowy - o neorenesansowej bryle, z okrągłą basztą, tak charakterystycznym do dziś elementem kruszewskiego krajobrazu. W kolejnych dziesięcioleciach kompleks pałacowy kilkakrotnie zmieniał swych właścicieli, a po 1918 roku również swe przeznaczenie. Mieściły się w nim bowiem: niższe seminarium duchowne, dom matki i dziecka, a po 1945 roku ośrodek zdrowia, dom dziecka, sanatorium i szpital fizjatryczny. W 1998 roku obiekt został sprzedany prywatnym właścicielom, którzy planują przekształcić go w centrum hotelowo-rekreacyjno-konferencyjne. Istotny rozwój wsi nastąpił po 1909 roku, kiedy założono tu nową kolonię dla 20 niemieckich osadników, zbudowano wzdłuż głównej drogi w kierunku Piły. W 1918 mieszkańcy zorganizowani przez Jana Górznego przyłączyli się do powstania wielkopolskiego. W 1924 roku założono tutaj Kółko Rolnicze, a dwa lata później zakończono budowę kościoła pw. Świętego Wojciecha. W 1959 roku oddano do użytku Wiejski Dom Kultury. W 1996 roku rozpoczęto budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a rok później uruchomiono telefoniczną centralę cyfrową.

Komunikacja i media

Przez Kruszewo wiodą trasy autobusów PKS Piła, PKS Wałcz, KKS oraz PHU "Beta". Dawniej istniała również linia PKP, jednak została zlikwidowana.

We wsi brak sieci gazowej oraz telewizji kablowej. Naziemnie Internet można odbierać z usługi Neostrada TP, łącza radiowego firmy UTEL-NET oraz za pomocą EDGE z sieci GSM T-Mobile, Orange lub Plus.

Ścieki odprowadzane są do lokalnej biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków.

Oświata

W Kruszewie znajduje się Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego (szkoła podstawowa i gimnazjum), filia gminnej biblioteki oraz przedszkole.

Rozrywka i kultura

We wsi znajduje się jeden lokal gastronomiczny "Karczma", oraz BAR. Rozrywke zapewnia również Wiejski Dom Kultury, który daje możliwość grania w bilard, grania w tenisa stołowego oraz darmowy dostęp do Internetu na czterech stanowiskach. W ciągu roku organizuje również wiele zabaw oraz dyskotek.

Znajdują się tutaj dwa boiska do gry w piłkę nożną oraz dwa do gry w koszykówkę.

Są tutaj także kościół parafialny pw. św. Wojciecha z 1928 r. oraz cmentarz. Na uwagę zasługuje otoczenie kościoła. Chodzi o liczne głazy zgromadzone w parku otaczającym świątynię. Kamienie gromadził były proboszcz kruszewskiej parafii - ks. M. Derkaczewski. Wiele z nich ma szczególne znaczenie. Są kamienie jubileuszowe, kamień św. Wojciecha i Jana Pawła II, grota Miłości i grota Zawierzenie Matce Bożej i inne.

W Kruszewie teraźniejszym księdzem jest ks.Jerzy Ranke (2008 r.).


We wsi znajduje się tzw. Pałac w Kruszewie z 1749 r. o neorenesansowej bryle, z okrągłą basztą i otaczającym go parkiem - tak charakterystycznym do dziś elementem kruszewskiego krajobrazu.

Zdrowie i bezpieczeństwo

W Kruszewie znajduje się publiczny ośrodek zdrowia, gabinet dentystyczny oraz apteka. O bezpieczeństwo dba Ochotnicza Straż Pożarna (włączona do krajowego systemu ratowniczego).

Praca

W Kruszewie do najważniejszych zakładów pracy należą "Tartak Stolarnia Edward Derek" oraz "DREW-MET". Znajdują się tutaj także 2 ośrodki nauki jazdy (przygotowujące do zdania egzaminu na prawo jazdy), oraz zakład zaopatrzenia rolnictwa.

Zobacz też

  • Oficjalna strona internetowa sołectwa Kruszewo
  • Grupa mieszkańców na portalu społecznościowym Facebook

Kody pocztowe, Kruszewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kruszewo
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kruszewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kruszewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:45:02

Szybka zmiana regionu Polski