Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Gościejewice


Informacje o Gościejewice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.731110

Współrzedne geograficzne E: 16.797779

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 65

Liczba ludności: 460

Tablice rejestracyjne: PRA

Gościejewice

Gościejewice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Bojanowo.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Opis wsi

Gościejewice położone są w odległości 6 km na północny- wschód od Bojanowa. Niemiecka nazwa to Gusswitz. W 2004 r. wieś liczyła 473 mieszkańców. Zasadnicza część wioski przebiega w kierunku północ-południe. W północnej części znajduje się duży podłużny staw. Zabudowa występuje po obu stronach ulicy. Wieś posiada 38 nu­merów domów mieszkalnych oraz „biuro­wiec", z którego korzysta gospodarstwo „Rolgos". Ponadto zamieszkałe są zabudo­wania podworskie i bloki zbudowane przez PGR. W środkowej części wsi na wyso­kości zabudowań dworskich budynki mieszkalne są szczytami ustawione do drogi asfaltowej, wzdłuż której znajduje się jed­nostronny chodnik. Zabudowa jest w więk­szości z czerwonej cegły. Nowa zabudowa nawiązuje do starej istniejącej.

W wiosce znajduje się szkoła podstawowa, w której w 1997 r. przeprowa­dzono generalny remont i ją rozbudowano. Gościejewice należą do parafii Poniec. W wiosce znajduje się kaplica p.w. Matki Boskiej Ró­żańcowej, stanowiąca filię parafii ponieckiej. Wieś obsługuje Urząd Poczty w Bojanowie. Najbliżej położone wioski to Sowiny i Wydartowo I. Około 20 rodzin utrzymuje się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych, inni pracują w okolicznych zakładach, a część żyje z emerytur i rent. Trzech rolników posiada gospodarstwa liczące po 18 ha, a pozostali po 5-10 ha. Są też gospodarstwa bardzo małe 1-2 ha. Więk­szość gospodarstw nastawiona jest na chów trzody chlewnej. W wiosce znajdu­je się pasieka. Gleby w Gościejewicach należą do dobrych, gdyż połowa grun­tów ornych mieści się w klasach trzecich, 25% w klasach czwartych, a w klasie szóstej tylko 1%.

W Gościejewicach znajduje się majątek ziemski. Po II wojnie światowej oko­ło 10% tej ziemi rozparcelowano między chłopów. Reszta stanowiła PGR. Tutaj przez szereg lat był zarząd Zespołu Państwowych Gospodarstw Rolnych, a później Kombinatu PGR. Od r. 1993 istnieje spółka „Rolgos", do której należą go­spodarstwa: Gościejewice, Sowiny, Tarchalin, Potrzebowo, ponadto, w gminie Poniec - Waszkowo, Wydawy, Janiszewo. Spółka „Rolgos" nastawiona jest na chów bydła mlecznego. Dużo uprawia się kukurydzy i rzepaku. Dwór wraz z towarzyszącą zabudową gorzelni i budynków gospodarczych zajmuje centralne miejsce we wsi. Przed zabudową dworską są współczesne zabudowania gospo­darcze i bloki wielorodzinne. W parku należącym do „Rolgosu" znajdują się sta­wy, które są zarybiane; dzierżawią je okoliczni wędkarze.

Światło elektryczne doprowadzono do Gościejewic w 1960 r. Wieś jest zwodociągowana i stelefonizowana. W wiosce działa OSP, której prezesem jest Stanisław Walkowiak a naczelnikiem Władysław Kasprowiak. OSP posiada remizę, nad którą znajduje się świetlica z zapleczem kuchennym. Strażacy dysponują wozem bojowym „Żuk" i nowo­czesną motopompą. Czynne są 3 drużyny strażackie.

Sołtysem od 2007 r. jest Władysław Szalkowski. Do rady sołeckiej w 2007 r. zostali wybrani: - Przewodniczący – Nagórska Danuta, członkowie – Zbigniew Jankowiak, Irena Mizera, Krystyna Sprutta, Renata Sprutta


Z historii Gościejewic

Pierwsza wzmianka o istnieniu Gościejewic pochodzi z 1310 r. Wieś była wymieniona przy określeniu granic dystryktu ponieckiego. W 1394 r. występo­wał tu – bliżej nieznany – Henryk z Gościejewic. W średniowieczu biegła tędy droga handlowa na południe, na Śląsk. W II połowie XV wieku wieś liczyła 60 mieszkańców, w 1510 r. – 89, w latach od 1578 do 1580 – 297, w 1631 r. – 212, w latach 1673 do 1676 – 148, w 1717 r. – 166, w 1789 r. – 213. Folwark w Gościejewicach posiadał w 1766 r. 1173 sztuk owiec i należał pod tym względem do przodujących folwarków na ziemi rawickiej. W 1738 r. w pobliżu Gościejewic powstał folwark – Gościejewko. Gościejewice od 1843 r. należały do książąt śląskich Hatzfeldów, a nabyli je od K. Budziszewski ego.

Zachowany w większości do dziś tutejszy zespół folwarczny powstał w pierw­szej połowie XIX wieku i był rozbudowywany do lat 20-tych XX wieku. Księga adresowa z r. 1905 jako właściciela podaje Wilhelma Reinecke. Administrato­rem dóbr (do których należały też zespoły w Tarchalinie i Kiapowie) był Rein­hold Hensel. W 1910 r. nadal właścicielem był Reinecke, a zarządcą Hermann Versen. Ziemia uprawna w Gościejewicach i Klapowie wynosiła 522 ha, łąki 52 ha, lasy 27 ha, wody 3,1 ha i nieużytki 14,8 ha. Dochód roczny wynosił 9249 marek. Chowano konie, bydło, świnie. Dodatkową gałęzią produkcji było wy­twarzanie spirytusu, w istniejącej od końca XIX wieku gorzelni. Na początku XX wieku wzniesiono dwór (pałac).

W styczniu 1919 r. toczyły się tu walki powstańcze

W okresie międzywojennym (do lat 30-tych) gospodarował w tutejszym ma­jątku Jerzy Wierusz Kowalski, który prowadził podobną gospodarkę jak Re­inecke, ale zbankrutował. Właścicielem majątku został bank w Poznaniu i stan taki utrzymał się do 1939 r.

W 1921 r. zawiązało się w Gościejewicach koło PSL „Piast" liczące 10 członków; w tym też roku 5 kobiet należało do Związku Pracy Kobiet oraz 5 osób do Związku Zawodowego Polskiego. Istniał tu również Związek Mło­dzieży Wiejskiej „Wici". Pierwszym sołtysem w odrodzonej Polsce był Woj­ciech Fiebich.

W czasie okupacji hitlerowskiej miały tu miejsce wysiedlenia. W 1940 r. zo­stali wysiedleni: Gillowie, Biernaczykowie, Serwatkowie; w 1941 r. wysiedlono: Machowiaków, Klimaszów, Nowackich, Wojterów, Jankowiaków, Stachowia­ków, Przybyłów. Majątek dworski przejął Niemiec Ginter Kidler. W II wojnie światowej polegli jako żołnierze następujący mieszkańcy Gościejewic: Antoni Michalski, Edward Nędzewicz, Jan Wojtera, Józef Janowicz, Jan Huchrak, Stanisław Maślanka, Jan Lokś, Franciszek Kubacki, Jan Dopierała, Jan Woźniak, Stanisław Rejek.

Społeczeństwo Gościejewic wystawiło pomnik poległym żołnierzom, na któ­rym są podane powyższe nazwiska. Odsłonięcia pomnika dokonał Walenty Woj­tera – żołnierz kampanii wrześniowej. Było to w 1974 r.

Szkoła od pewne­go czasu przygoto­wywała się do nada­nia jej imienia poety Jana Brzechwy. Uroczystość nadania imienia odbyła się 24.11.2004 r. Szkoła otrzymała też sztan­dar.

Kody pocztowe, Gościejewice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Gościejewice
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Gościejewice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Gościejewice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:11:09

Szybka zmiana regionu Polski