Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Strzałkowo


Informacje o Strzałkowo:

Ilość ulic: 74

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.310001

Współrzedne geograficzne E: 17.818060

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 63

Liczba ludności: 5140

Tablice rejestracyjne: PSL

Herb Strzałkowo:

Herb Strzałkowo

Oficjalna strona miejscowości

Strzałkowo (województwo wielkopolskie)

Strzałkowo (niem. Stralkowo) – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie konińskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Strzałkowo. Przemysł we wsi reprezentowany jest przez Spółdzielnię Mleczarską Udziałowców. Ze Strzałkowa pochodzi gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski oraz lotnik Leon Michalski.

Komunikacja

Wieś położona jest przy drodze krajowej nr 92 Konin-Poznań, oraz magistrali kolejowej Poznań-Kutno-Warszawa 4 km na zachód od Słupcy. W Strzałkowie znajduje sie stacja kolejowa dzięki której wieś ma bezpośrednie połączenie z miastami województwa wielkopolskiego w kierunkach wschód - zachód.

Zabytki

We wsi znajduje się kościół św. Doroty z 1934 według projektu Stefana Cybichowskiego. Dawniej znajdował się tu także kościół niemiecki. Obecnie na jego miejscu funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury (GOK).

Jedynym nieruchomym obiektem zabytkowym Strzałkowa jest park dworski z połowy XIX w. wpisany do krajowego rejestru zabytków pod nr rej.: 430/172 z 4.09.1989 r.

Na terenie gminy znajduje się Cmentarz jeńców wojennych i internowanych pod Strzałkowem, dawniej stanowiący część obozu dla jeńców, ulokowanego na polach przy drodze krajowej nr 92 (do cmentarza można dojechać polną drogą z trasy 92 - ok. 1 km), w kierunku na Poznań, wpisany do Krajowej Ewidencji Zabytków w 1994 roku pod numerem A-511/252.

Historia

Strzałkowo w czasach zaborów było miejscowością przygraniczną, ostatnią leżącą na terenie zaboru pruskiego. Bezpośrednio po I wojnie światowej pod Strzałkowem znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy armii URL. W 1919 r. w Strzałkowie utworzono obóz dla jeńców sowieckich. Na miejscu dawnej granicy stoi pomnik upamiętniający 90. rocznicę odzyskania Niepodległości oraz przekreślenia granic zaborów, a po obozie jenieckim pozostał tylko cmentarz.

Oświata

W Strzałkowie funkcjonują następujące placówki edukacyjne:

  • Przedszkole im. Kubusia Puchatka
  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich
  • Publiczne Gimnazjum im. Janusza Korczaka
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa

Instytucje

  • Biblioteka Publiczna
  • Dom Pomocy Społecznej
  • Poczta
  • Komisariat policji
  • Ośrodek zdrowia
  • Bank

Sport

Chlubą życia sportowego w Strzałkowie jest hala widowiskowo-sportowa, stadion gminny oraz otwarty dnia 21.11.2008 r. kompleks sportowy w ramach państwowego projektu "Moje boisko - Orlik 2012".

Zobacz też

  • obóz jeniecki pod Strzałkowem
  • cmentarz jeńców wojennych i internowanych w Strzałkowie

Kody pocztowe, Strzałkowo (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Strzałkowo
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Strzałkowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Strzałkowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:24:25

Szybka zmiana regionu Polski