Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dalewo


Informacje o Dalewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.033001

Współrzedne geograficzne E: 16.917000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 400

Wysokośc npm: 80 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: PSE

Dalewo (województwo wielkopolskie)

(Przekierowano z Dalewo (powiat śremski))

Dalewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim, w gminie Śrem. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Wieś położona 10 km na południe od Śremu przy drodze wojewódzkiej nr 432 z Leszna do Wrześni przez Śrem. We wsi znajduje się skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4068 do Mełpina przez Mórkę.

Miejscowość powstała w XI lub XII wieku i podlegała setnikowi w Kuszkowie koło Krzywinia. Około 1230 pierwszy raz wymieniona została we falsyfikacie księcia Władysława Laskonogiego. Przez wieki wchodziła w skład majątków klasztoru Benedyktynów z Lubinia.

Zabytkiem chronionym prawem jest:

  • Gotycki kościół św. Wojciecha z początku XIV wieku (przebudowany w XVII wieku). Budowla jest jednonawowa z węższym prezbiterium, przykryta dwuspadowym dachem, który wieńczy wieżyczka z żelazną chorągiewką z datą 1699 i literami LC. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz sprzed 1610, a na nim obraz Adoracji Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez świętego Stanisława i świętego Wojciecha z 1687. Po bokach znajdują się drewniane figury św. Jana Ewangelisty i św. Mateusza. Nad prezbiterium widnieją freski przedstawiające patronów kościoła z 1613. W barokowych ołtarzach bocznych są figury Chrystusa Króla i św. Jana Nepomucena. Na zewnątrz tablica ks. Piotra Wawrzyniaka z 1981 oraz trzy inne tablice poświęcone poległym w wojnach światowych. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica konstrukcji szkieletowej z 1878. Kościół należy do parafii św. Wojciecha w Dalewie.

Pozostałymi zabytkami w gminnej ewidencji zabytków są:

  • Budynek szkoły z XIX wieku.
  • Zabytkowe domy mieszkalne.
  • Dwie kapliczki przydrożne: figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1912 naprzeciw cmentarza parafialnego oraz figura Niepokalanego Serca Matki Boskiej z 1955 przy wjeździe do wsi od strony Wyrzeki.

Świątkami przydrożnymi oprócz wymienionych kapliczek są figury Matki Boskiej Różańcowej z 1919 w parku plebanii oraz z 1980 w przeszklonej niszy wbudowanej w budynek mieszkalny, figura św. Floriana na ścianie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz trzy krzyże przydrożne.

Kody pocztowe, Dalewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dalewo
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dalewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dalewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:49:34

Szybka zmiana regionu Polski