Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Biezdrowo


Informacje o Biezdrowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.688473

Współrzedne geograficzne E: 16.306669

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 530

Wysokośc npm: 63

Tablice rejestracyjne: PSZ

Dzielnice, Biezdrowo

  • Dzielnica: Biezdrowo-Huby

  • Dzielnica: Biezdrowo-Osady

  • Dzielnica: Pierwoszewo

Biezdrowo

Biezdrowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Wronki, ok. 5 km na pd.-zach. od Wronek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Historia

Miejscowość wzmiankowana w dokumentach już w 1284 r.

Wart zwiedzenia późnogotycki kościół (znane sanktuarium świętokrzyskie) oraz neoklasycystyczny pałac.

Zabytki

Kościół pw. św. Krzyża i św. Mikołaja

Pierwszy (drewniany) kościół i parafia w Biezdrowie datuje się na XII wiek. Na jego miejscu powstał w XVI w. murowany, późnogotycki. Kościół ten w ciągu dwóch wieków zaczął się chylić ku upadkowi. W roku 1784 świątynię odbudowano. Powstała wówczas wieża, zmienił się kształt budynku. W 1870 kościół restaurowano i ozdobiono w stylu barokowym. Wieża kościoła uległa częściowemu zniszczeniu w 1890. Odbudowana stoi do dnia dzisiejszego. W roku 1900 staraniem właścicieli wsi, Kurnatowskich, dobudowano dwie boczne kaplice tworzące transept.

W ołtarzu głównym znajduje się pochodzący z przełomu XV/XVI wieku pokaźny krucyfiks z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Jak opisuje kronika St. Zielińskiego został on sprowadzony w XV w. przez pewnego pielgrzyma z Częstochowy i tu złożony. Odtąd kościół stał się sanktuarium Męki Pańskiej.

We wnętrzu kościoła znajduje się (m. in.) renesansowy nagrobek Stanisława z Bnina Bobolińskiego, pochodzący z 1592 r. Obraz "Triumf Krzyża" pośrodku sufitu nawy pochodzi z 1949 r. W kruchcie zobaczyć można starą, dębową skrzynię. Według legendy znaleziono w niej zakopany skarb, za który wybudowano kościół.

Pałac w Biezdrowie

Neorenesansowy budynek z elementami klasycyzującymi wzniesiony w 1877 r. przez Stanisława Hebanowskiego dla Stanisława Kurnatowskiego, ówczesnego właściciela Biezdrowa. Oryginalne jest umieszczenie jednego z dwóch głównych wejść w fasadzie bocznej (podobne rozwiązanie zastosowano w pałacu w Biedrusku). Obecnie własność prywatna.

Kody pocztowe, Biezdrowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Biezdrowo
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Biezdrowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Biezdrowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:33:09

Szybka zmiana regionu Polski